Od soboty, 29 stycznia od godz 17 do godz. 20 w niedzielę, strażacy z Pomorza odnotowali 2489
- bytowski - 337
- kartuski – 254
- słupski – 248
- wejherowo – 238
- kościerski – 190
- Gdańsk - 188
- człuchowski – 134
- Gdynia – 129
Pomorski Alarm Pogodowy podał kolejne pomiary prędkośc wiatru na Pomorzu. -
Prezentujemy zapewne już finalne dane, które jeszcze nie raz przytoczymy, wracając w opowieściach do niżu #NADIA. Zaskakujące pomiary na stacjach położonych daleko od Bałtyku. To była niezwykle silna wichura. #pomorskie pic.twitter.com/GakoTvTduq
— Pomorski Alarm Pogodowy (@alarmpogodowy) January 30, 2022
Na szczęście silny wiatr nie spowodował tragicznych zdarzeń w powiatach chojnickim i człuchowskim, ale w nocy strażacy mieli ręce pełne roboty – pracowali głównie przy usuwaniu drzew i gałęzi.
Jak informują strażacy w Człuchowie, w związku z silnym wiatrem jednostki PSP i OSP w powiecie człuchowskim interweniowały w nocy 89 razy. To stan na niedzielę na godz. 9.00.
Choć również mieszkańcom Chojnic i okolic silny wiatr dał się we znaki, to było zdecydowanie mniej interwencji służb w powiecie chojnickim – około 30. Strażacy wyjeżdżali głównie do wiatrołomów.
Najwięcej, bo ponad 200 wyjazdów mieli strażacy z sąsiedniego powiatu bytowskiego.
Silny wiatr będzie groźny jeszcze przez niedzielę. Według przewidywań, 2. stopień zagrożenia dla powiatu chojnickiego i człuchowskiego ma się utrzymać do godz. 18.00.
Ze względu na panujące bardzo trudne warunki atmosferyczne – silny, porywisty wiatr – Gdański Zarząd Dróg i Zieleni do odwołania zamknął cmentarze komunalne oraz Park Oliwski. Apelujemy do mieszkańców Gdańska, z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa, o rezygnację z odwiedzin na cmentarzach i spacerów w Parku Oliwskim.
Do odwołania na Cmentarzu Łostowickim oraz Cmentarzu Centralnym Srebrzysko obowiązywał będzie także zakaz wjazdu samochodów.
O licznych brakach w dostawach prądu informuje również Energa Operator: - Silny wiatr spowodował awarie masowe w Oddziale Gdańsk i Oddziale Koszalin. Dlatego, że skutkiem dotkniętych są setki tysięcy klientów, czas oczekiwania na połączenie pod numerem 991 jest wydłużony – czytamy w komunikacie spółki.
Na trasie Tłuczewo - Strzepcz w powiecie wejherowskim, na samochód przewróciło się drzewo. Zginęła jedna osoba.
Pół godziny po północy na drodze powiatowej z Polaszek do Watkowic (gmina Sztum) przewróciło się drzewo, blokując przejazd. Strażacy z OSP Postolin sprawnie pocięli przewrócone drzewo i odblokowali drogę.
1145 razy wyjeżdżali od wczoraj od godz. 17 do godz. 8.30 rano w niedzielę strażacy ze wszystkich pomorskich jednostek.
- bytowski - 204
- słupski – 162
- kartuski – 140
- wejherowo – 101
- kościerski – 101
- człuchowski – 77
- lęborski – 47
- Gdynia, Gdańsk - 42
Pomorskim Alarm Pogodowy informuje o maksymalnych porywach wiatru, które zanotowano na Pomorzu. Najsilniej wiało w Rozewiu, gdzie czujniki pokazywały ponad 120 km/h!
- O ile porywy blisko 90-100 na wybrzeżu, czy nawet 121 km/h w Rozewiu nie są niczym szczególnym, ponad 100 km w Ostrzycach, czy 90 w Miastku nie często mamy okazję obserwować. Po południu porywy zaczną stopniowo słabnąć m.in. nad Kaszubami, Kociewiem, czy Wybrzeżem Słowińskim, natomiast silny wiatr, mogący przekraczać 100 km/h, powinien być notowany nad Zatoką Gdańską, Półwyspem Helskim, Mierzeją Wiślaną i przyległą częścią Żuław - czytamy we wpisie.
Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Gdyni wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia o wezbraniu wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
Zjawisko: wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych
Stopień zagrożenia: 3
Ważność: od godz. 18:00 dnia 29.01.2022 do godz. 23:00 dnia 31.01.2022
Obszar: Wybrzeże i morskie wody wewnętrzne RP (Bałtyk Południowy, Bałtyk Południowo-Wschodni, zachodniopomorskie, pomorskie)
Przebieg: W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (542 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na całym Wybrzeżu przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. W ujściach rzek uchodzących do morza możliwe znaczące wzrosty stanów wody związane ze zjawiskiem cofki.
Nadal obowiązuje także ostrzeżenie o silnym wietrze.
Z powodu szkwału, który w niedzielne popołudnie nadciągnął nad Sopot, do odwołania zamknięte zostało molo. Wszystkie służby miejskie przez cały czas pracują, zabezpieczają powalone drzewa i zniszczone przez nie samochody. Wichura uszkodziła także co najmniej 4 budynki mieszkalne.
W trosce o bezpieczeństwo, bo obniża się także temperatura powietrza, molo zostało zamknięte po raz drugi. Na pomost nie można było wejść od północy do godz. 8.00 w niedzielę, 30 stycznia. W ciągu dnia ławki zostały zabezpieczone, jednak nagłe pogorszenie pogody uniemożliwia obecnie korzystanie z pomostu.
Na terenie miasta wichura powaliła 20 dużych drzew, uszkodzone zostały 2 samochody. Ucierpiały także co najmniej 4 budynki mieszkalne. Bardzo dużo interwencji służb dotyczyło zablokowanych przez powalone drzewa i gałęzie ulic.
– Wszystkie służby miejskie w Sopocie pracują z pełnym zaangażowaniem – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Bardzo dziękuję przede wszystkim funkcjonariuszom Straży Pożarnej, a także Straży Miejskiej, Policji, pracownikom ZDiZ, ZOM i MOSiR za pełną mobilizację. Jutro od rana wszystkie służby będą usuwać skutki nawałnicy, będziemy także na bieżąco monitorować stan drzew, by nie zagroziły one bezpieczeństwu mieszkańców – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

(fot. UM Sopot)
Do nietypowego zdarzenia doszło w miejscowości Kramarzyny w niedzielę około godziny 8 rano. Wicher uszkodził i zerwał tam dach z budynku inwentarzowego, w którym przebywało stado hodowlanego bydła.
- Przybyli na miejsce strażacy z Bytowa stwierdzili, że przywiązanym wewnątrz zwierzętom nic się nie stało. By zapobiec zagrożeniu, zdecydowali się rozebrać pozostałe fragmenty ścian – relacjonuje bryg. Łukasz Płusa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Gdańsku.
Jak się dowiadujemy, ostrzeżenia pogodowe zostały przedłużone do godz. 23.

(fot. KW PSP Gdańsk)
- W bardzo szybkim tempie doszło do rozwoju małej formacji liniowej, która zmierza na południe i wkracza właśnie do Gdańska znad Gdyni - informuje Pomorski Alarm Pogodowy.
Strażacy z Lęborka informują, że od soboty od godziny 18 do niedzieli do godziny 10 interweniowali 64 razy w związku z wichurą, która przetacza się przez Pomorze.
KP PSP w Lęborku od wczoraj od godziny 18-stej do dzisiaj do godziny 10-tej - 64 zdarzenia związane z silnymi wiatrami. pic.twitter.com/1PM8CJQjrY
— KP PSP LĘBORK (@KLebork) January 30, 2022
Z powodu silnego wiatru, w Kościerzynie uszkodzonych zostało 8 budynków, z czego 6 mieszkalnych. Strażacy interweniowali ponad 100 razy.
W związku z silnymi wiatrem oraz opadami deszczu i śniegu z deszczem stanowisko kierowania komendanta powiatowego PSP w Kościerzynie do godziny 8.00 dnia dzisiejszego przyjęło 105 zgłoszeń.
— KP PSP Kościerzyna (@PSP_Koscierzyna) January 30, 2022
Uszkodzone zostało 8 budynków, w tym 6 budynków mieszkalnych. pic.twitter.com/ZBOA2u0YWf
Również w Sopocie strażacy mają pełne ręce roboty. Od wczoraj usuwają powalone drzewa i połamane przez wiatr gałęzie.
🚨Usuwamy skutki 6️⃣ zdarzenia gdzie powalone zostały drzewa. W działaniach udział biorą 3️⃣🚒PSP oraz 1️⃣🚒OSP pic.twitter.com/TAyS8LVklw
— KM PSP Sopot (@KmSopot) January 30, 2022
🚨Nieprzerwanie od godzin porannych usuwamy kolejne powalone drzewa. Obecnie na ul. Sikorskiego zabezpieczamy zerwane opierzenia dachu 💨🚒 Łącznie to już 1️⃣5️⃣ zdarzeń. pic.twitter.com/TBp8qiGVUy
— KM PSP Sopot (@KmSopot) January 30, 2022
W gdyńskiej dzielnicy Grabówek przewróciło się rusztowanie, które stało przy ul. Morskiej.
PKP Intercity informuje, że w związku z wichurami, w północnej Polsce mogą występować duże opóźnienia w kursowaniu pociągów.
Prawie 2100 interwencji w 22 godziny. Jest ryzyko cofki i powodzi w Trójmieście
Tylko do godziny 15 w niedzielę 30 stycznia 2022 roku pomorscy strażacy naliczyli aż 2076 interwencji związanych z wichurą (liczonych od godz. 17 w sobotę, od kiedy obowiązywały ostrzeżenia). Jak się dowiedzieliśmy, choć jak dotąd zalania powodziowe nie miały miejsca, to strażacy w związku z ostrzeżeniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed cofką (czyli podwyższonym poziomem wody) przystąpili do zabezpieczania zagrożonych obszarów w Gdańsku i Gdyni.
IMGW w rejonie wybrzeża Bałtyku oraz Zatoki Gdańskiej, a także na obszarach prawobrzeżnych Wisły (od Mikoszewa, aż do terenów na południe od Malborka) utrzymuje 3 stopień zagrożenia.
- W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (542 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na całym Wybrzeżu przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. W ujściach rzek uchodzących do morza możliwe znaczące wzrosty stanów wody związane ze zjawiskiem cofki – czytamy w komunikacie IMGW.
Interwencje w powiatach i miastach
- bytowski - 305
- słupski – 234
- kartuski – 227
- wejherowo – 213
- kościerski – 166
- Gdańsk - 140
- człuchowski – 129
- Gdynia – 106
Ponad 40 tysięcy osób pozostaje bez prądu w województwie pomorskim. Aktualnie trwa rozstawianie zapór przeciwpowodziowych w Ustce, gdyńskiej Marinie oraz w gdańskiej Ołowiance.
— Pomorski Alarm Pogodowy (@alarmpogodowy) January 30, 2022
⚠️📢3/3 dni 30.01.2022 godz. 17:00 #ostrzeżenia @IMGWmeteo - zagrożenie hydrologiczne:
— KW PSP Gdańsk (@KW_PSP_GDANSK) January 30, 2022
✅ @KMPSPGdynia - Bulwar Nadmorski,
✅@KmUpsk - m.Ustka,
✅ @KM_PSP_GDANSK - Ołowianka,
✅rozkładanie zapór.@RadioGdansk @remizapl @mspirsar @TVPGdansk @remizapl @PolsatNewsPL @tvn24pomorze pic.twitter.com/BJngGIgfVF
Wesprzyj nas,
aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY
Komentarze