NesoBus został zaprezentowany na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk (fot Grzegorz Mehring | Miasto Gdańsk)

Elektryczny autobus zasilany wodorem i oczyszczonym powietrzem. Będzie kursował na sześciu liniach

Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły autokar. Ma 12 metrów długości i może nim podróżować do 93 pasażerów, w tym 37 na miejscach siedzących. Jeśli jednak dodamy, że jest elektryczny, porusza się na wodór i powietrze, a zamiast spalin emituje tylko parę wodną, to jest jednak wyjątkowy. Już od środy, 15 czerwca, pasażerowie kilku linii autobusowych w Gdańsku będą mogli przez kilka dni podróżować tym wyprodukowanym w Polsce, zeroemisyjnym autobusem.
Olek
Knitter
13.06.2022 / 13:38

NesoBus, bo tak nazywa się ten autokar, ma być idealnym rozwiązaniem dla miast, gdyż nie tylko likwiduje emisję trujących substancji, ale też będzie oczyszczać powietrze. Nazwa NesoBus wzięła się od pierwszych liter – nie emituję spalin, oczyszczam. Autobus jest w pełni ekologiczny, ma silnik elektryczny i posiada własną, małą „elektrownię”. Jak tłumaczą eksperci, w autobusie wodór ze zbiornika łączy się z tlenem pobranym z powietrza i wytwarzana jest energia elektryczna zasilająca silnik. Nie występuje więc proces spalania, a w wyniku połączenia wodoru z tlenem z rury wydechowej wydobywa się para wodna, która jest w pełni destylowana. Pobierane powietrze zostaje w pełni oczyszczone przez specjalne filtry, by ogniwo paliwowe otrzymało tylko czysty tlen.

Co ciekawe, autobus ten można zatankować w 15 minut i ma on zasięg 450 km. NesoBus zużywa średnio około 8 kg wodoru na 100 km.

Piotr Borawski
zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu

Od 15 czerwca pasażerowie naszej komunikacji miejskiej sami będą mogli ocenić, jak wygląda jazda takim nowoczesnym pojazdem napędzanym paliwem przyszłości. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, to jestem przekonany, że w kolejnych miesiącach i latach takie autobusy na stałe zawitają do naszego miasta

(fot. Grzegorz Mehring | gdansk.pl)

- Inwestycje w zieloną energię to nie tylko sadzenie drzew. Świat się zmienia i chcemy, jako miasto Gdańsk, dostosowywać się do tych zmian. W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przegłosował przepisy mówiące o tym, że zaprzestaniemy produkcji pojazdów spalinowych w 2035. Dlatego wspólnie z polskim producentem prezentujemy autobus, który przez najbliższe dni będzie testowany na ulicach Gdańska. Szukamy rozwiązań, które pozwolą w ekologiczny, nieemitujący spalin sposób podróżować po naszym mieście -  mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Testy autobusu rozpoczną się w środę 15 czerwca i potrwają tydzień. Pojazd będzie kursował na sześciu popularnych liniach obsługujących duże gdańskie osiedla oraz centralne części Gdańska, a mianowicie będzie dostępny na liniach: 111, 115, 130, 175, 189 i 199.

(fot. Grzegorz Mehring | gdansk.pl)

- Od środy pasażerowie naszej komunikacji miejskiej sami będą mogli ocenić, jak wygląda jazda takim nowoczesnym pojazdem napędzanym paliwem przyszłości. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, to jestem przekonany, że w kolejnych miesiącach i latach takie autobusy na stałe zawitają do naszego miasta - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, który dodaje, że trwają rozmowy, by w Gdańsku w najbliższych miesiącach powstała stacja wodorowa, w której będą mogły tankować zarówno takie autobusy, jak i wiele pojazdów użytkowych.

W kwietniu 2022 roku NesoBus otrzymał europejską homologację.

 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze