Przed nami silne wiatry, opady śniegu, deszczu ze śniegiem na Pomorzu

Nad Polskę nadciąga niż „Niklas", który w ciągu najbliższych dwóch dni przyniesie bardzo groźną aurę. W czwartek i piątek będzie silnie wiało, spodziewane są opady śniegu, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Będzie ślisko! Wiatr może powodować poważne szkody i łamać drzewa – lepiej nie parkować pod drzewami. IMGW-PIB wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem i opadami marznącymi prawie dla całej Polski. Na Bałtyku sztorm – ostrzegają służby meteorologiczne.
Krystyna
Paszkowska
22.11.2023 / 17:55

- Polska w czwartek i piątek znajdzie się pod wpływem aktywnego niżu znad północnej Europy - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Nad naszym krajem najwięcej zamieszania spowoduje wtórny niż z frontami atmosferycznymi, który będzie przemieszczał się nad południowym Bałtykiem. W czwartek napłynie dość ciepłe powietrze polarne morskie, ale w piątek nastąpi już spływ powietrza arktycznego z północy i ochłodzenie.

Z kolei Pomorski Alarm Pogodowy przestrzega, że choć na Pomorzu panuje jeszcze względnie spokojna i dość chłodna aura, z jedynie przelotnymi opadami, to znad Bałtyku nasuwa się już strefa zachmurzenia, poprzedzająca zmianę pogody, która czeka nas w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.

- Nasz kraj pozostaje obecnie pod wpływem rozległego klina wyżowego, związanego z wyżem BIONDA znad Morza Celtyckiego – wyjaśnia Bartek Zastawny z PAP. - Obszar podwyższonego ciśnienia, zalegający teraz nad krajem będzie jednak wypychany stopniowo na południe, w związku wędrówką (nurkowaniem) niżu NIKLAS. Wielocentryczny niż przewędruje z rejonu Grenlandii nad Skandynawię, gdzie znajdzie się jutro. W piątek centrum Niklasa przemieści się nad Łotwę, Estonię i częściowo Rosję. Nurkowanie niżu, kontrastującego z obszarami wyżowymi zalegającymi nad zachodnią i południową Europą, będzie miało istotny wpływ na pogodę w Polsce.

Na północy kraju również mogą wystąpić burze z opadami krupy śnieżnej. Silny wiatr zacznie wiać już w godzinach porannych na zachodzie kraju oraz nad morzem i tam będzie osiągał w porywach do 95 km/h. Z biegiem dnia silne porywy nasilą się w całym kraju i osiągną do 85 km/h.

Pomorze: pogoda w czwartek, 23 listopada 

W czwartek, 23 listopada mieszanka opadów – śnieg będzie przechodził w deszcz i w wielu miejscach marzł powodując gołoledź. Ślisko! Na północy kraju opady o umiarkowanym natężeniu, suma opadów za całą dobę na Pomorzu wyniesie do około 30 l/m2, co miejscami może powodować zalania ulic lub piwnic.

- Już najbliższej nocy przez województwo przetoczy się rozległa strefa opadowa, związana z nasuwającym się frontem ciepłym – opisuje Bartek Zastawny. - Strefa ta wkroczy nad województwo znad Bałtyku, począwszy od okolic Ustki i podąży dalej na południowy wschód, w głąb regionu. Na jej czele będziemy mogli obserwować opady mokrego śniegu, przechodzące w marznący deszcz, a dalej, w związku z narastającą temperaturą - w deszcz. Opady marznącego deszczu pojawią się po północy, początkowo w pasie północnym (Słupsk - Hel), jednak szybko obejmą pozostałą część regionu. Choć za nimi postępować będzie wspominane wyżej ocieplenie, to jeszcze do godzin porannych będą mogły utrzymać się w części Kaszub, Kociewia i Powiśla. Warto mieć na uwadze, że  w drugiej części nadchodzącej nocy i jutro wczesnym rankiem, w wielu miejscach Pomorza mogą wystąpić utrudnienia na drogach, czy opóźnienia w kursowaniu pociągów (oblodzenie sieci trakcyjnej). Sytuacja na drogach ulegnie poprawie w późniejszych godzinach porannych, lecz przez cały dzień towarzyszyć nam będą opady deszczu, chwilami intensywne.

 - Zabezpiecz swój dobytek na podwórku, balkonie i nie parkuj pod drzewami – przestrzegają z kolei meteorologowie z IMiGW. - W nocy z 23 na 24 listopada nadal będzie wiał silny wiatr. Nad morzem porywy jeszcze osiągną do 95 km/h. Nad ranem w północnej części kraju wiatr będzie stopniowo słabł.

W całym kraju wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a na południu deszczu. Uwaga na trudne warunki do podróżowania oraz śliskie chodniki. Temperatura minimalna tej nocy przeważnie od –1°C do 3°C.

Pomorze: pogoda w piątek 24 listopada

W piątek 24 listopada silny wiatr utrzyma się jeszcze w pierwszej połowie dnia, po południu w całym kraju zacznie słabnąć. Będzie jeszcze porywisty, ale już nie tak silny jak wcześniej. Najsilniejszych porywów meteorolodzy spodziewają się zwłaszcza nad morzem do 85 km/h, na niżu początkowo do 70 km/h. Wiatr zmieni kierunek na zachodni i nad morzem na północno-zachodni. Padać będzie deszcz ze śniegiem i śnieg – na nizinach do około 2-3 cm, w górach przyrost o 10-12 cm. W ciągu dnia na termometrach wszędzie powyżej 0°C, od 2°C na północy do 5°C na południu kraju.

Pogoda w weekend 25-26 listopada

W weekend uspokojenie w pogodzie, wiatr wyraźnie osłabnie i tylko miejscami będzie porywisty. Padać będzie głównie sam śnieg, miejscami przybędzie go o około 5-10 cm. Na termometrach maksymalnie do 2°C, cieplej jedynie nad samym morzem do 4°C. Nocami spadki poniżej 0°C I w wielu miejscach może wystąpić oblodzenie nawierzchni.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze