Chcieli wybudować bunkier, zniszczyli zabytek

Chcieli wykopać bunkier, a zniszczyli zabytek archeologiczny. Mowa o dwóch mieszkańcach powiatu lęborskiego zrobili wykop na terenie grodziska wyżynnego w Krępie Kaszubskiej, datowanego na okres wczesnego średniowiecza. Obaj usłysą zarzuty nieumyślnego zniszczenia zabytku
Arkadiusz
Kosiński
23.11.2022 / 13:55

Do ujawnienia zniszczenia doprowadziła wspólna praca lęborskich kryminalnych zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ze Strażą Leśną Nadleśnictwa Lębork i słupską delegaturą Wojewódzkiego Urzędem Ochrony Zabytków w Gdańsku 

Rozkopana została część wału grodziska wyżynnego, pochodzącego z okresu wczesnego średniowiecza. To wpisany do rejestru zabytków trwały, naziemny obiekt archeologiczny, przedstawiający dużą wartość poznawczo – naukową.

- Sprawcy swoim działaniem naruszyli nawarstwienia kulturowe zabytku i najprawdopodobniej spowodowali nieodwracalne zniszczenie jego struktury. Funkcjonariusze zabezpieczyli na miejscu ślady i dowody i sporządzili oględziny miejsca zdarzenia. Kryminalni na podstawie pracy operacyjnej i zabezpieczonych dowodów ustalili kto jest odpowiedzialny za zniszczenie - informuje asp. marta Szałkowska, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Lęborku.

Okazało się, że to dwaj mieszkańcy powiatu lęborskiego w wieku 27 i 25 lat. Mężczyźni, prawdopodobnie nie mając świadomości, że znajdują się na terenie zabytkowym, samowolnie zrobili na wale grodziska wykop o głębokości około dwóch metrów, bo chcieli wybudować tam... bunkier.

27 i 25-latek prawdopodobnie odpowiedzą za nieumyślne zniszczenie zabytku. Zgodnie z art. 108 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, grozi za to kara 2 lat pozbawienia wolności oraz nawiązka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości od trzykrotnego do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze