ORP Albatros

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Kolejny niszczyciel min dla Marynarki Wojennej. ORP Albatros za kilka dni wejdzie do służby

ORP Albatros za kilka dni zostanie wcielony do służby w 13. Dywizjonie Trałowców w Gdyni. W piątek, 12 sierpnia w stoczni Remontowa Shipbuilding podpisano dokumenty zdawczo-odbiorcze drugiego z serii nowoczesnego niszczyciela min, budowanego dla Marynarki Wojennej.
Małgorzata
Gradkowska
12.08.2022 / 16:44

Okręt zbudowany został przez konsorcjum, w którego skład wchodzą:

 • Stocznia Remontowa Shipbuilding (należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding) – jako lider projektu
 • oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej
 • i PGZ Stocznia Wojenna (dawniej Stocznia Marynarki Wojennej).

Przekazanie okrętu poprzedzały kilkumiesięczne próby zdawczo-odbiorcze, w trakcie których sprawdzono platformę morską oraz urządzenia i systemy zwalczania zagrożeń minowych. Pomyślne zakończenie tych prób potwierdziło zdolność okrętu do realizacji jego głównych zadań.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Niszczyciel min prowadzi działania bojowe na Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym, a w przypadku działań sojuszniczych - we wskazanym akwenie odpowiedzialności operacyjnej Połączonych Sił Morskich NATO podaje Ministerstwo Obrony Narodowej.

  Do  głównych zadań niszczyciela należą:

  • wykrywanie, identyfikacja i zwalczanie min morskich oraz innych obiektów i materiałów wybuchowych w akwenach morskich,
  • zabezpieczanie morskich szlaków komunikacyjnych,
  • prowadzenie działań w obszarach zagrożenia minami,
  • ocena środowiska w obszarach podwodnych.

  (fot. Maciej Bielesz | Portal Morski)

  Okręt ORP Albatros jest już drugim z serii niszczycielem min typu Kormoran II. Umowę na prototypowy okręt podpisano z Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej we wrześniu 2013 r. budowało je to samo konsorcjum, które teraz przekazuje Albatrosa. Okręt – ORP Kormoran zwodowano we wrześniu 2015 r., a do służby wszedł w listopadzie 2017 r. Umowę na budowę dwóch kolejnych seryjnych jednostek – Mewy i Albatrosa podpisano rok później, w grudniu 2018 r. W ich budowie wprowadzono modyfikacje, wynikające z doświadczeń zdobytych podczas eksploatacji ORP Kormoran. Dzięki nim zarówno ORP Albatros, jak i następne jednostki są doposażone w nowe urządzenia do weryfikacji akwenów morskich. Zmieniono również na nowocześniejszy system artyleryjski okrętu.

  Próby morskie i testy Albatrosa przeprowadzono pod kątem weryfikacji zintegrowanego systemu walki, razem ze specjalistami z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej.

  ORP Albatros wejdzie w skład 13. Dywizjonu Trałowców, który podlega 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

  (fot. Maciej Bielesz | Portal Morski)

  Wesprzyj nas,

  aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
  BEZ PROPAGANDY

  Zawsze Pomorze Logo

   

  ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

  Zaprenumeruj

  Komentarze