Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Plaże umacniane i poszerzane dzięki pogłębianiu dna w okolicy Portu Północnego

W kilku miejscach Pomorza poszerzono i umocniono plaże, wcześniej poważnie zniszczone wskutek sztormów. Materiał użyty do odbudowy plaż został wydobyty z dna morskiego przez pogłębiarki w okolicach Portu Północnego, w ramach projektu obejmującego modernizację układu falochronów osłonowych portu. Prace będą kontynuowane, odbudowana zostanie m.in. plaża w Gdyni Orłowie.
plaża na Westerplatte

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Poszerzone plaże na Pomorzu. Gdzie się znajdują?

Prace odbywają się w kilku miejscach na terenie Pomorza. Zakończyły się już:

  • na Westerplatte,
  • w Gdańsku Brzeźnie
  • i w Kuźnicy.

Nadal są prowadzone w Karwieńskich Błotach. W Gdyni Orłowie rozpoczęcie prac planowane jest na przełomie listopada i grudnia. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Kolejne plaże zostaną poszerzone. Kiedy i gdzie rozpoczną się prace?

– Plaża w Brzeźnie została poszerzona z 10 aż do 75 metrów. Na Westerplatte szerokość plaży to dziś od 70 do 80 metrów, a wcześniej plaży tam w praktyce nie było. Znacznie szersze są również plaże w Kuźnicy na Półwyspie Helskim, w Jastrzębiej Górze i Ostrowie – informuje Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni. – Na plaże trafia piasek wydobyty podczas prac pogłębiarki w Porcie Północnym w Gdańsku, następnie dostarczony w ładowni pogłębiarki w pobliże Brzeźna. Specjalny system rurociągów refulacyjnych pozwala na przeniesienie piasku na plaże, gdzie jest już rozprowadzany przez maszyny lądowe. 

>>> Tak wygląda poszerzona plaża na Westerplatte w Gdańsku. Zobacz zdjęcia <<<

Całość prac odbywa się w ramach projektu pn. „Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku”, a ściślej – jednego z zadań składających się na ten projekt – „Budowa toru podejściowego wewnętrznego do Portu Północnego wraz z obrotnicą”. Przygotowanie takiego toru, dostępnego dla załadowanych statków, wymaga pogłębienia dna w określonych miejscach. Powstający podczas tych robót czerpalnych urobek może być doskonale wykorzystany właśnie do umocnienia plaż rozmytych przez sztormy. Zwłaszcza plaża w Gdyni Orłowie została poważnie zniszczona w pierwszych miesiącach tego roku. 

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Plaża w Orłowie znów będzie szeroka. Zaczyna się największa refulacja w historii

Plaża w Gdyni Orłowie zniszczona przez sztormy

– W realizowanym projekcie przewidziano przetransportowanie urobku z dna właśnie po to, by zabezpieczyć brzegi przed niszczącym działaniem fal i dalszym rozmywaniem. To również zabezpieczenie umocnień z narzutu kamiennego znajdujących się w wielu miejscach – dodaje Magdalena Kierzkowska.

Prace przy refulacji oraz odbudowie plaż kosztują ok. 4,5 miliona złotych. To tylko drobna część całego projektu dotyczącego Portu Północnego (szacowany jest na 795 mln złotych, w 85 procentach to fundusze unijne), lecz dla odwiedzających plaże bardzo istotna.

PRZECZYTAJ TEŻ: Plaża w Orłowie znowu jest szeroka

By uchronić odtwarzane plaże w Gdyni Orłowie przed ponownym zniszczeniem, planowane jest wybudowanie wzdłuż nich progów podwodnych, które będą tłumić fale uderzające o brzeg. Prace te planowane są w czasie dwóch najbliższych lat.

Plaża w Gdyni Orłowie po refulacji


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka