Wiceburmistrz Chojnic Adam Kopczyński z dyrektorką Ewą Modrzejewską i uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach podczas kwesty na cmentarzu komunalnym

Kwestują na rzecz odnowy nagrobków zasłużonych chojniczan

Od kilku dni trwa w Chojnicach trzecia już akcja zbierania na cmentarzach datków na rzecz odnowy nagrobków. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na odnowienie nagrobków zasłużonych chojniczan – Juliana Rydzkowskiego i Albina Makowskiego.
Olek
Knitter
1.11.2023 / 09:44

W trwającą jeszcze dziś i jutro na cmentarzu komunalnym w Chojnicach kwestę zaangażowanych było i jest w sumie rekordowe 180 osób. Są wśród nich radni miejscy, harcerze, znani chojniczanie, nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1. Wolontariuszy zbierających datki można było przez ostatnie dni spotkać na cmentarzu parafialnym przy głównej bramie i małej furtce, a na cmentarzu komunalnym przy kwiaciarni, kaplicy, parkingu i furtce. W zamian za dowolny datek, każda osoba otrzymywała naklejkę z napisem „Ratujmy zabytkowe nagrobki”.

Kwestujących można spotkać jeszcze 1 i 2 listopada od godz. 13.00 do 15.00 w okolicach kaplicy na cmentarzu komunalnym. Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na renowację dwóch nagrobków zasłużonych chojniczan - Albina Makowskiego i Juliana Rydzkowskiego.

- Julian Rydzkowski i Albin Makowski to zasłużeni mieszkańcy Chojnic, którzy mieli bardzo duży wpływ na życie miasta. Niestety, ich nagrobki są w opłakanym stanie. Należy dodać, że oba nagrobki są specyficzne, bo są to prace autorskie z elementami rzeźbiarskimi i ich renowacja wymaga wiedzy i umiejętności. Renowacją nagrobków zajmie się chojniczanin dr Marek Kołyszko pracujący w Instytucie Archeologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zrobi on to po tzw. kosztach, bo jak podkreśla, warto poświęcić czas na taką pracę dla tych zasłużonych chojniczan – mówi inicjator akcji Adam Kopczyński, wiceburmistrz Chojnic.

To trzecia kwesta w Chojnicach. Podczas pierwszej w 2021 roku pieniądze zbierało około 20 osób, a przed rokiem już około 80. Efekty ich zbiórki można zobaczyć w poniższej galerii.

 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze