Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Psycholog nie wyjeżdża na wakacje. Ratujmy nasze dzieci

Chociaż, jak twierdzą lekarze, latem nieco maleje liczba dzieci i nastolatków wymagających leczenia psychiatrycznego i pomocy psychoterapeuty, nie oznacza to, że z zakończeniem roku szkolnego znikają problemy młodych ludzi. Jaką ofertę dla dzieci i rodziców potrzebujących bezpłatnego, specjalistycznego wsparcia na czas wakacji przygotowano w Gdańsku, Gdyni i w Sopocie? Sprawdziliśmy.
ręce, szpital psychiatryczny na gdańskim Srebrzysku
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

– Dzieci same mówią, że szkoła jest jednym ze źródeł tego, co przeżywają – twierdzi Juliana Kopczyńska, lekarz rezydent na oddziale dziecięco-młodzieżowym Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku. – To nieporozumienia szkolne, niezrozumienie ze strony rówieśników. Albo napięcie związane z trudnościami z przyswojeniem wiedzy, brak wsparcia ze strony nauczycieli, stresujący rodzice, skupieni bardziej na tym, by dzieci miały dobre stopnie niż na ogólnym dobrostanie dziecka. I w trakcie wakacji ten jeden element – szkoła – nam odpada.

Nie znaczy to jednak, że wakacje dla wszystkich są czasem beztroski. Być może właśnie teraz niektóre dzieci będą w stanie zwierzyć się najbliższym, chociażby z kłopotów z rówieśnikami. I rodzice uznają, że konieczna jest pomoc psychologa, który pomoże uporać się dziecku z problemami.

Psycholog nie wyjeżdża na wakacje. Gdzie szukać pomocy?

Oto krótki przewodnik, gdzie można szukać takiej pomocy w Trójmieście.

Gdańsk

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie

– Bezpłatne, specjalistyczne wsparcie zapewnia mieszkankom i mieszkańcom Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku – wyjaśnia Sylwia Ressel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – Skorzystanie z porad psychologów nie jest uwarunkowane kryteriami dochodowymi, ale realną potrzebą rodziny. Specjaliści MOPR podpowiedzą rodzicom, np. jak poprawić relacje z dzieckiem, by stało się ono bardziej otwarte i ufne wobec nich. Wesprą rodzica w procesie wychowawczym, by świadomie reagował na potrzeby córki, syna. Psycholog poradzi, np. jak skuteczniej komunikować się z nastolatkiem, i na jakie zachowania zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić. Jeśli dziecko ma, m.in., problemy z adaptacją, lęki, unika kontaktu z rówieśnikami i rodzicami, jest wycofane lub przeciwnie – pobudzone, nerwowe – tych symptomów nie wolno lekceważyć. Szybka reakcja rodziców może być kluczowa i zapobiec późniejszym, poważniejszym problemom wychowawczym.

Centra Pracy Socjalnej MOPR

Z kolei miejscami, gdzie mogą przyjść rodzice, którzy nie radzą sobie z opiekuńczo-wychowawczymi wyzwaniami, są Centra Pracy Socjalnej MOPR. Kontakt do CPS dostępny jest na stronie internetowej gdańskiego MOPR. Na poradę z psychologiem można się umówić telefonicznie lub pisząc na adres email: [email protected].

Ośrodek Interwencji Kryzysowej MOPR

W najtrudniejszych sytuacjach życiowych można zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR przy pl. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie, tel.: 58 511 01 21/22 (czynny we wszystkie dni tygodnia, całą dobę).

– To wsparcie świadczone jest mieszkankom i mieszkańcom w sytuacjach nagłych, życiowego załamania, np. w związku ze śmiercią bliskiej osoby, utratą domu czy rozpadem małżeństwa – informuje Sylwia Ressel. – To pomoc m.in. dla osób przeciążonych psychicznie, żyjących w stanie przewlekłego stresu. Psycholodzy OIK udzielają też konsultacji potrzebującym cudzoziemcom w Gdańsku, którzy znaleźli się w kryzysowej sytuacji. Służą im specjalistyczną wiedzą.

Gdynia

– Pomocy udzielamy przez cały rok, nie tylko w wakacje – podkreśla Agata Grzegorczyk, rzeczniczka prezydenta Gdyni.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje indywidualne oraz grupowe formy wsparcia, świadczone przez wykwalifikowanych psychoterapeutów, które obejmują, m.in., krótkoterminowe indywidualne wsparcie psychologiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, oraz grupy terapeutyczne dla młodzieży. Informacje można uzyskać w Zespole Pomocy Psychologicznej przy ul. Świętojańskiej 57/1 (wejście od ulicy Żwirki i Wigury 5) lub pod nr. tel: 58 663 03 35.

Czat coucb.pl

Młodzi ludzie szukający kogoś, kto i wysłucha, i zrozumie, mogą porozmawiać na czacie dostępnym na stronie coucb.pl, gdzie codziennie przez osiem godzin dyżurują psychologowie i studenci psychologii. Jak zapewniają twórcy gdyńskiego czatu oraz infolinii coucb.pl: Adrianna Janowicz, p.o. kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gdyni, psycholog z 10-letnim stażem, i Sebastian Ogiejko, zastępca dyrektora Zespołu Placówek Specjalistycznych w Gdyni, psycholog z 8-letnim stażem w gdyńskim systemie pomocy społecznej, rozmówcy nie oceniają i nie zadają zbędnych pytań.

Czat na stronie coucb.pl wystartował 8 marca 2021 roku. Działa siedem dni w tygodniu w godz. 12:00-20:00. Jak czytamy na stronie gdynia.pl, podczas każdego dyżuru prowadzonych jest kilka rozmów. W ubiegłym roku przeprowadzono 1615 czatów, w tym, jak dotąd, 929. Obecnie średnia miesięczna liczba rozmów to około 180. Oprócz czatu, młodzież ma też do dyspozycji telefon: 585 00 88 85.

PRZECZYTAJ TEŻ: Akcja „Ratujmy nasze dzieci”. Tak naprawdę nie mamy już czasu

– Zawsze staramy się poznać rozmówcę ale pamiętamy, że musimy zachować pewną dozę anonimowości. Najczęściej pytamy o wiek, by wiedzieć, jak poprowadzić rozmowę, jakie rozwiązania podpowiedzieć. Ale zawsze to są po prostu rozmowy – nie prowadzimy wywiadów, nie przekonujemy i do niczego nie namawiamy – mówi Adrianna Janowicz. – Uczymy naszych stażystów, by byli jak najbardziej otwarci, słuchający, empatyczni i wspierający. Trzeba też być bardzo wyczulonym na to, by nie patrzeć na rozmówców przez pryzmat dorosłego, tylko na nowo odkrywać w sobie pokłady nastoletności i przyjąć perspektywę młodzieży. To się sprawdza. Są osoby, które albo do nas wracają z innymi problemami, bo skoro udało się na czacie przepracować jeden problem, to może spróbujmy jeszcze raz – albo z informacjami zwrotnymi: że skorzystały z naszej rady, były w poleconym przez nas miejscu i okazało się, że nie jest źle, że bardzo nam dziękują. Co ciekawe, na czacie coucb.pl piszą osoby z całej, w zasadzie, Polski. Miejsce zamieszkania nie ma znaczenia, ważne, żeby znaleźć właściwe rozwiązanie – także w innych miastach.

Młodzież dowiaduje się o gdyńskim czacie głównie z mediów społecznościowych: z Facebooka i przez Instagram. Jak podkreśla Sebastian Ogiejko w rozmowie z portalem gdynia.pl, o sile czatu stanowi jego niezależność, bo nie działa pod żadnym szyldem, jest tworem sam w sobie. I jest modny, w dobrym tego słowa znaczeniu.

Sopot

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

W czasie wakacji sopocka Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna (ul. Władysława IV 23, tel.: 58 551 51 33) nadal organizuje, m.in.:

  • warsztaty i terapię dla rodziców i rodzin,
  • zajęcia grupowe dla dzieci i młodzieży (trening umiejętności społecznych),
  • udziela bieżących konsultacji i porad.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Mieszkańcy Sopotu, zarówno dorośli, jak i dzieci, mogą również otrzymać bezpłatną pomoc  psychologiczną w MOPS. Specjaliści, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w udzielaniu wsparcia w różnych sytuacjach kryzysowych, dostępni są w dwóch działach:

  • w Punkcie Interwencji Kryzysowej
  • oraz w Zespole Poradnictwa Specjalistycznego (w Dziale Pracy Socjalnej).

Punkt Interwencji Kryzysowej otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-19:00. Mieści się w budynku przy al. Niepodległości 876 (w pobliżu skrzyżowania z ul. Malczewskiego). Można też zadzwonić pod nr tel.: 58 550 14 14, kom.: 609 680 115.

Zespół Poradnictwa Specjalistycznego usytuowano przy al. Niepodległości 759. Czynny jest od poniedziałku do piątku między godz. 8:00 a 15:00, tel.: 58 550 31 89 lub 58 551 17 10.

Pomoc psychologiczna dla obywateli Ukrainy

Pomoc obejmuje także obywateli Ukrainy, wymagających wsparcia wskutek traumy wojennej. Konsultacje psychologiczne dla osób dorosłych i dzieci odbywają się od wtorku do piątku w godz. 13:00-18:00 w Centrum Wsparcia Ukrainy w Sopocie, na I piętrze (punkt MOPS). Na spotkanie z psychologiem można umawiać się pod nr. tel.: +48 58 550 14 14.

W Punkcie Interwencji Kryzysowej dostępni są psycholog oraz pedagog, którzy posługują się językiem ukraińskim oraz rosyjskim. Na spotkanie można umawiać się pod nr. tel.: +48 58 550 14 14.

Psycholog dyżuruje również w domach studenckich, w których przebywają obywatele Ukrainy. Informacje o dostępności psychologa zamieszczone są na ulotkach oraz plakatach w poszczególnych DS-ach.

Telefon wsparcia dzieci i młodzieży

Ponadto w  Sopocie działa telefon wsparcia dzieci i młodzieży. Pod numerem: 690 538 228, z dyżurującymi specjalistami młodzi ludzie mogą porozmawiać o swoich problemach od poniedziałku do piątku w godz. 16:00-18:00. Telefon wspierający młode osoby w sytuacjach kryzysowych ma uzupełnić system pomocy dzieciom i młodzieży oraz odpowiedzieć na ich potrzeby.

– Często młodzi ludzie nie wiedzą, gdzie oraz w jaki sposób mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Czasem brak im odwagi do rozmowy twarzą w twarz, powstrzymują ich nieśmiałość, strach przed oceną, krytyką, wyśmianiem lub zignorowaniem problemu przez bliskich. Niejednokrotnie pozostają sami, utrzymując, że wszystko u nich jest w porządku. Dla nich właśnie i dla wszystkich innych potrzebujących pomocy powstał Sopocki Telefon Wsparcia – dodaje Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Projekt finansowany jest przez miasto, a realizowany przez Stowarzyszenie Wsparcia i Interwencji „Support”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka