Rosja flaga

(fot. Pixabay)

Pomorze wycofuje się
z partnerstw z miastami
w Rosji

Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska z Koalicji Obywatelskiej i radni opozycyjnego w mieście Prawa i Sprawiedliwości chcą, by stolica Pomorza wycofała się z partnerstwa z miastami w Rosji: Kaliningradem i Sankt Petersburgiem. Podobne pomysły, wynikające z napaści wojsk Władimira Putina na Ukrainę, pojawiają się w Gdyni.
Jacek
Wierciński
26.02.2022 / 17:29
Aktualizacja | 28.02.2022 r.
godz. 11:02

Chojnice zawieszają współpracę z białoruskim miastem Mozyr na Białorusi.

Do momentu napaści Rosji na Ukrainę burmistrz Arseniusz Finster był przeciwny temu pomysłowi radnych klubu PiS. Jednak zmienił zdanie po tym, jak Rosja napadła na Ukrainę, wykorzystując do tego również Białoruś.

- Zmieniliśmy decyzję w sprawie zawieszenia stosunków z partnerskim miastem Mozyr na Białorusi. Po pierwsze dlatego, że uderzenie wojsk rosyjskich na Ukrainę nastąpiło z Białorusi, po drugie, gdyż w pobliżu właśnie miasta Mozyr znajdują się rosyjskie baterie rakiet. Dodatkowo na lotniskach w Białorusi lądują samoloty transportowe i desantowe. Moim zdaniem Białoruś jest stroną w tym konflikcie i jestem za zawieszeniem tych stosunków z miastem Mozyr do czasu, aż w tym kraju będzie demokracja – mówi burmistrz Arseniusz Finster.

Jednocześnie chojnicki urząd oraz mieszkańcy angażują się w pomoc mieszkańcom innego partnerskiego miasta – Korsunia Szewczenkowskiego na Ukrainie. - Łączymy wysiłki, by pomóc naszym przyjaciołom z Ukrainy. Wysłaliśmy już pierwszy transport busów do Korsunia Szewczenkowskiego. Bardzo ważne są też wszystkie oddolne inicjatywy mieszkańców, za które dziękuję – mówi burmistrz Arseniusz Finster.

Do Chojnic zjeżdżają pierwsi uchodźcy, to kobiety i dzieci. Dołączą oni do swoich bliskich (mężów, ojców), którzy w Chojnicach pracują i mieszkają. Druga grupa to mieszkańcy, którzy przyjeżdżają na zaproszenie prywatne chojniczan.

Miasto zapewnia też, że przygotowuje miejsca, m.in. w szkołach czy halach, dla większych grup uchodźców.

– W związku z bezprecedensowym atakiem zbrojnym Rosji na niepodległą Ukrainę, który stanowi zagrożenie życia i stabilności nie tylko Ukrainek i Ukraińców, ale również zagraża pokojowi i bezpieczeństwu współczesnej Europy, zaproponujemy Radzie Miasta Gdańska i Prezydent Miasta Gdańska zakończenie współpracy z miastami partnerskimi Gdańska w Rosji – Kaliningradem i Sankt Petersburgiem – napisała po południu w sobotę, 26 lutego Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w RMG.

Dodała także:

– Stanowczo potępiamy rosyjską agresję na niezależną i wolną Ukrainę. Zdajemy sobie sprawę, że są Rosjanie, którzy występują przeciwko Władimirowi Putinowi i rozpoczętemu przez niego konfliktowi zbrojnemu, jednocześnie jednak uważamy, że należy stanowczo odciąć Rosję od instytucjonalnej współpracy międzynarodowej.
 

Agnieszka Owczarczak
przewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Musimy pokazać, że nie ma i nie będzie przyzwolenia społeczności międzynarodowej na bezpodstawnie wywołaną wojnę. Tylko wspólne i wielowymiarowe działania wymierzone przeciwko Federacji Rosyjskiej, mogą mieć wpływ na opinię publiczną w Rosji. Tym gestem chcemy również pokazać naszą solidarność nie tylko z miastami partnerskimi Gdańska w Ukrainie – Odessą i Mariupolem, ale całą ukraińską wspólnotą samorządową.

Kilka godzin wcześniej, głos domagający się zerwania partnerstwa z rosyjskimi miastami zabrali gdańscy radni PiS – Przemysław Majewski i Andrzej Skiba na demonstracji zorganizowanej pod Konsulatem Federacji Rosyjskiej, o której więcej przeczytasz tutaj.

Trójmiasto wycofuje się z partnerstw z miastami w Rosji

Gdynia

Analogiczne stanowisko również w sobotę, 26 lutego opublikowały gdyńskie stowarzyszenia:

  • Bryza,
  • Młodzi na Rzecz Gdyni – Gdynianka,
  • Nasze Orłowo,
  • Ruch Miejski Wspólna Gdynia.

Wystąpiły one wspólnie z apelem do przewodniczącej Rady Miasta Gdyni o natychmiastowe usunięcie Kaliningradu z Bałtyckiego Koła Gdyńskich Miast Siostrzanych.

Ponadto radni Klubu Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek o zerwanie współpracy Gdyni z Kaliningradem, który dotąd jest miastem partnerskim Gdyni.

Wniosek o tej samej treści, lecz dotyczący białoruskiego miasta Baranowicze, złożyli radni Klubu „Samorządność”.

Rada Miasta Gdyni przyjmie uchwały w tych sprawach.

Pomorze wycofuje się z partnerstw z miastami w Rosji

Tczew

O wycofanie się z partnerstwa z miastem Kursk do prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego zwrócił się Klub Prawa i Sprawiedliwości.

– W zawiązku z agresją  zbrojną bandyckich wojsk rosyjskich na Państwo Ukraińskie, Klub Prawa i Sprawiedliwości zwraca się z prośbą do Pana Prezydenta Mirosława Pobłockiego do zerwania umowy i kontaktów współpracy w każdym zakresie z miastem partnerskim Kursk. Ponieważ Polacy solidaryzują się z Ukrainą, jest  wskazane i uzasadnione, żeby zerwać wszelkie relacje z miastem Kursk – napisał w komunikacie Piotr Antczak, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości z Tczewa.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze