Mapa, która nie pozwala zapomnieć o ludziach Lechii Gdańsk

Już setka dawnych piłkarzy, trenerów i działaczy Lechii została upamiętniona na Mapie Pamięci Lechii Gdańsk. To pomysł wciąż realizowany przez Dariusza Boczka, jego rodzinę i znajomych.
Adam
Mauks
30.10.2023 / 11:02

Zbliża się 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, a to czas na pamięć i odwiedziny grobów naszych zmarłych. Wśród tych, którzy odwiedzają cmentarze są przecież także kibice. To dla nich powstała Mapa Pamięci Lechii Gdańsk. Inicjatorem jej powstania jest Dariusz Boczek, redaktor naczelny portalu Lechia.net, który od lat dokumentuje historię Lechii. Mapa to świetna inicjatywa i wykonanie, bo pozwala kibicom zidentyfikować groby dawnych lechistów. Takich rzeczy w polskim środowisku piłkarskim nie ma zbyt wiele. Wystarczy wejść TUTAJ.

- Profil każdej osoby wzbogacony jest o zdjęcia grobu, skrócony opis, ale także odnośnik prowadzący do szczegółowych statystyk na stronie Lechia.net informuje Dariusz Boczek.

CZYTAJ TEŻ: Dariusz Boczek: „Historia Lechii Gdańsk jest jak układanka z puzzli”

Dariusz Boczek, pomysłodawca i główny twórca Mapy Pamięci Lechii Gdańsk

Nie tylko w Trójmieście, ale także innych polskich i zagranicznych cmentarzy. Tak jest choćby w przypadku Ferdynanda Fritscha, byłego austriackiego trenera gdańskiej Lechii, który jest pochowany w Wiedniu czy Roberta Gronowskiego, byłego piłkarza Lechii pochowanego w Hamburgu.

Najwięcej, ja na razie, danych dotyczy lechistów pochowanych na trójmiejskich cmentarzach. Do tej pory udało się upamiętnić w ten sposób 100 osób związanych kiedyś z Lechią. Zebranie danych z trójmiejskich i okolicznych cmentarzy oraz umieszczenie w mapie to systematyczna praca, którą Dariusz Boczek rozpoczął w sierpniu tego roku.

- Chcielibyśmy, żeby ta baza rosła. W wielu przypadkach prosiłem o pomoc rodzinę i znajomych, dzięki temu mamy też informacje z innych miast. Potrzebna jest jednak pomoc, bo dane dawnych lechistów nie zdobywa się łatwo - dodaje.

W kolejce do wprowadzenia do bazy czeka już kolejnych 50 nazwisk. Portal Lechia.net prosi o pomoc w dostarczeniu zdjęć tych ludzi związanych z klubem, którzy pochowani są w innych miastach.

- Szukamy osób, które w takich miastach jak Radom, Łódź, Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Opole, Sztum, Piekary Śląskie, Katowice, Chełmno i kilku innych, pomogą zrobić zdjęcia grobów oraz lokalizację GPS. Posiadamy już dokładne informacje o lokalizacjach poszczególnych grobów, więc z trafieniem nie będzie problemu – apeluje i zachęca Dariusz Boczek.

Pomysł i funkcjonowanie Mapy Pamięci Lechii Gdańsk można wesprzeć także na Patronite.pl.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze