tunel Rumia-Janowo, otwarcie

Zakończono budowę tunelu pod torami w Rumi Janowo i oddano go do użytku dla zmotoryzowanych

Rumia. Tunel pod torami już czynny. To historyczna inwestycja dla mieszkańców

Ten dzień mieszkańcy Rumi – i nie tylko – na pewno zapamiętają na długo. W środę, 26 października, otwarto tunel pod torami, który powstał w ramach budowy węzła integracyjnego. Dzięki tej inwestycji odciążona zostanie krajowa „szóstka”, co odczują nie tylko miejscowi kierowcy, ale też ci wracający po pracy do Redy czy Wejherowa.
Olek
Knitter
26.10.2022 / 13:38

Połączenie ze sobą dwóch części miasta, rozładowanie ruchu na drodze krajowej numer 6 oraz łatwiejsze umożliwienie podróżowania różnymi środków transportu – to główne idee, które przyświecały budowie nowego węzła integracyjnego w Rumi Janowie. Tę ważną, a wręcz historyczną dla tej miejscowości inwestycję oddano do użytku w środę, 26 października. Oczywiście najbardziej spektakularnym punktem projektu była budowa tunelu pod torami i przystankiem SKM. Około południa przejechały nim pierwsze samochody. Natomiast piesi mogą korzystać z kładki nad ul. Gdańską.

– To ogromny sukces, efekt wieloletnich marzeń. Węzeł Janowo został oficjalnie otwarty wraz z tunelem, parkingami i całą okoliczną infrastrukturą dostosowaną do tego, aby mieszkańcy mogli sprawnie przedostać się do SKM-ki. Przez pierwszy miesiąc będziemy analizowali, czy światła są odpowiednio wyregulowane, jak przebiega ruch, jak duży jest potok samochodów. Do tej pory to były tylko symulacje, teraz zobaczymy, jak to wyjdzie w rzeczywistości, ale jestem przekonany, że znaczna część mieszkańców będzie mogła spędzać mniej czasu za kółkiem – mówił podczas oficjalnego otwarcia burmistrz Rumi Michał Pasieczny.

tunel Rumia-Janowo, otwarcie

Zakończono budowę tunelu pod torami w Rumi Janowo i oddano go do użytku dla zmotoryzowanych

O tym, jak ważne było to zadanie, mówił też marszałek Mieczysław Struk.

– Na oddanie tego bezkolizyjnego przejazdu mieszkańcy Rumi czekali kilkadziesiąt lat. Unia Europejska stawia przed takimi krajami jak Polska wyzwanie, aby integrować systemy transportu publicznego i zachęcać mieszkańców do przesiadania się z samochodów na autobusy, trolejbusy, tramwaje czy też, tak jak w tym przypadku, kolej. W Rumi udało się ten cel zrealizować i bardzo się cieszę, że to członkostwo w Unii Europejskiej przynosi realne rezultaty – mówił marszałek Struk.

Realizacja węzła integracyjnego z tunelem w Rumi Janowie ruszyła w marcu 2020 roku. Oprócz budowy samego tunelu, który najbardziej wpłynie na ułatwienie codziennego życia mieszkańców oraz turystów, powstała też nowa infrastruktura przy dworcu kolejowym, m.in. nowe miejsca parkingowe, a także ścieżki rowerowe, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz wiaty autobusowe.

Koszt całego tego przedsięwzięcia to ponad 60 mln zł, z czego około 17 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych województwa pomorskiego.

Od kilku miesięcy trwają prace przy drugim etapie tego przedsięwzięcia.

tunel Rumia-Janowo, otwarcie

Zakończono budowę tunelu pod torami w Rumi Janowo i oddano go do użytku dla zmotoryzowanych

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze