(fot. Dominik Paszliński | UM Gdańsk)

Na al. Havla w Gdańsku wracają tramwaje

W nocy z 31 sierpnia na 1 września na al. Havla znów zawitają tramwaje. Na skrzyżowaniu tej alei z powstającą nową linią tramwajową - Nową Warszawską dalej trwają prace związane z „wpięciem” nowego torowiska w istniejącą infrastrukturę. Nowa linia ruszyć ma wiosną 2023r.
Anna
Merchel
29.08.2022 / 10:47

Od soboty, 25 czerwca na odcinku przystanek Wilanowska – pętla Świętokrzyska/Łostowice funkcjonuje komunikacja zastępcza, z powodu prac mających połączyć istniejące torowisko z nową trasą - Nowa Warszawska. Roboty mają zakończyć się wraz z rozpoczęciem nowego miesiąca i w nocy z 31 sierpnia na 1 września tramwaje powinny z powrotem zacząć kursy do pętli przy ul. Świętokrzyskiej.

W ramach prac na skrzyżowaniu wykonano:

  • brakujący fragment torowiska ze słupami trakcyjnymi i siecią trakcyjną
  • nowe perony tramwajowe
  • odcinki dróg rowerowych
  • gumowe przejścia dla pieszych
  • pętle indukcyjne

Nowe wiaty na peronach pojawić się mają 30 sierpnia – w dzień rozpoczęcia testów i próbnych przejazdów na odcinku Wilanowska – Pętla Świętokrzyska/Łostowice. Jeśli testy wyjdą pozytywnie, w środę 31 sierpnia, od godziny 18.00 do 1 września do godzin porannych, planowane jest wstrzymanie ruchu tramwajów na odcinku pętla Chełm Witosa – pętla Łostowice/Świętokrzyska. W tym czasie nastąpi demontaż sieci trakcyjnej i rozjazdu nakładkowego w okolicy przystanku Wilanowska.

Od środy, 31 sierpnia od godz. 18.00 do końca dnia, tramwaje linii 2 i 6 od strony Śródmieścia będą kursować tylko do pętli Chełm Witosa. Między pętlą Chełm Witosa a pętlą Łostowice Świętokrzyska przez ul. Wilanowską podróżować będzie można autobusami linii 155, 213, 295 i T1.

W czwartek 1 września, wraz z porannymi kursami na trasę powrócić powinny tramwaje linii 2, 4, 6 i 7, od pętli Chełm Witosa do pętli Łostowice/Świętokrzyska. Powrót ten uzależniony jest od pomyślnie przeprowadzonych przejazdów technicznych.

Do niedzieli, 4 września włącznie, autobusy linii: 155, 213 i 295 dalej kursować będą do pętli Chełm Witosa.

Ze względu na wciąż trwające prace budowlane, przystanek autobusowy Przemyska w ciągu al. Havla w kierunku al. Armii Krajowej zostanie przywrócony do użytkowania w późniejszym terminie. Do tego czasu będzie funkcjonował przystanek zastępczy Przemyska przy ul. Łódzkiej.

Za wszystkie prace związane z przebudową odpowiada konsorcjum firm MTM S.A i Rajbud Sp. z o.o. Umowa została zawarta na ok. 60 mln złotych.

Nowa Warszawska to część Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, realizowanego i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Planowane zakończenie robót przypada na listopad, bieżącego roku. Po tym czasie rozpocząć się ma procedura odbiorowa i pozyskiwanie pozwoleń administracyjnych. Nowa linia tramwajowa uruchomiona zostanie wiosną 2023 roku.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze