rak piersi

Gdyby ktoś cię zapytał, czego w życiu boisz się najbardziej… Zdążyć przed rakiem piersi

Każdego roku 1300 kobiet na Pomorzu słyszy diagnozę – nowotwór piersi. W piątek, 7 października w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, m.in. z udziałem Danuty Wałęsy, uroczyście zainaugurowano autorski program edukacyjny „Zdążyć przed rakiem piersi”, realizowany przez Stowarzyszenie Różowy Motyl.
Dorota
Abramowicz
9.10.2022 / 07:00

Nie jest to choroba, która jest wyrokiem. Wręcz przeciwnie, jest to taki nowotwór, który wcześnie zdiagnozowany, dobrze leczony, nowocześnie zaopiekowany i świetnie rehabilitowany przywraca do życia, do społeczeństwa, do aktywności. Istotą rzeczy jest świadomość i brak obawy tego, co będzie dalej – tak o nowotworze piersi mówił dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK.

inauguracja programu „Zdążyć przed rakiem piersi” , Tomasz Stefaniak

„Zdążyć przed rakiem piersi”. Dlaczego ważna jest profilaktyka?

Autorski program edukacyjny Stowarzyszenie Różowy Motyl „Zdążyć przed rakiem piersi” ma na celu zwiększenie wiedzy o raku piersi i konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych oraz szerzenie tej wiedzy wśród mieszkańców województwa pomorskiego z terenów miejskich i wiejskich. W efekcie, organizatorzy liczą na wzrost liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne, co może przełożyć się na zwiększenie wykrywalności raka piersi we wczesnym stadium.

– Rak piersi to cichy zabójca, ale nie jesteśmy wobec niego bezsilni. Nie tylko ze względu na narzędzia, które daje nam współczesna medycyna, ale także z uwagi na możliwości, jakie my, kobiety mamy, czyli samobadanie i badania profilaktyczne. Świadomie podkreślam dominantę płci, gdyż schorzenie dotyczy przede wszystkim kobiet – mówiła podczas inauguracji programu prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.

inauguracja programu „Zdążyć przed rakiem piersi”

W ramach programu „Zdążyć przed rakiem piersi” przygotowany został 30-minutowy film autorstwa Joanny Matuszewskiej, dziennikarki Radia Gdańsk, która jest także reha-managerem, czyli specjalistą ds. zarządzania rehabilitacją po zabiegach onkologicznych. Jego narratorem jest Małgorzata Zauliczna, mieszkanka Gdańska, która została wyleczona z raka piersi.

– Wydawało mi się, że problem raka piersi mnie nie dotyczy – mówi na początku filmu Małgorzata Zauliczna. I dalej pyta: – Gdyby ktoś cię zapytał, czego w życiu boisz się najbardziej, to jak wysoko na tej liście znalazłby się lęk przed rakiem piersi?

Pacjentka kolejno zachęca widza do zgłoszenia się na badania profilaktyczne, wyjaśnia dlaczego warto zaufać nauce i wiedzy medycznej.  W filmie występują lekarze i inni specjaliści działający w ramach Centrum Chorób Piersi UCK, tłumacząc, na czym polegają profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów piersi, oraz wskazując na szereg mitów towarzyszących tej chorobie.

Film „Zdążyć przed rakiem piersi” jest kierowany m.in. do młodzieży szkół średnich, nauczycieli oraz mieszkańców województwa pomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet z terenów wiejskich. Odbiorcy to osoby bez rozpoznania nowotworu, chcące zdobyć wiedzę o raku piersi, oraz pacjenci, będący w trakcie leczenia i ich bliscy.  Film został przygotowany w takiej formie, by można było go emitować, m.in. w trakcie lekcji poświęconych profilaktyce zdrowotnej albo podczas spotkań kół gospodyń wiejskich.

Gośćmi inauguracji byli m.in. przedstawiciele: Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Urzędu Miasta Gdańska i Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, a także Stowarzyszenia Amazonki Gdańskie, którzy zadeklarowali pomoc w promocji programu edukacyjnego wśród mieszkańców Pomorza.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze