Kompleks na Piekiełkach rozrasta się! Powstaną labirynt, plac zabaw i boisko

W ciągu 14 miesięcy w Starogardzie Gdańskim na Piekiełkach, zbudowany w 2021 r., kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy wzbogaci się o naturalny labirynt, plac zabaw i boisko wielofunkcyjne. Wartość zaplanowanych prac to 5,5 mln zł. Na Piekiełkach będzie można nie tylko kapać się w letnich basenach, ale również odkrywać znakomicie urządzony świat zabawy i aktywności fizycznej. Właśnie ruszyły prace przy tej inwestycji.
Krystyna
Paszkowska
24.04.2023 / 15:20

Przetarg na realizację tej inwestycji wygrała Firma Handlowo - Usługowa Adam Kowalczyk. Już kiedy w 2021 roku finalizowano pierwszy etap budowy kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego na Piekiełkach (powstały trzy baseny odkryte oraz plac zabaw typu Splash Park), prezydent Starogardu Janusz Stankowiak, zapowiedział, że miasto na tym nie poprzestanie. Docelowo ten teren ma być takim miejscem, gdzie wszyscy mieszkańcy będą z niego czerpać przyjemność – młodzi, starsi, dzieci i osoby z niepełnosprawnościami.

- Piekiełki to przepiękna zielona oaza, niestety była niewykorzystana - mówi Janusz Stankowiak. - My to zmieniliśmy. Zaczęło się od budowy ścieżki edukacyjnej wzdłuż rzeki Wierzycy, potem pojawiły się baseny. Teraz czas na domknięcie tematu i budowę dodatkowych elementów służących zabawie, edukacji i aktywności fizycznej. Dzięki tej inwestycji Starogard będzie mógł pochwalić się znakomicie urządzoną przestrzenią dla dzieci i ich opiekunów, która zapewni im możliwość wypoczynku, rekreacji i wspólnego odkrywania świata zabawy. Mam nadzieję, że to miejsce stanie się też dla dzieci i młodzieży alternatywą dla wirtualnych aktywności. Będzie nie tylko uczyć, ale też wspierać rozwój ich umiejętności społecznych – dodał prezydent.

Przetarg na realizację drugiego etapu inwestycji w trybie "zaprojektuj i wybuduj" miasto ogłosiło pod koniec 2022 r. Ofertę złożyły trzy firmy z Wdy, Starogardu i Knurowa. Ostatecznie wybrano ofertę złożoną przez Firmę Handlowo - Usługową Adam Kowalczyk z Wdy. Umowę podpisano w lutym tego roku.


Czym będą mogli cieszyć się mieszkańcy po zakończeniu drugiego etapu? Zbudowany zostanie naturalny labirynt z wieżą, naturalny plac zabaw oraz boisko wielofunkcyjne do sportów plażowych. W ramach inwestycji zmodernizowana zostanie droga dojazdowa od ul. Ściegiennego, przy której powstanie parking. 

- Wykonawca rozbuduje oświetlenie i monitoring, które obejmą teren od basenów do mostu na Wierzycy - informuje Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego magistratu. - Postawi też instalację fotowoltaiczną oraz doposaży teren kompleksu w dodatkowy kontener i wiatę na śmieci.

W ramach umowy firma z Wdy zobowiązała się do utrzymania i konserwacji labiryntu naturalnego przez 3 lata od odbioru końcowego prac. Konserwacja ma polegać na przycinaniu, nawożeniu, pielęgnacji, wymianie obumarłych roślin, utrzymaniu ścieżek w labiryncie, pieleniu, koszeniu i nawodnieniu. Co prawda, nie ma na razie wizualizacji tego terenu, ale możemy przybliżyć, jak będzie on wyglądał. Naturalny plac zabaw wyposażony będzie w urządzenia aktywizujące dzieci. W przestrzeni placu wydzielona zostanie strefa relaksu z leżakami do całodziennej rekreacji dla użytkowników kompleksu. Pojawią się tam ławeczki do odpoczynku. 

- Nowo powstały plac ma wkomponować się w naturalnie występującą tam zieleń - wyjaśnia rzeczniczka. - Użytkownicy tego miejsca będą mogli spacerować naturalną ścieżką sensoryczną i bawić się w wiklinowych „bazach”.


Co zaoferuje labirynt? Ten obiekt będzie miał około 3200 m kw. powierzchni. Jego ściany zostaną wykonane z sadzonek grabu pospolitego. W centralnym  miejscu pojawi się wieża z wejściem spoza labiryntu. Atrakcją tego miejsca będą też wyniesione nad ścieżki labiryntu mostki. W przestrzeni pojawią się trzy niezależne miejsca - tzw. polany do spotkań.

Boisko wielofunkcyjne o wymiarach około 42 m x 32 m można będzie uprawiać sporty plażowe m.in. piłkę nożną, ręczną i siatkową. Boisko wyposażone będzie w piłkochwyty. Wszystkie elementy kompleksu będą oświetlone oraz częściowo ogrodzone. Plac zabaw drewnianym płotkiem z furtką, a boisko płotem systemowym z furtką i bramą wjazdową.

Wśród urządzeń do zabawy znajdzie się specjalna lupa do podglądania przyrody, tablice, na których przedstawione będą występujące na placu rośliny lub infografiki o ekologii i Dolinie rzeki Wierzycy. 

- Cały kompleks ma być dla mieszkańców alternatywą i propozycją aktywnego spędzania czas z rodziną, dziećmi i przyjaciółmi – podsumował Janusz Stankowiak.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze