przejęcie Lotosu przez Orlen, konferencja w Gdańsku

Poselska kontrola u Jacka Sasina. Pensje w Orlenie, wybory kopertowe i wadliwy sprzęt medyczny

Sprzęt ochronny bez odpowiednich certyfikatów, kupionego na początku pandemii przez Lotos, sposób kształtowania wynagrodzeń członków zarządów spółek Skarbu Państwa oraz składowanie i utylizacja pakietów wyborczych z 2019 roku – odpowiedzi na te kwestie próbowali uzyskać w Ministerstwie Aktywów Państwowych posłowie PO.
Małgorzata
Gradkowska
31.03.2023 / 13:16

- Uzyskaliśmy potwierdzenie, że między innymi w spółce Orlen jest łamana ustawa kominowa i członkowie zarządu na czele z prezesem Obajtkiem otrzymują zawyżone wynagrodzenia - wyjaśnia posłanka Agnieszka Pomaska.

Według informacji, podanych kilka dni temu przez „Gazetę Wyborczą” prezes Orlenu Daniel Obajtek mógł w latach 2018-2022 pobrać niesłusznie 991 tys. złotych wynagrodzenia, a ogółem koncern paliwowy miał bezpodstawnie wydać na płace dla kierownictwa około 8 mln zł. Tak na początku lutego 2023 roku stwierdzili parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej i zawiadomili prokuraturę, powołując się przy tym na analizy doktora Dariusza Wieczorka z Uniwersytetu Gdańskiego.

ZOBACZ TEŻ: Nielegalne wynagrodzenia w Orlenie? Prokuratury przerzucają sprawę

- W prokuraturze jest już nasze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra Sasina oraz członków Rady Nadzorczej Orlenu – mówi Pomaska. - Okazuje się, że to zawiadomienie wędruje od prokuratury do prokuratury. Jest już w czwartej prokuraturze. Czekamy na efekty bo prawo ewidentnie zostało złamane.

Agnieszka Pomaska, w czwartek 30 marca razem z posłami Tadeuszem Aziewiczem i Cezarym Tomczykiem odbyli kontrolę poselską w Ministerstwie Aktywów Państwowych: by uzyskać dostęp do dokumentów, materiałów i informacji dotyczących kształtowania wynagrodzeń członków organów zarządzających spółkami Skarbu Państwa. Zadali m.in. pytanie o to, czy podstawa wymiaru wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami uległa jakiejkolwiek zmianie na przestrzeni ostatnich 5 lat oraz ile wynosi miesięcznie maksymalne wynagrodzenie, które Rada Nadzorcza spółki może przyznać członkowi Zarządu.

- Nasza wizyta w Ministerstwie Aktywów Państwowych to doświadczenie bezsilności ministerstwa w kontekście wykonywania konstytucyjnych obowiązków, jakie spoczywają na ministrze aktywów państwowych – mówi poseł Tadeusz Aziewicz. - Minister Sasin uzyskał bardzo poważne i wiarygodne informacje o wysoce prawdopodobnym złamaniu ustawy kominowej i nie podejmuje żadnych decyzji

Kontrola poselska: pytania o sprzęt od Lotosu

Posłowie pytali także o zakup przez Grupę Lotos niespełniających norm środków ochronnych, które 14 kwietnia 2020 roku przybyły do Polski na pokładzie samolotu Antonow An-225. Zapowiadali zajęcie się tą kwestia już kilka dni wcześniej, bowiem: - Premier Morawicki i minister Sasin wiedzieli, że sprzęt ochronny sprowadzony przez Grupę Lotos na potrzeby szpitali na początku pandemii jest wadliwy, ale nie poinformowali o tym opinii publicznej – twierdzą Agnieszka Pomaska i Tadeusz Aziewicz. Chodzi o kombinezony i przyłbice dla pracowników służby zdrowia, które firma sprowadziła do Polski na początku pandemii za dziesiątki milionów złotych. Informacje o tym, że sprzęt – choć nie spełniał norm bezpieczeństwa – trafił do placówek służby zdrowia, pojawiły się dopiero kilkanaście dni temu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Miliony złotych z Lotosu na nieskuteczną ochronę przed COVID-19

Teraz posłowie podczas poselskiej kontroli pytają m.in.:

  • Kiedy minister Jacek Sasin otrzymał informację, że zamówione przez Grupę Lotos S.A. środki ochronne nie spełniają norm?
  • Ile łącznie kosztowały zakupione przez Lotos niespełniające norm środki ochronne?
  • Jakie ilości niespełniających norm środków ochronnych trafiły do podmiotów wykonujących działalność w zakresie ochrony zdrowia?
  • Jakie działania podjął minister, gdy okazało się, że zamówione przez Lotos środki ochronne nie spełniają norm?
  • Co się stało z niespełniającymi norm środkami ochronnymi?
  • Czy złożono w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury?

Kontrola poselska: pakiety wyborcze z wyborów kopertowych

Pomaska, Aziewicz i Tomczyk przy okazji tej kontroli poselskiej postanowili tez zapytać o to, co dzieje się w kwestii pakietów wyborczych, pozostałych po odwołanych prezydenckich tzw. wyborach kopertowych. W mediach pojawiła się bowiem informacja o tym, że pakiety wyborcze, od 2020 r. składowane w magazynie na peryferiach Łodzi pakiety wyborcze wywieziono i zutylizowano – nie wiadomo jednak gdzie ani za ile.

Posłowie pytają więc, gdzie obecnie znajdują się pakiety wyborcze, przygotowane na prezydenckie wybory kopertowe w 2020 roku oraz czy rzeczywiście zostały zniszczone. A jeśli tak – to kto to zrobił, za ile i na czyje polecenie oraz czy koszty utylizacji pakietów wyborczych zwrócił Skarb Państwa.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze