(fot. OSP Tuchomie)

Potężne wichury na Pomorzu! Raport z regionu, nie żyje jedna osoba

Już ponad 2100 interwencji odnotowali pomorscy strażacy. Najczęściej wyjeżdżali w powiatach bytowskim (204), słupskim (162) i kartuskim (140). Niestety, bilans wichur jest tragiczny - zginęła jedna osoba. W Tłuczewie (powiat wejherowski) drzewo przewróciło się na samochód.
Redakcja
Zawsze Pomorze
30.01.2022 / 10:12
Na żywo
godz. 21.50
Prawie 2500 interwencji

Od soboty, 29 stycznia od godz 17 do godz. 20 w niedzielę, strażacy z Pomorza odnotowali 2489

 • bytowski - 337
 • kartuski – 254
 • słupski – 248
 • wejherowo – 238
 • kościerski – 190
 • Gdańsk - 188
 • człuchowski – 134
 • Gdynia – 129
godz. 18.50
Kolejne pomiary prędkości wiatru

Pomorski Alarm Pogodowy podał kolejne pomiary prędkośc wiatru na Pomorzu. - 

godz. 10.35
Wieje również w Chojnicach i Człuchowie

Na szczęście silny wiatr nie spowodował tragicznych zdarzeń w powiatach chojnickim i człuchowskim, ale w nocy strażacy mieli ręce pełne roboty – pracowali głównie przy usuwaniu drzew i gałęzi.

Jak informują strażacy w Człuchowie, w związku z silnym wiatrem jednostki PSP i OSP w powiecie człuchowskim interweniowały w nocy 89 razy. To stan na niedzielę na godz. 9.00.

Choć również mieszkańcom Chojnic i okolic silny wiatr dał się we znaki, to było zdecydowanie mniej interwencji służb w powiecie chojnickim – około 30. Strażacy wyjeżdżali głównie do wiatrołomów.

Najwięcej, bo ponad 200 wyjazdów mieli strażacy z sąsiedniego powiatu bytowskiego.

Silny wiatr będzie groźny jeszcze przez niedzielę. Według przewidywań, 2. stopień zagrożenia dla powiatu chojnickiego i człuchowskiego ma się utrzymać do godz. 18.00.

godz. 10.40
Zamknięte cmentarze i Park Oliwski

Ze względu na panujące bardzo trudne warunki atmosferyczne – silny, porywisty wiatr – Gdański Zarząd Dróg i Zieleni do odwołania zamknął cmentarze komunalne oraz Park Oliwski. Apelujemy do mieszkańców Gdańska, z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa, o rezygnację z odwiedzin na cmentarzach i spacerów w Parku Oliwskim.

Do odwołania na Cmentarzu Łostowickim oraz Cmentarzu Centralnym Srebrzysko obowiązywał będzie także zakaz wjazdu samochodów.

godz. 11.10
Przerwy w dostawie prądu

O licznych brakach w dostawach prądu informuje również Energa Operator: - Silny wiatr spowodował awarie masowe w Oddziale Gdańsk i Oddziale Koszalin. Dlatego, że skutkiem dotkniętych są setki tysięcy klientów, czas oczekiwania na połączenie pod numerem 991 jest wydłużony – czytamy w komunikacie spółki. 

godz. 9.45
Nie żyje jedna osoba

Na trasie Tłuczewo - Strzepcz w powiecie wejherowskim, na samochód przewróciło się drzewo. Zginęła jedna osoba. 

godz. 10
Przewrócone drzewo

Pół godziny po północy na drodze powiatowej z Polaszek do Watkowic (gmina Sztum) przewróciło się drzewo, blokując przejazd. Strażacy z OSP Postolin sprawnie pocięli przewrócone drzewo i odblokowali drogę.

 

godz. 10.15
Ponad 1100 interwencji

1145 razy wyjeżdżali od wczoraj od godz. 17 do godz. 8.30 rano w niedzielę strażacy ze wszystkich pomorskich jednostek. 

 • bytowski - 204
 • słupski – 162
 • kartuski – 140
 • wejherowo – 101
 • kościerski – 101
 • człuchowski – 77
 • lęborski – 47
 • Gdynia, Gdańsk - 42
godz. 10.20
Wiało ponad 120 km/h!

Pomorskim Alarm Pogodowy informuje o maksymalnych porywach wiatru, które zanotowano na Pomorzu. Najsilniej wiało w Rozewiu, gdzie czujniki pokazywały ponad 120 km/h! 

- O ile porywy blisko 90-100 na wybrzeżu, czy nawet 121 km/h w Rozewiu nie są niczym szczególnym, ponad 100 km w Ostrzycach, czy 90 w Miastku nie często mamy okazję obserwować. Po południu porywy zaczną stopniowo słabnąć m.in. nad Kaszubami, Kociewiem, czy Wybrzeżem Słowińskim, natomiast silny wiatr, mogący przekraczać 100 km/h, powinien być notowany nad Zatoką Gdańską, Półwyspem Helskim, Mierzeją Wiślaną i przyległą częścią Żuław - czytamy we wpisie. 

godz. 10.30
Ostrzeżenie hydrologiczne

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Gdyni wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia o wezbraniu wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. 

Zjawisko: wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych

Stopień zagrożenia: 3

Ważność: od godz. 18:00 dnia 29.01.2022 do godz. 23:00 dnia 31.01.2022

Obszar: Wybrzeże i morskie wody wewnętrzne RP (Bałtyk Południowy, Bałtyk Południowo-Wschodni, zachodniopomorskie, pomorskie)

Przebieg: W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (542 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na całym Wybrzeżu przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. W ujściach rzek uchodzących do morza możliwe znaczące wzrosty stanów wody związane ze zjawiskiem cofki. 

Nadal obowiązuje także ostrzeżenie o silnym wietrze. 

godz. 17.50
Raport z Sopotu

Z powodu szkwału, który w niedzielne popołudnie nadciągnął nad Sopot, do odwołania zamknięte zostało molo. Wszystkie służby miejskie przez cały czas pracują, zabezpieczają powalone drzewa i zniszczone przez nie samochody. Wichura uszkodziła także co najmniej 4 budynki mieszkalne.

W trosce o bezpieczeństwo, bo obniża się także temperatura powietrza, molo zostało zamknięte po raz drugi. Na pomost nie można było wejść od północy do godz. 8.00 w niedzielę, 30 stycznia. W ciągu dnia ławki zostały zabezpieczone, jednak nagłe pogorszenie pogody uniemożliwia obecnie korzystanie z pomostu.

Na terenie miasta wichura powaliła 20 dużych drzew, uszkodzone zostały 2 samochody. Ucierpiały także co najmniej 4 budynki mieszkalne. Bardzo dużo interwencji służb dotyczyło zablokowanych przez powalone drzewa i gałęzie ulic.

– Wszystkie służby miejskie w Sopocie pracują z pełnym zaangażowaniem – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Bardzo dziękuję przede wszystkim funkcjonariuszom Straży Pożarnej, a także Straży Miejskiej, Policji, pracownikom ZDiZ, ZOM i MOSiR za pełną mobilizację. Jutro od rana wszystkie służby będą usuwać skutki nawałnicy, będziemy także na bieżąco monitorować stan drzew, by nie zagroziły one bezpieczeństwu mieszkańców – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

(fot. UM Sopot)

godz. 17.45
Wiatr zdmuchnął dach obory

Do nietypowego zdarzenia doszło w miejscowości Kramarzyny w niedzielę około godziny 8 rano. Wicher uszkodził i zerwał tam dach z budynku inwentarzowego, w którym przebywało stado hodowlanego bydła.

- Przybyli na miejsce strażacy z Bytowa stwierdzili, że przywiązanym wewnątrz zwierzętom nic się nie stało. By zapobiec zagrożeniu, zdecydowali się rozebrać pozostałe fragmenty ścian – relacjonuje bryg. Łukasz Płusa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Jak się dowiadujemy, ostrzeżenia pogodowe zostały przedłużone do godz. 23.

(fot. KW PSP Gdańsk)

godz. 16.30
Ostrzeżenie!

- W bardzo szybkim tempie doszło do rozwoju małej formacji liniowej, która zmierza na południe i wkracza właśnie do Gdańska znad Gdyni - informuje Pomorski Alarm Pogodowy. 

godz. 12.40
Interwencje w Lęborku

Strażacy z Lęborka informują, że od soboty od godziny 18 do niedzieli do godziny 10 interweniowali 64 razy w związku z wichurą, która przetacza się przez Pomorze. 

godz. 12.50
Uszkodzone budynki w Kościerzynie

Z powodu silnego wiatru, w Kościerzynie uszkodzonych zostało 8 budynków, z czego 6 mieszkalnych. Strażacy interweniowali ponad 100 razy. 

godz. 12.45
Powalone drzewa w Sopocie

Również w Sopocie strażacy mają pełne ręce roboty. Od wczoraj usuwają powalone drzewa i połamane przez wiatr gałęzie.

godz. 13.40
Runęło rusztowanie

W gdyńskiej dzielnicy Grabówek przewróciło się rusztowanie, które stało przy ul. Morskiej. 

godz. 13.50
Opóźnienia na kolei

PKP Intercity informuje, że w związku z wichurami, w północnej Polsce mogą występować duże opóźnienia w kursowaniu pociągów.

godz. 15.40
Już prawie 2100 interwencji

Prawie 2100 interwencji w 22 godziny. Jest ryzyko cofki i powodzi w Trójmieście

Tylko do godziny 15 w niedzielę 30 stycznia 2022 roku pomorscy strażacy naliczyli aż 2076 interwencji związanych z wichurą (liczonych od godz. 17 w sobotę, od kiedy obowiązywały ostrzeżenia). Jak się dowiedzieliśmy, choć jak dotąd zalania powodziowe nie miały miejsca, to strażacy w związku z ostrzeżeniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed cofką (czyli podwyższonym poziomem wody) przystąpili do zabezpieczania zagrożonych obszarów w Gdańsku i Gdyni.

IMGW w rejonie wybrzeża Bałtyku oraz Zatoki Gdańskiej, a także na obszarach prawobrzeżnych Wisły (od Mikoszewa, aż do terenów na południe od Malborka) utrzymuje 3 stopień zagrożenia.

 - W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (542 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na całym Wybrzeżu przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. W ujściach rzek uchodzących do morza możliwe znaczące wzrosty stanów wody związane ze zjawiskiem cofki – czytamy w komunikacie IMGW.

Interwencje w powiatach i miastach

 • bytowski - 305
 • słupski – 234
 • kartuski – 227
 • wejherowo – 213
 • kościerski – 166
 • Gdańsk - 140
 • człuchowski – 129
 • Gdynia – 106
godz. 17.30
40 tys. osób bez prądu!

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze