(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Prezydent ogłosił termin wyborów do Sejmu i Senatu

Nie było zaskoczenia – prezydent Andrzej Duda ogłosił we wtorek termin jesiennych wyborów parlamentarnych ustalając je na niedzielę, 15 października. Tego dnia wybierać będziemy swoich przedstawicieli do Sejmu oraz Senatu. Niewykluczone, że głosowanie połączone zostanie z referendum, o którym od pewnego czasu mówią politycy Zjednoczonej Prawicy.
Karol
Uliczny
8.08.2023 / 19:08

8 sierpnia Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że po opublikowaniu postanowienia w Dzienniku Ustaw - najpóźniej w ciągu pięciu dni - formalnie ruszy kampania wyborcza. 15 października Polacy wybiorą na 4-letnią kadencję 460 posłów oraz 100 senatorów. W 2019 r. uprawnionych do głosowania było 30 253 556 obywateli.

Ogłoszona data nie jest niespodzianką. Od kilku miesięcy mówiło się, że obóz Zjednoczonej Prawicy będzie dążyć do wyborów w pierwszym możliwym terminie. Oznacza to skrócenie okresu kampanii do minimum oraz organizację wyborów tuż przed Dniem Papieskim, obchodzonym 16 października. Główne uroczystości odbędą się jednak w wyborczą niedzielę.

Prezydent poinformował o wyborach na Instagramie. Zaapelował, by Polacy korzystali ze swoich praw i wzięli udział w głosowaniu.

„Kierując się treścią otrzymanej właśnie pozytywnej opinii Państwowej Komisji Wyborczej, co do proponowanego terminu wyborów do Sejmu i Senatu, podjąłem decyzję o zarządzeniu tych wyborów na dzień 15 października 2023 roku. Przyszłość Polski jest sprawą każdego z nas! Korzystaj ze swoich praw!”

Jak wynika z kalendarza wyborczego już 28 sierpnia minie termin rejestracji komitetów wyborczych, a 6 września termin rejestracji komitetów wyborczych. Do 25 września powołane zostaną obwodowe komisje wyborcze.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze