(fot. Anna Melcher)

Książki nad morzem, czyli Plener Literacki w Gdyni

Spotkania z pisarzami, warsztaty literackie dla najmłodszych i wystawy książek do kupienia w okazyjnych cenach, a to wszystko na tle Bałtyku – tak prezentuje się tegoroczna edycja wydarzenia skupiającego miłośników książek w Gdyni.
Anna
Merchel
15.07.2022 / 15:02

W dniach od 15 do 17 lipca (piątek w godz. 11-19, sobota i niedziela, w godz. 11 do 19) Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni zapełni się książkami, ich autorami oraz wydawcami. Wydarzenie organizowane przez Fundację Historia i Kultura oraz Miasto Gdynia w swoim programie łączy kiermasz książek przygotowany przez biorące w Plenerze udział wydawnictwa, ze spotkaniami z cenionymi autorami czy językoznawcami i warsztatami dla dzieci tworzonymi w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki czy przez Bibliotekę Miejską w Gdyni.

Gośćmi wydarzenia są m.in. Marek Pietrzykowski, Przemysław Staroń, Iwona Kienzler, Paulina Mechło, Małgorzata Starosta, Katarzyna Barlińska vel P.S. HERYTIERA - „Pizgacz”, prof. Jerzy Bralczyk, Karolina Sulej, Izabela Janiszewska, Bartosz Szczygielski, Krystyna Kurczab-Redlich, Olga Kordys-Kozierowska, Zyta Rudzka czy Maria Banaszek.

Swoje premiery podczas spotkań będą miały książki: „Nad rzekę, której nie ma. Podróż przez Amerykę Południową od Miraflores do Rio” Grzegorza Kapli, „Klątwa” Mai Wolnej, „Śmierci ulotny woal” Ryszarda Ćwirleja oraz „Nela na tropie szopów praczy” Neli Małej Reporterki.

Prowadzącymi spotkania w tym roku będą: Szymon Kloska, Adam Szaja, Jerzy Kisielewski oraz Piotr Dobrołęcki.

Na Bulwarze, by móc zakupić książki w przygotowanych specjalnie promocyjnych cenach, wystawi się około 80 wydawnictw z całej Polski, w tym: Marpress, Nasza Księgarnia, Magia Słowa, Świat Książki, Krytyka Polityczna, Albatros, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo Dwie Siostry, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Wydawnictwo IUVI, Fundacja Duży Format czy Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Najmłodsi zainteresowani wydarzeniem również znajdą podczas Pleneru Literackiego coś dla siebie. Biblioteka Gdynia zaprasza na warsztaty tworzenia zakładek do książek oraz brania udziału w wielkoformatowej grze literackiej – zabawie, gdzie liczyć się będzie wiedza o postaciach z bajek. W ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki” 16 lipca odbędą się warsztaty z elementami jogi oparte o książkę „Zula i sprytna mucha”, które odbędą się w Muszli Koncertowej. Udział w nich będą mogły wziąć dzieci powyżej 4 roku życia. Następnego dnia odbędzie się tam również zabawa literacko-muzyczna organizowana przez Katarzynę Huzar-Czub. W niej prosi się o udział dzieci powyżej lat 3. Za to na plenerowej scenie odbywać się będzie spotkanie z autorem książki „Pawełek i Cała Reszta”, Jackiem Galińskim dla dzieci powyżej 9 roku życia.

Podczas trzech dni literackich wrażeń będzie można zapoznać się z publikacjami tegorocznych nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia oraz jej laureatów z poprzednich edycji.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze