Modlitwa dla pokoju w Teatrze Atelier

SHALOM Leolam - André Ochodlo & The Klezmer Company - premiera w teatrze przy sopockiej plaży
Gabriela
Pewińska - Jaśniewicz
22.07.2022 / 15:51

Projekt muzyczny złożony z najpiękniejszych pieśni żydowskich we współczesnych aranżacjach  zyskał już uznanie publiczności również daleko poza Europą. W sobotę pokaz przedpremierowy, a w niedzielę premiera. W tym roku twórca projektu André Ochodlo zaprosił na scenę siedemnastoletnią Ukrainkę Ulianę Savchenko, która gra na gitarze, pisze własne piosenki.

- W cieniu wojny usłyszymy zupełnie nowe pieśni. Shalom to wszak modlitwa dla pokoju. Shalom to pokój. Dołączyliśmy do programu także kilka modlitw w języku jidysz - zapowiada André Ochodlo.

Na scenie zespół muzyczny w składzie:

Mateusz Smoczyński - skrzypce
Phillip Dornbusch (D) – klarnet & saksofon tenorowy 
Piotr Mania - fortepian
Adam Żuchowski - kontrabas
Luis Mora Matus (Chile) - perkusja

A w poniedziałek o godz. 19.30 w Teatrze Atelier kolejny koncert. Trzej muzycy z "Klezmer Connection Trio" z Salzburga: Georg Winkler (klarnet), Hubert Kellerer (akordeon) i Peter Aradi (kontrabas) zaprezentują nowy program "Meschugge 2.0", w którym - jak zapewniają organizatorzy - z wyczuciem i siłą przenoszą bogatą tradycję muzyki jidysz do współczesności.
Bliski dialog między klarnetem, akordeonem i kontrabasem tworzy witalną mozaikę - unikalny dźwiękowy obraz radości życia, melancholii i zmysłowości. To pełne emocji interpretacje. Każdy z muzyków stawia na zabawę i twórczą radości. 

Wcześniej, o godz. 17, bezpłatne warsztaty Jidyszkajt, które wprowadzą uczestników w świat kultury i religii żydowskiej.Pierwszy dzień poświęcony będzie językowi jidysz. Uczestnicy poznają podstawowe zwroty, ciekawe słówka oraz kilka piosenek w tym języku, a także będą mogli nauczyć się zapisywać swoje imię w alfabecie jidysz.W drugim dniu tematem przewodnim będzie religia i zwyczaje. Będzie to opowieść o żydowskich świętach i dniu codziennym, a prowadząca Julia Makosz chętnie odpowie na wszystkie pytania słuchaczy. Ostatni dzień będzie dotyczył muzyki klezmerskiej, śpiewu chasydzkiego oraz tradycyjnego tańca żydowskiego.
 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze