(fot. Urząd Marszałkowski w Gdańsku)

Pomorze i Trójmiasto wspierają Ukraińców. Do Lwowa wyjechała karetka ze sprzętem medycznym

Karetka wraz z wyposażeniem i opatrunkami została przekazana Ukrainie przez samorządy powiatu gdańskiego. Natomiast sprzęt medyczny, które zostanie ofiarowany przez samorządy Pomorza i Trójmiasta jednemu z lwowskich szpitali, zapewniły Szpitale Pomorskie. Są to m.in. urządzenia do próżniowego leczenia, zestawy stabilizacji ortopedycznej i opatrunki.
Redakcja
Zawsze Pomorze
1.04.2022 / 14:23

Delegacja pomorskich samorządowców 16 marca odwiedziła Lwów. Samorządowcy otrzymali informacje dotyczące potrzeb Ukraińców i dlatego zaangażowali się w konkretną pomoc. Jej przejawem jest transport medyczny, który 1 kwietnia wyruszył z Pomorza na Ukrainę. Zostanie on przeznaczony na pomoc poszkodowanym w wyniku działań wojennych. Karetkę, która trafi do Lwowa wraz z wyposażeniem i opatrunkami, przekazały samorządy powiatu gdańskiego. Do tej pory była w dyspozycji Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Pruszczu Gdańskim. Jak tłumaczyła dyrektora pogotowia Anna Górska na jej pokładzie są m.in. respirator, defibrylator, ssaki.

– Jej wartość to 350-400 tys. zł – ocenił starosta gdański Marian Cichon.

(fot. Urząd Marszałkowski w Gdańsku)

Z kolei bus wypełniony sprzętem medycznym zapewniły Szpitale Pomorskie. Spółka kupiła sprzęt medyczny i opatrunki do leczenia ran ze środków, które przekazały samorządy województwa pomorskiego (400 tys. zł) oraz Gdańska (250 tys. zł), Gdyni (250 tys. zł) i Sopotu (100 tys. zł). Chodzi o: urządzenia do próżniowego leczenia, wiertarki, zestawy stabilizacji ortopedycznej i diatermie. Sprzęt medyczny w busie dojedzie do Lwowskiego Szpitala Komunalnego, w którym przebywają ranni żołnierze przywiezieni z pola walki. Będzie od razu gotowy do użytku.

- Nasze wsparcie to nie tylko odpowiedź na apel mera Lwowa, ale też wyraz solidarności z narodem ukraińskim. Po raz kolejny pokazujemy, że pomorskie samorządy działają w sposób skoordynowany i są skuteczne. Pomagamy w doposażeniu szpitala we Lwowie, aby ranni mogli być diagnozowani i leczeni w godnych warunkach - mówił wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Do przejścia granicznego w Hrebennem ambulans i bus ze sprzętem medycznym mają dotrzeć w sobotę, 2 kwietnia rano. Stamtąd zostaną odebrane przez ukraińską ekipę medyczną i wyruszą do Lwowa.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze