Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomorze solidarne z Ukrainą! Trwają zbiórki i akcje pomocowe. Uchodźcy już w regionie

Rosyjskie wojska rozpoczęły ostrzał terytorium Ukrainy - konflikt przeszedł w fazę bezpośredniego starcia. W czwartek nad ranem wybuchły rakiety skierowane na cele na Ukrainie. Z całego świata płyną głosy oburzenia w związku z decyzją prezydenta Władimira Putina, który z kolei utrzymuje że decyzja o ataku wynika z potrzeby samoobrony przed działaniami ze strony Ukrainy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny na terytorium kraju, zamknięto przestrzeń powietrzną nad Ukrainą.
Sopot solidarnie z Ukrainą
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)
Na żywo | 8.03.2022 r.

godz. 23:00

Malborskie Muzeum Zamkowe przygotowało specjalną ofertę warsztatów edukacyjnych dla uchodźców z Ukrainy, przebywających na Pomorzu. Przecież wśród nich jest wiele dzieci w wieku szkolnym, a i dorosłe osoby mogą wziąć udział w tych zajęciach. Propozycja jest bezpłatna.

WIĘCEJ: Warsztaty edukacyjne dla uchodźców z Ukrainy w Muzeum Zamkowym w Malborku

Na żywo | 7.03.2022 r.

godz. 17:25

W obliczu wojny i ogromnej tragedii, z jaką spotyka się Naród Ukraiński, Cappella Gedanensis wyraża ogromną chęć wsparcia naszych sąsiadów. Podczas koncertu z okazji 75. urodzin Maestro Konstantego Andrzeja Kulki odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy Ukrainie. Wsparcie finansowe można kierować także przez stronę Gdańsk Pomaga Ukrainie. W programie koncertu znajdzie się również utwór kompozytora ukraińskiego К. Стеценко pt. „Romanza”.

WIĘCEJ: Urodzinowy koncert Konstantego Andrzeja Kulki. Z Cappellą Gedanensis

Na żywo | 6.03.2022 r.

godz. 21:00

Specjalny pociąg, który polecenie marszałka województwa pomorskiego Marszałka Struka wyruszył w sobotę, 5 marca z Gdańska do Przemyśla, dotarł do Gdyni. W pociągu znajdowało się 252 uchodźców, wśród nich 90 dzieci. Były też dwa koty i pies. Pasażerowie pochodzili z różnych części Ukrainy – Charkowa, Odessy, Kijowa. Większość z nich była wyczerpana ucieczką z ogarniętego wojną kraju: kiedy pociąg ruszył w drogę, niemal natychmiast zasnęli.

 W Gdyni na pasażerów pociągu czekał transport, który pozwoli im dotrzeć na przygotowane przez pomorskie samorządy kwatery. Niektórzy pasażerowie mają zapewniony nocleg u swoich rodzin lub znajomych. Część uchodźców planuje też ruszyć z Trójmiasta dalej – zarówno do innych miast w północnej Polsce, jak i za zachodnią granicę naszego kraju.

 – Wojna w Ukrainie trwa już ponad tydzień i coraz więcej uciekinierów trafia na granicę. W tej sytuacji liczy się czas i tempo działania. Stąd błyskawiczna decyzja żeby posłać na granicę specjalny pociąg. Na uchodźców czekają na Pomorzu bezpieczne schronienie i pomoc. Oczywiście, jeśli sytuacja będzie tego wymagać, uruchomimy kolejne pociągi. Dziś dziękuję prezydentowi Przemyśla Wojciechowi Bakunowi za sprawną pomoc na granicy, a także samorządowcom z Pomorza za pomoc uchodźcom – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

WIĘCEJ: Uciekli przed wojną pociągiem. Są już na Pomorzu – cali i bezpieczni

Na żywo | 5.03.2022 r.

godz. 20:45

Na polecenie marszałka województwa pomorskiego Marszałka Struka w sobotę, 5 marca ok. godz. 22:15 wyrusza z Gdańska do Przemyśla specjalny pociąg. W niedzielę, 6 marca rano zabierze on z rejonu przygranicznego ok. 450 uchodźców, którzy zostaną przewiezieni do Trójmiasta i zakwaterowani na terenie Gdańska, Gdyni, Osieka i Sierakowic w kwaterach przygotowanych przez lokalne samorządy.

Na żywo | 4.03.2022 r.

godz. 23:40

Pomorscy policjanci apelują o pomaganie tylko poprzez zweryfikowane i prawdziwe strony i konta. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę wiele osób zauważa różnego rodzaju działania, które wykorzystują motyw wojny.

– Pojawia się wiele „lewych" stron z rzekomą pomocą, linków z filmami, które po kliknięciu przekierowują do prośby o podanie danych logowania do naszych kont. Zalecamy, w razie podania swoich danych logowania na fałszywym panelu Facebooka, żeby m.in. zmienić hasła i włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Schemat oszustwa wykorzystujący przejęte konta Facebook nie jest nowy, teraz wzbogacony o motyw wojny, którego głównym celem jest wykorzystanie emocji, jakie towarzyszą wszystkim w związku z panującą sytuacją – ostrzegają policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

– Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS, postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut – alarmuje CERT Polska.

Na żywo | 3.03.2022 r.

godz. 18:36

Kolejne ukraińskie murale pojawiają się na Pomorzu

Na żywo | 2.03.2022 r.

godz. 23:30

Powstała mapa mieszkań dla uchodźców z Ukrainy.

Na żywo | 1.03.2022 r.

godz. 18:15

Bezpłatne przejazdy promami Stena Line dla Ukraińców i organizacji pomagających Ukrainie.

– Stena Line jest zaniepokojona skutkami konfliktu na Ukrainie i chce pomóc Ukraińcom szukającym schronienia w innym kraju, oferując im bezpłatny transport naszymi promami. Pasażerowie z Ukrainy będą od dziś rezerwowani na pierwszy dostępny rejs, w takim zakresie, na jaki pozwoli bezpieczeństwo i pojemność naszych promów. Osoby chcące skorzystać z bezpłatnego transportu, muszą posiadać ważny paszport i okazać go w porcie – poinformowała Stena Line Polska.

Stena Line będzie również oferować bezpłatny transport zarejestrowanym organizacjom charytatywnym i humanitarnym, których celem jest wspieranie ludzi na Ukrainie.

– Udzielimy pomocy w takim zakresie, na ile tylko pozwolą względy bezpieczeństwa i nasze możliwości przewozowe – podała Stena Line Polska.

Na podobny krok zdecydowała się także Polska Żegluga Bałtycka.

–  Polferries we współpracy z Zarządami Portów Gdańsk, Szczecin-Świnoujście, Ystad oraz Nynashamn niesie pomoc obywatelom Ukrainy poprzez nieodpłatny transport ładunków z pomocą humanitarną ze Szwecji. Polferries bez żadnych opłat będzie również przewozić ukraińskich uchodźców, na podstawie okazanych dokumentów. Chcąc jak najlepiej wykorzystać nasze możliwości, zwracamy się z prośbą o zgłaszanie się podmiotów organizujących na terenie Szwecji pomoc i zbiórki na rzecz Ukrainy. Informacje z danymi kontaktowymi oraz pytania prosimy przesyłać mailowo na adres: [email protected] – poinformowała w komunikacie spółka Polferries.

Na żywo | 28.02.2022 r.

godz. 23:00

Ukrainki i Ukraińcy! Jesteśmy z Wami w tym trudnym czasie. Zapraszamy Was na spotkanie z prawnikiem, doradcami i psychologiem – tak zachęcano osoby z Ukrainy, które dotarły do Tczewa. W sali konferencyjnej tczewskiego magistratu w poniedziałek, 28 lutego zgromadziło się około 200 osób. Pytań było sporo, ale i odpowiedzi na nie były konkretne. W komunikowaniu się pomagała tłumaczka.

WIĘCEJ: Spotkanie dla obywateli Ukrainy w Tczewie. Posypało się mnóstwo pytań o to, jak radzić sobie w nowym miejscu

Na żywo | 27.02.2022 r.

godz. 20:33

Kolejne udogodnienia dla Ukraińców przybywających na Pomorze. 

- Wprowadzamy na obszarze Pomorza do odwołania dla wszystkich obywateli Ukrainy nieodpłatne i nieograniczone przejazdy pociągami PolRegio i SKM w Trójmieście - napisał na Twitterze Mieczysław Struk,  marszałek województwa pomorskiego. 

Na żywo | 26.02.2022 r.

godz. 22:40

O wycofanie się z partnerstwa z miastem Kursk do prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego zwrócił się Klub Prawa i Sprawiedliwości.

WIĘCEJ: Pomorze wycofuje się z partnerstw z miastami w Rosji

Na żywo | 25.02.2022 r.

godz. 22:05

Ukrainę wsparli również mieszkańcy Słupska. Tak wyrazili swoją solidarność z Ukraińcami podczas piątkowego wiecu. 

Na żywo | 24.02.2022 r.

godz. 23:00

Kwiaty i transparenty pod Konsulatem Ukrainy w Gdańsku.

Dziś o 4. nad ranem na terytorium Ukrainy spadły rakiety i pociski artyleryjskie. Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że wydał decyzję o przeprowadzeniu specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, ponieważ Rosja nie może tolerować panującej tam sytuacji. Stwierdził, że ludowe republiki Donbasu zwróciły się do Rosji z prośbą o pomoc. W działaniach używana ma być precyzyjna broń, służąca obezwładnieniu celów wojskowych.

- Ci, którzy będą próbowali nam przeszkodzić, spotkają się z odpowiedzią militarną, która doprowadzi do konsekwencji, z jakimi się nie spotkaliście. Jesteśmy gotowi na wszystko - podkreślił Putin. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o wybuchach w wielu ukraińskich miastach. Podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego na terytorium całego kraju, poparła to Rada Najwyższa Ukrainy. Prezydent w odezwie do narodu zaapelował do obywateli o spokój i jeśli to możliwe pozostanie w domach. Poinformował o rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem, o deklaracjach wielu państw o pomocy dla napadniętej Ukrainy. 

ZOBACZ TEŻ: Rosja zaczęła wojnę na Ukrainie. Świat się jednoczy, by zatrzymać agresora. Bądźmy solidarni!

Na wydarzenia na Ukrainie natychmiast zareagowali politycy na całym świecie, także w Polsce. Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że mimo wysiłków międzynarodowej wspólnoty, Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej rosyjskiej napaści.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że natychmiast musimy zareagować na zbrodniczą agresję Rosji. Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje.

W czwartek wczesnym rankiem zebrał się w naszym kraju Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller, komitet polecił stałemu przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Artykuł ten mówi, że strony będą się konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożona będzie integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron.

Linie lotnicze LOT wstrzymały wszystkie loty na Ukrainę. Ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki na antenie TVN 24 stwierdził, że świat powinien pokonać barierę psychologiczną, że jest to wojna ponadlokalna, że to nie jest wojna o Ukrainę i stosownie do tego reagować. Nie możemy potraktować tego, co się dziś od rana dzieje a w zasadzie już ósmy rok jako wydarzenia lokalnego. Ono ma implikacje kontynentalne - powiedział.

Ambasador potwierdził, że polski personel dyplomatyczny pracuje, są przygotowane procedury na wypadek rozwoju konfliktu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama