Perły Samorządu 2023 rozdane. Są pomorskie akcenty wśród laureatów

Pomorskie akcenty w prestiżowym rankingu "Perły Samorządu 2023". Sopot najlepszym miastem do 100 tys. mieszkańców, Gdańsk trzeci w rankingu miast powyżej 100 tys., Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego na drugim miejscu w kategorii najlepszy włodarz w gminie miejskiej do 100 tys. mieszkańców. Wśród laureatów znalazła się także skarbnik Gdańska Izabela Kuś, która wygrała w kategorii Skarbnik Samorządu 2023.
Krystyna
Paszkowska
3.06.2023 / 18:22

W Muzeum Miasta Gdyni wyróżnienia odebrali laureaci rankingu "Perły Samorządności 2023" - przedstawiciele najlepiej zarządzanych miast i gmin z całej Polski oraz bezpośrednio ich włodarze. Uroczysta gala była zwieńczeniem kongresu pod tym samym tytułem.

Ranking jest opracowaniem, które porównuje i zestawia ze sobą wspólnoty lokalne w podziale na kategorie, względem ich wielkości. Wszystko po to, by wyłonić spośród setek polskich miast i gmin te, które są zarządzane we wzorcowy sposób, a efekty ich działań przekładają się na dane potwierdzające dobry kierunek.

Porównywane są, poza zebranymi w formie ankiet z pytaniami zamkniętymi, między innymi także wyniki z poprzednich lat – tak, aby w rankingu ująć perspektywę rozwoju poszczególnych gmin i zweryfikować, czy kolokwialna, „zbyt wysoko ustawiona poprzeczka” nie obniża ewentualnej pozycji w rankingu. Nad ostatecznym kształtem podsumowania czuwała czteroosobowa kapituła w składzie: Marta Gadomska-Byrska, kierownik Działu Dodatków Poradniczych, Dziennik Gazeta Prawna; Joanna Pieńczykowska, redaktorka prowadząca dodatek „Samorząd i Administracja” w Dzienniku Gazecie Prawnej; dr Dionizy Smoleń, partner PwC Polska, lider doradztwa dla sektora publicznego i dr Paulina Legutko-Kobus z Katedry Polityki Publicznej Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Sopot został uhonorowany w rankingu Perły Samorządu I miejscem w kategorii Gmina Miejska do 100 tys. mieszkańców.

- Jestem dumny z tego zwycięstwa, bo to nagroda dla mieszkańców Sopotu, dla organizacji pozarządowych i wszystkich, którzy działają na rzecz miasta, biorą aktywny udział w życiu publicznym, głosują w Budżecie Obywatelskim, których cechuje postawa obywatelska – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsze wyróżnienie dla Sopotu w rankingu „Dziennika Gazety Prawnej”. Miasto zwyciężyło w tej samej kategorii w roku 2016 – dodatkowo, prezydent Jacek Karnowski odebrał wówczas wyróżnienie w kategorii Włodarz miasta do 100 tys. mieszkańców, a także w roku 2020.

Także Gdańsk znalazł się wśród laureatów rankingu. Izabela Kuś, skarbnik miasta, zdobyła I miejsce w kategorii Skarbnik Samorządu 2023, a prezydent Aleksandra Dulkiewicz, otrzymała wyróżnienie w kategorii Włodarz - Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców. Gdańsk okazał się trzeci w kategorii gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców. Wyróżniona została także społeczna kampania miasta.

- Do Gdańska trafiło specjalne wyróżnienie za kampanię Gdańsk Miastem Równości – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dziękujemy za docenienie działań twórców kampanii i wszystkich, którzy przyczynili się do jej realizacji. Dziękuję także za wyróżnienie w kategorii Włodarz Gmina Miejska powyżej 100 tys. mieszkańców, które otrzymałam osobiście. To bardzo miłe i dopinguje do jeszcze bardziej wytężonej pracy dla mieszkanek i mieszkańców – dodała prezydent Gdańska.

Wśród podsumowań tegorocznej edycji rankingu znalazły się też gdyńskie akcenty - wśród nagrodzonych wyróżnieniami za 4. miejsce w tegorocznej edycji rankingu, tuż za podium, dwukrotnie na scenie pojawiał się podczas gali prezydent Wojciech Szczurek. Najpierw odbierając laur dla Gdyni za 4. lokatę wśród gmin miejskich powyżej 100 tys. mieszkańców, w następnej kolejności - otrzymując adresowane bezpośrednio do siebie wyróżnienie za analogiczną, 4. pozycję w części rankingu dotyczącej włodarzy gmin miejskich liczących powyżej 100 tys. mieszkańców.

Jacek Karnowski
prezydent Sopotu

Jestem dumny z tego zwycięstwa, bo to nagroda dla mieszkańców Sopotu, dla organizacji pozarządowych i wszystkich, którzy działają na rzecz miasta, biorą aktywny udział w życiu publicznym, głosują w Budżecie Obywatelskim, których cechuje postawa obywatelska

Powody do dumy mogą mieć mieszkańcy Starogardu Gdańskiego. Przez ostatnie trzy lata Starogard Gdański w prestiżowym rankingu „Perły Samorządu 2023” w kategorii gminy miejskie do 100 tys. mieszkańców zajmował wysoką czwartą pozycję. W tym roku w kategorii Włodarz – Gmina Miejska do 100 tys. mieszkańców wskoczył na podium. Zajął drugie miejsce, ustępując jedynie prezydentowi Ciechanowa.

Jak powiedział prowadzący galę Krzysztof Jedlak, zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej , tegoroczna walka o pozycję w rankingu była niezwykle wyrównana.

- Kolejny raz odbieram to ważne wyróżnienie - mówi Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu. - Od początku mojej drugiej kadencji utrzymywałem wysoką czwartą lokatę w dziesiątce najlepszych włodarzy w Polsce. Drugie miejsce jest miłym zaskoczeniem. Cieszę się bardzo chociaż, dla mnie najważniejsza jest ocena mieszkańców i ich zadowolenie. Idąc ulicą w Starogardzie Gdańskim często zatrzymują mnie przechodnie i dzielą się swoimi przemyśleniami. Często słyszę, że Starogard pięknieje, że zmienia się na lepsze, że ludzie są dumni, że tu mieszkają. To dla mnie największa nagroda – dodał Janusz Stankowiak.

Prezydent Stankowiak zaznaczył, że nie otrzymałby tego wyróżnienia, gdyby nie zespół fantastycznych ludzi, z którymi współpracuje, gdyby nie mieszkańcy, którzy coraz chętniej korzystają z proponowanych im narzędzi i doceniają zmiany, jakie zachodzą w mieście.

- Żyjemy w trudnych czasach – mówi Janusz Stankowiak. - Zmagamy się ciągle z kryzysem gospodarczym, licząc każdą złotówkę. Podczas Kongresu wiele mówiło się o finansach, bo aby samorządy mogły realizować swoje zadania oraz zaspokajać potrzeby mieszkańców, muszą dysponować odpowiednimi środkami. Walczymy o te środki sięgając po różne źródła finasowania naszych inicjatyw i przedsięwzięć. Po prostu zależy nam na tym, aby Starogard mógł się dalej zmieniać na lepsze. Zapewniam wszystkich mieszkańców, że to się nie zmieni, a my nie zwolnimy tempa – stwierdził podsumowując prezydent.

Janusz Stankowiak
prezydent Starogardu Gdańskiego

Zmagamy się ciągle z kryzysem gospodarczym, licząc każdą złotówkę. Podczas Kongresu wiele mówiło się o finansach, bo aby samorządy mogły realizować swoje zadania oraz zaspokajać potrzeby mieszkańców, muszą dysponować odpowiednimi środkami. Walczymy o te środki sięgając po różne źródła finasowania naszych inicjatyw i przedsięwzięć. Po prostu zależy nam na tym, aby Starogard mógł się dalej zmieniać na lepsze. Zapewniam wszystkich mieszkańców, że to się nie zmieni, a my nie zwolnimy tempa

Wśród podsumowań tegorocznej edycji rankingu znalazły się też gdyńskie akcenty - wśród nagrodzonych wyróżnieniami za 4. miejsce w tegorocznej edycji rankingu, tuż za podium, dwukrotnie na scenie pojawiał się podczas gali prezydent Wojciech Szczurek. Najpierw odbierając laur dla Gdyni za 4. lokatę wśród gmin miejskich powyżej 100 tys. mieszkańców, w następnej kolejności - otrzymując adresowane bezpośrednio do siebie wyróżnienie za analogiczną, 4. pozycję w części rankingu dotyczącej włodarzy gmin miejskich liczących powyżej 100 tys. mieszkańców.

To pozycje, które zestawiają Gdynię w jednym szeregu z najprężniej działającymi samorządami w całej Polsce, u boku metropolii i największych ośrodków miejskich - zresztą nie po raz pierwszy w historii rankingu „Perły Samorządu”, bo także w minionych latach kilkukrotnie wśród laureatów samorządowego zestawienia pojawiało się zarówno miasto Gdynia, jak i sam Wojciech Szczurek. Kolejna obecność w rankingu przygotowywanym we współpracy z PwC potwierdza, że gdyński samorząd nadal zmierza w konkretnym kierunku i realizuje swoją misję publiczną na tyle, na ile to możliwe, co potwierdzają też konkretne dane i statystyki.

Miasto Gdynia zostało także uhonorowane specjalnym wyróżnieniem, które przyznano za innowacyjne podejście - pionierskie rozwiązanie z zakresu cyfryzacji Urzędu Miasta. Wyróżnienie odebrał również Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Z pełnymi wynikami rankingu „Perły Samorządu” będzie można zapoznać się na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" w środę, 7 czerwca - w specjalnym dodatku „Samorząd i Administracja”. Opublikowane zostaną pierwsze „dziesiątki” rankingu w poszczególnych kategoriach. Organizatorem rankingu był Dziennik Gazeta Prawna, partnerem merytorycznym – PwC Polska, polski oddział międzynarodowej firmy doradczej, który na lokalnym rynku na rynku wspiera instytucje publiczne i podmioty prywatne już od ponad 30 lat.

Laureaci rankingu Perły Samorządu 2023

KATEGORIA: najlepsze gminy

Gmina wiejska:

 • I miejsce - Gmina Iława
 • II miejsce - Gmina Płużnica
 • III miejsce - Gmina Michałowice

Gmina miejsko-wiejska:

 • I miejsce - Wasilków
 • II miejsce - Gmina Piaseczno
 • III miejsce - Gmina Radzymin

Gmina miejska do 100 tys. mieszkańców:

 • I miejsce - Sopot
 • II miejsce - Kobyłka
 • III miejsce - Ciechanów

Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców:

 • I miejsce - Poznań
 • II miejsce - Łódź
 • III miejsce – Gdańsk

KATEGORIA: najlepsi włodarze

Gmina wiejska:

 • I miejsce - Krzysztof Harmaciński, Gmina Iława
 • II miejsce - Marcin Skonieczka, Gmina Płużnica
 • III miejsce - Małgorzata Pachecka, Gmina Michałowice

Gmina miejsko-wiejska:

 • I miejsce - Adrian Łuckiewicz, Wasilków
 • II miejsce - Krzysztof Chaciński, Radzymin
 • III miejsce - Grzegorz Kubik, Rawicz

Gmina miejska do 100 tys. mieszkańców:

 • I miejsce - Krzysztof Kosiński, Ciechanów
 • II miejsce - Janusz Stankowiak, Starogard Gdański
 • III miejsce - Tomasz Andrukiewicz, Ełk

Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców:

 • I miejsce - Hanna Zdanowska, Łódź
 • II miejsce - Rafał Bruski, Bydgoszcz
 • III miejsce - Jacek Jaśkowiak, Poznań

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze