(fot. Uniwersytet Gdański) 

Nie żyje prof. dr hab. Krzysztof Szałucki. Był związany z Gdynią i UG

Nie żyje prof. dr hab. Krzysztof Szałucki, wybitny ekonomista związany przez lata z Gdynią czy Uniwersytetem Gdańskim. Miał 71 lat.
Anna
Merchel
16.08.2022 / 19:15

15 sierpnia, w wieku 71 lat zmarł ekonomista prof. dr hab. Krzysztof Szałucki specjalizujący się w ekonomice transportu. Przez lata związany był z Centrum Kształcenia Ustawicznego Ekonomistów w Sopocie oraz Uniwersytetem Gdańskim, a od zeszłego roku także z Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu w Gdyni.

Krzysztof Szałucki ukończył studia magisterskie w 1974 roku na wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie w 1981r.otrzymał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych, a doktora habilitowanego 7 lat później. Wraz z początkiem nowego tysiąclecia otrzymał tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych.

Przez wiele lat pełnił funkcję nauczyciela w Centrum Kształcenia Ustawicznego Ekonomistów w Sopocie. Na Uniwersytecie Gdańskim obejmował różne stanowiska: prodziekana Wydziału Ekonomicznego UG 1993-1996, dyrektora Kolegium Ekonomicznego UG 1993-2004 czy kierownika Katedry Ekonomiki i Funkcjonowania Przedsiębiorstw Transportowych UG od 1993r. Prowadził tam badania naukowe w zakresie ekonomiki transportu, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów skutecznego i efektywnego działania przedsiębiorstw transportowych, oraz w zakresie teorii przedsiębiorstw, z naciskiem na diagnozowanie procesów ekonomicznych i zachowania podmiotów gospodarczych w warunkach ekstremalnych i incydentalnych. Od 2021 roku związany był z Katedrą Finansów i Rachunkowości Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, gdzie został pomysłodawcą i mentorem utworzenia specjalności: Audyt Ekonomiczny Przedsiębiorstw i Instytucji.

Autor 480 publikacji i promotor 12 doktoratów.

Od 1990 r. działacz na rzecz samorządu terytorialnego Polski. Współpracował z ówczesną prezydent Gdyni - Franciszką Cegielską w zakresie utworzenia koncepcji i praktycznego wdrożenia programu restrukturyzacji publicznego transportu zbiorowego w Gdyni oraz na terenie gmin: Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo i Żukowo. Pełnił funkcję pełnomocnika Prezydenta Gdyni ds. komunikacji miejskiej, był zastępcą dyrektora Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Od 1 stycznia 2005 roku do 22 czerwca 2021r. pełni funkcję skarbnika gminy miasta Gdyni.

Był członkiem Sekcji Transportu Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Gdańsku oraz Rady Naukowej Instytutu Rybackiego w Gdyni.

Otrzymał Medal 70-lecia Gdyni za szczególne osiągnięcia dla miasta oraz Złotą Odznakę Honorową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. W 2010 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, który przyznano za działalność na rzecz społeczności lokalnej, rozwoju demokracji i samorządności, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze