Nowoczesne miasteczko rowerowe powstało w Starogardzie Gdańskim

Starogard wzbogacił się o nowe miasteczko rowerowe. Projekt jego budowy zwyciężył w 7. edycji Budżetu Obywatelskiego 2022 roku. Miasteczko według tego projektu miało być prostsze i uboższe. Miasto sięgnęło jednak po dodatkowe pieniądze z Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Teraz to jeden z najnowocześniejszych obiektów na Pomorzu.
Krystyna
Paszkowska
16.11.2023 / 19:27

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 przy ul. Traugutta jako pierwsi odbyli pierwszą jazdę w nowo wybudowanym w Starogardzie miasteczku rowerowym. To nie przypadek. Obiekt mieści się przy ich szkole. Oficjalnie otworzył go Prezydenta Miasta i Dyrektor PSP 3. Od 15 listopada mogą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy w wieku powyżej 7 lat.

- Projekt budowy miasteczka rowerowego zwyciężył w 7 edycji Budżetu Obywatelskiego 2022 roku – mówi Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu. - Miasteczko według tego projektu miało być prostsze i uboższe. Stało się inaczej. Sięgnęliśmy po dodatkowe pieniądze z Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dokładnie po 453 tys. zł. To pozwoliło nam opracować nowy znacznie bogatszy projekt, którego efekty widzimy tu dzisiaj. Dzięki cierpliwości, skuteczności i wytrwałości mamy w Starogardzie profesjonalne miasteczko do nauki przepisów ruchu drogowego oraz podstaw praktycznego zachowania się w ruchu drogowym. Jedno z najładniejszych i najnowocześniejszych miasteczek na Pomorzu. Gratuluję i cieszę się, że takie miejsce powstało właśnie w Starogardzie – dodał prezydent.

ZOBACZ TEŻ: Nowe mieszkania w Starogardzie Gdańskim. Rośnie pierwszy budynek

Miasto ma powód do dumy. Zminiaturyzowane jezdnie mają bitumiczną nawierzchnię. Są jedno i dwupasmowe. Na trasach krzyżują się równorzędnie i podrzędnie.

- Znajdują się tam skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym, z ruchem okrężnym oraz sygnalizacją świetlną – wyjaśnia Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego magistratu. - Pełen zakres możliwości, występujących w ruchu drogowym, z którymi warto zaznajomić się w praktyce, zanim wyjedzie się na ulicę w mieście. Miasteczko rowerowe do użytku przekazali prezydent wraz z dyrektorem PSP 3 Robertem Jurkiem.

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 podziękował władzom miasta za budowę tego miasteczka, a swoim współpracownikom, rodzicom, byłym uczniom i sympatykom szkoły za pomoc w promocji projektu w Budżecie Obywatelskim.

Janusz Stachowiak
prezydent Starogardu Gdańskiego

Dzięki cierpliwości, skuteczności i wytrwałości mamy w Starogardzie profesjonalne miasteczko do nauki przepisów ruchu drogowego oraz podstaw praktycznego zachowania się w ruchu drogowym. Jedno z najładniejszych i najnowocześniejszych miasteczek na Pomorzu.

- Dziękuję też pracownikom Wydziału Inwestycyjno-Technicznego za nadzorowanie prac budowlanych oraz firmie STRABAG za fachowe ich wykonanie – dodał dyrektor szkoły. - Cieszę się, że nasz projekt budowy tego miasteczka ujrzał światło dzienne w znacznie rozszerzonym zakresie. Ta inwestycja znakomicie wpisuje się w jedno z zadań szkoły, jakim jest wychowanie komunikacyjne, szeroko rozumiane bezpieczeństwo i skuteczne rozpowszechniane ekologicznych środków transportu. Starogardzkie Miasteczko poprzez aranżację i układ stwarza też przyjemną przestrzeń do aktywnego spędzania czasu i budowania pozytywnych relacji rówieśniczych – dodał Robert Jurek.

Radny miasta Artur Cybula przyznał, że robi ono wrażenie.

- Swoją miniaturowością przypomina mi kolejkę, która bawiłem się w dzieciństwie – stwierdził Artur Cybula. - Jest estetyczne i zachęca do nauki. Bardzo się cieszę, że mamy taki piękny obiekt w mieście, który służyć będzie pogłębianiu wiedzy na temat ruchu i bezpieczeństwa na drodze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Skarszewach powstaje pływalnia. Mieszkańcy nie mogą się doczekać

Z Miasteczka korzystać mogą wszyscy mieszkańcy w wieku od 7 lat. Jednak dzieci w wieku od 7-10 lat powinny korzystać z urządzeń pod opieką rodziców bądź opiekunów. Korzystanie z Miasteczka Ruchu Drogowego dozwolone jest tylko na rowerze, hulajnodze lub pieszo. W miasteczku można jeździć również ma hulajnogach elektrycznych i ćwiczyć w praktyce właściwe zachowania w ruchu drogowym.

Dodatkowym walorem Miasteczka są dodatkowe narzędzia edukacyjne z zakresu ruchu drogowego, w które szkoła została wyposażona w ramach inwestycji. W specjalnym pomieszczeniu działają symulator roweru, trenażer reakcji czasu, symulator zderzenia oraz symulator przejścia dla pieszych. Symulator zderzenia wypróbowali nawet Janusz Stankowiak i radny Cybula.

Co ważne dla mieszkańców, realizowany projekt objął też wyznaczenie trzech przejść dla pieszych w okolicy Szkoły Podstawowej nr 6 oraz niepublicznego przedszkola. Celem projektu była poprawa bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do tych placówek. Dwa przejścia pojawiły się na ulicy Ks. Kalinowskiego i jedno na ulicy Świętojańskiej. Inwestycja kosztowała ponad 820 tys. zł.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze