Edward Hulewicz

Edward Hulewicz, słynny przed laty piosenkarz, a także kompozytor i autor tekstów zmarł w niedzielę, 4 września 2022 roku

Rondo Edwarda Hulewicza powstanie
w Kwidzynie. Tak zadecydowali radni

Radni Kwidzyna zadecydowali o nadaniu imienia Edwarda Hulewicza nowemu rondu, stanowiącemu skrzyżowanie ulic Kopernika oraz Chopina. Zmarły w tym roku, znany i popularny piosenkarz był bardzo związany z tym miastem (choć się tam nie urodził), często do niego powracał i wielokrotnie wspominał lata spędzone na Powiślu.
Piotr
Piesik
29.10.2022 / 09:00

Edward Hulewicz przyszedł na świat w miejscowości Bereźne na Wołyniu, lecz wojenne i powojenne losy rzuciły go do Kwidzyna. Tam ukończył szkołę podstawową, jest też absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Gębika. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Edward Hulewicz i jego związki z Kwidzynem

Zdobył ogromną popularność jako piosenkarz i wykonawca znanych przebojów. Jego artystyczna kariera rozpoczęła się już w okresie nauki w szkole średniej, kiedy zajął I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim. Założył też zespół rockowy Jazz and Song. Był aktywnym uczestnikiem zajęć w Powiatowym Domu Kultury. W trakcie studiów w Gdańsku, występował w Klubie Studentów Wybrzeża „Żak” oraz w Klubie Jazzowym „Rudy Kot”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rudy Kot czekał na chętnych, czyli kolejne święto ulicy Garncarskiej w Gdańsku

W roku 1965 roku założył zespół Tarpany, z którym wykonywał wiele znanych utworów, m.in. „Za zdrowie Pań”, „Bo jedno życie mam”. Pojawiał się na scenie Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z piosenkami: „Obietnice”, „Może to Ty”, „Zielone łąki” oraz „Gdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem”.

Artysta był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Angażował się w opiekę nad mogiłami zmarłych artystów. Nie zerwał swoich kontaktów z Kwidzynem, wręcz przeciwnie – rozwijał je. Uczestniczył w zjazdach absolwentów liceum ogólnokształcącego, pracował w Klubie Małej Ojczyzny.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nie żyje muzyk Edward Hulewicz. Przed laty uczył się na Pomorzu

Zmarł 4 września 2022 roku w wieku 85 lat. Edward Hulewicz pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. 

Edward Hulewicz patronem ronda w Kwidzynie

Nowe rondo im. Edwarda Hulewicza – skrzyżowanie ulic Kopernika oraz Chopina w Kwidzynie, ma stanowić hołd pamięci artysty, złożony przez mieszkańców tego miasta.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze