(Fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Koncern MOL przejmie część Lotosu? Europoseł: To węgierski łącznik
z Kremlem

Pomorscy połowie KO domagają się od premiera szczegółowych informacji na temat aktywności rządu w sprawie przejęcia Lotosu przez Orlen, a także zaniechania planów dotyczących fuzji. Koncern MOL, który, według medialnych doniesień, ma być zainteresowany nabyciem części udziałów w Lotosie, nazwali „węgierskim łącznikiem z Kremlem”.
Karol
Uliczny
10.01.2022 / 13:27

O możliwej sprzedaży udziałów Lotosu saudyjskiej firmie Aramco oraz węgierskiemu MOL-owi poinformowało w niedzielę, 9 stycznia Radio Zet. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, rząd dostanie zielone światło na przeprowadzenie fuzji koncernów, pod warunkiem zbycia 30 proc. udziałów oraz niespełna 400 stacji Grupy Lotos podmiotom z kapitałem zagranicznym. Premier Mateusz Morawiecki dostał czas do 14 stycznia 2022 r. na przedstawienie w tej sprawie tzw. działań zaradczych. Kontrowersje wzbudza nie tylko fakt zapowiadanego wchłonięcia Lotosu, ale przede wszystkim możliwość przejęcia części jego udziałów przez koncern z Węgier, który w ostatnich latach aktywnie współpracował m.in. z rosyjskim Lukoilem. Zgody na fuzję nie ma w samej Zjednoczonej Prawicy.

– Swoje zdanie w tej sprawie wypowiedziałem wielokrotnie. Jestem przeciwnikiem prywatyzacji aktywów LOTOS i tworzenia na polskim rynku paliwowym miejsca dla zagranicznej konkurencji. Dziś zadaniem nr 1 to obrona aktywów państwa przed wrogim przejęciem – napisał na Twitterze poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.

Przejęcie Lotosu przez Orlen. „Ta fuzja to rozbiór Lotosu”

W poniedziałek, 10 stycznia do medialnych doniesień odnieśli się także pomorscy posłowie Koalicji Obywatelskiej.

– Kilka dni przed upłynięciem terminu wyznaczonego przez komisję, nadal nic nie wiemy. Stąd obawy i spekulacje. Wiemy jedynie, że apetyt na akcje Lotosu zgłasza węgierski MOL – mówił pod stacją Lotosu przy al. Jana Pawła II w Gdańsku europoseł Janusz Lewandowski. – To koncern, który rozprzestrzenia się w naszej części Europy i jest narzędziem polityki w rękach Viktora Orbana. Nie wiemy zbyt wiele o jego intencjach, natomiast wiemy, że jego udziałowcem jest rosyjski miliarder. Potencjalny węgierski łącznik nie będzie łącznikiem z Zachodem. To jest łącznik z Kremlem.

Posłowie KO mówili o planach „rozgrabienia” majątku Lotosu, na którym ma zostać „wyhodowany” zagraniczny konkurent Orlenu.

Tadeusz Aziewicz
poseł Koalicji Obywatelskiej

Wielokrotnie przestrzegaliśmy przed tą fuzją, która sprowadza się do rozbioru Lotosu. Rząd wielokrotnie zapowiadał, że ostateczną decyzję podejmie w formie uchwały Rady Ministrów. Uważamy, że jeszcze wszystko można zatrzymać. Gorąco o to apelujemy.

– Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaczyna się w środę, będziemy domagać się pełnej informacji na temat transakcji połączenia Orlenu z Lotosem, i jednocześnie transakcji związanej z wyprzedażą pomorskiej perełki – mówiła posłanka Agnieszka Pomaska. – Każdego dnia będziemy przypominać, czym jest interes narodowy, bo mamy przekonanie, że polski interes w rozumieniu PiS stanął na głowie.

Przejęcie Lotosu przez Orlen. Rzecznik o upolitycznianiu transakcji

Wypowiedzi polityków KO skomentował na gorąco rzecznik prasowy Grupy Lotos, który pojawił się pod stacją paliw przy al. Jana Pawła II.

– Postrzegamy te wypowiedzi jako próbę upolitycznienia największego procesu gospodarczego w naszym kraju. To jest polityka, my zajmujemy się gospodarką, która dla nas jest najważniejsza – mówił Adam Kasprzyk.

Rzecznik odniósł się również do stwierdzeń, że transakcja jest przygotowywana przy przyzwoleniu NSZZ „Solidarność” oraz pominięciu zdania pozostałych związków zawodowych reprezentujących większość zatrudnionych.

– To nieprawda. Rozmawiamy ze związkami zawodowymi. Takie spotkania odbywają się cyklicznie. Ostatnie odbyło się 5 stycznia. Już zaplanowane jest kolejne. Przedstawiciele związków zawodowych są na bieżąco informowani na temat tego procesu. Trwają również negocjacje dotyczące sytuacji pracowniczej w naszym zakładzie. Na bieżąco informujemy pracowników, którzy nie są zrzeszeni w naszych związkach zawodowych.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze