Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Pierwszy raz na Pomorzu! Robot da Vinci asystował przy usunięciu raka z nerki

Urolodzy ze Szpitala św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie w poniedziałek, 6 lutego wycięli guz z nerki pacjenta, nie usuwając przy tym nerki. Był to pierwszy tego typu zabieg na Pomorzu, w którym wykorzystano asystę robota da Vinci. 67-letnia pacjentka czuje się wyśmienicie, ma zaledwie pięć małych dziurek w brzuchu. Już w środę, 8 lipca będzie mogła opuścić szpital.
usunięcie raka z nerki przy asyście robota da Vinci

Autor: COPERNICUS Podmiot Leczniczy | Canva

Robot pierwszy raz na Pomorzu asystował przy usunięciu raka z nerki

Pacjentkę zoperował dr n. med. Wojciech Narożański, urolog ze szpitala na Zaspie. Była to już jego 80. operacja, w której wykorzystał robota da Vinci. Doktorowi Narożańskiemu asystowała dr Anna Orzechowska. Zabieg trwał tylko półtorej godziny.

– Nasi specjaliści mają ogromne doświadczenie w zabiegach usuwających guzy nowotworowe w nerkach – twierdzi Katarzyna Brożek, rzeczniczka spółki Copernicus. – W przeszłości usuwało się całą nerkę, natomiast od wielu lat usuwa się tylko guz, jednocześnie zaoszczędzając nerkę. Dotychczas zabiegi były wykonywane laparoskopowo.

Po raz pierwszy w województwie pomorskim zespół Oddziału Urologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku wykonał ten zabieg w asyście robota.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pierwsza na Pomorzu operacja jelita grubego z użyciem robota da Vinci

– Korzyści z wykorzystania robota da Vinci w zabiegu wycięcia guza w nerce są dwojakie: dla pacjenta i dla operatora – twierdzi dr n. med. Wojciech Narożański. – Dzięki wykorzystaniu robota osiągamy większą precyzję podczas usuwania nowotworu, a co za tym idzie, mniejsze prawdopodobieństwo dodatniego marginesu. Dzięki precyzji zaoszczędzamy więcej zdrowej nerki, a więc zostaje więcej nefronów które odpowiadają za jej wydolność. Przy tej technice pacjent traci mniej krwi, skracamy czas znieczulenia, minimalizujemy czasowe niedokrwienie nerki, które występuje przy standardowych technikach.  Czekamy jeszcze na wynik badania histopatologicznego i jeśli guz został usunięty w całości, pacjent nie będzie wymagać dodatkowego leczenia. Oznacza to całkowite wyleczenie z choroby nowotworowej.

Ile robotów da Vinci pracuje na Pomorzu?

W regionie pomorskim szpitale marszałkowskie (spółka Copernicus i Szpitale Pomorskie) mają od niedawna dwa roboty da Vinci. Z kolei w UCK operacje odbywają się w asyście robota chirurgicznego Versius. Największe doświadczenie w chirurgii robotowej w naszym regionie mają urolodzy z Zaspy, którzy jako pierwsi zaczęli wykonywać operacje przy wykorzystaniu robota da Vinci.

PRZECZYTAJ TEŻ: Robot pomaga ortopedom z Wejherowa wszczepiać stawy kolanowe!

Zabiegi prostatektomii radykalnej z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci wykonywane są w Oddziale Urologicznym Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku od końca 2020 r. Przeprowadzono już 150 zabiegów.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka