(fot. materiały prasowe kandydatów) 

Mieszkańcy Krynicy Morskiej wybierają dziś nowego burmistrza

Mieszkańcy Krynicy Morskiej w niedzielę wybierają nowego burmistrza miasta. Poprzedni włodarz stracił bierne prawo wyborcze wskutek wyroku sądowego, obecnie samorządem kieruje mianowany przez premiera komisarz Kazimierz Kulecki. W wyborczych szrankach stanęło dwoje kandydatów: Anna Maria Jaworska oraz Adam Włodzimierz Ostrowski.
Piotr
Piesik
20.07.2022 / 09:35

Poprzedni burmistrz Krynicy Morskiej stracił stanowisko z powodu prawomocnego wyroku sądowego, zakazującego m.in. sprawowania funkcji kierowniczych przez trzy lata. 4 czerwca premier Mateusz Morawiecki wydał rozporządzenie o przedterminowych wyborach burmistrza, które wyznaczono 24 lipca. Do czasu wyłonienia nowego włodarza pełniącym obowiązki burmistrza jest Kazimierz Kulecki, były wójt Mikołajek Pomorskich, mianowany przez premiera.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kazimierz Kulecki pełniącym obowiązki burmistrza Krynicy Morskiej

Kolejno przeprowadzono wszystkie kolejne etapy procedury wyborczej: składano zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego i zamiarze zgłaszania kandydatów na burmistrza; zgłaszano kandydatów do składu Miejskiej Komisji Wyborczej; komisja ta została ukonstytuowana. 30 czerwca minął termin zgłaszania kandydatów na burmistrza.

Do objęcia tego stanowiska aspirują dwie osoby, oboje są mieszkańcami Krynicy Morskiej. Anna Maria Jaworska ma 35 lat, została zgłoszona przez Komitet Wyborczy Wyborców Anna Jaworska. Adam Włodzimierz Ostrowski ma 65 lat, zgłoszony został przez Komitet Wyborczy Wyborców Krynica Dla Wszystkich. Oboje kandydaci legitymują się wykształceniem wyższym, nie należą do żadnej partii politycznej.

Kampania wyborcza zakończyła się w piątek o północy. Głosowanie odbywa się dziś, w niedzielę 24 lipca, od godz. 7:00 do 21:00. W mieście działa tylko jedna Obwodowa Komisja Wyborcza, zaś lokal wyborczy znajduje się w sali narad Urzędu Miasta przy ul. Górników 15. Lokal ten jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

ZOBACZ TEŻ: Krynica Morska bez burmistrza. Trwa oczekiwanie na decyzję premiera

Miasto Krynica Morska nie liczy wielu mieszkańców, na koniec grudnia 2021 roku było ich 1301, a przecież nie wszyscy są pełnoletni i posiadają czynne prawo wyborcze. Dlatego organizowanie tylko jednego lokalu wyborczego jest wystarczające.

Adam Ostrowski w ostatnich wyborach samorządowych w roku 2018 kandydował na burmistrza Krynicy Morskiej i wszedł do II tury wyborów, zdobywając w niej 48,85 proc. głosów. Było to zaledwie 17 głosów mniej niż uzyskał kontrkandydat (360 do 377). Anna Maria Jaworska w wyborach do Rady Miejskiej w swoim okręgu zdobyła 86,44 proc. głosów. W obecnej kadencji samorządu jest przewodniczącą Rady Miejskiej.

To kolejne w ostatnich miesiącach przedterminowe wybory uzupełniające w naszym regionie. Nowego burmistrza wybrali już mieszkańcy Miastka, został nim Witold Zajst. Nie sposób dziś określić, jak długo będą pracować na stanowiskach nowi włodarze, pojawiają się bowiem informacje o możliwości przełożenia terminu kolejnych wyborów samorządowych z jesieni 2023 na wiosnę 2024.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze