Rusza termomodernizacja budynku szkoły muzycznej

Kolejna placówka oświatowa, dla której organem prowadzącym jest miasto Gdańsk, przejdzie modernizację. To Państwowa Szkoła Muzyczna przy ul. Gościnnej. Dotychczas zakończono prace w 21 placówkach oświatowych objętych Programem termomodernizacji. Prace trwają jeszcze w ośmiu ostatnich szkołach.
Krystyna
Paszkowska
22.03.2023 / 16:58

Prace termomodernizacyjne w ramach programu łącznie przejdzie 30 gdańskich placówek oświatowych. Mają one na celu nie tylko podniesienie komfortu użytkowania placówek, ale także obniżenie kosztów ich utrzymania. W ramach inwestycji, m.in. ocieplane są ściany i dach, stare okna zastępowane są nowymi oraz wymieniane są instalacje. Efektem termomodernizacji ma być  zmniejszenie zużycia energii o ok. 53 proc. w stosunku do stanu sprzed rozpoczęcia robót.

Program objął 30 placówek edukacyjnych. 21 z nich zostało już wyremontowanych. Osiem jest jeszcze w trakcie termomodernizacji. Ta szkoła jest więc ostatnią na liście. Zgodnie z podpisaną na początku marca umową, prace powinny potrwać do końca roku.

- Szacunkowo 2635 ton węgla rocznie mniej niż przed termomodernizacją popłynie do atmosfery. 9 314 734 KW rocznie – o tyle mniejsze będzie zużycie energii. To ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o kwestie środowiskowe, ale także w kontekście ograniczania zapotrzebowania na energię związanego z agresją putinowskiej Rosji na Ukrainę – mówił wiceprezydent Piotr Grzelak.


Wartość wszystkich inwestycji to ponad 60 mln zł. Remonty realizowane są przy współfinansowaniu ze środków unijnych.

Ostatnia ze szkół, czyli zabytkowy obiekt szkoły muzycznej im. H. Wieniawskiego zyska nową izolację, ściany budynku zostaną docieplone. Przebudowany zostanie również dach szkoły. Ponadto w ramach zadania przewidziano m.in. przebudowę instalacji centralnego ogrzewania wraz z wymianą grzejników czy remont instalacji elektrycznej i teletechnicznej. Przebudowane zostanie także wejście i schody zewnętrzne prowadzące do budynku.

- To nasz ostatni budynek, w którym będziemy prowadzić prace termomodernizacyjne mówi Anna Mańkowska, zastępca dyrektora Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Czynne prace prowadzimy także na ośmiu innych obiektach. Oprócz termomodernizacji wykonamy tu także docieplenie, ale z uwagi na to, że jest to budynek, który znajduje się w ewidencji zabytków, to docieplenie ścian będzie wykonane od wewnątrz budynku. Dodatkowo poprawimy instalację elektryczną, teletechniczną oraz co bardzo ważne ze względu na charakter tej placówki poprawimy akustykę pomieszczeń. Liczymy na to, że we wszystkich budynkach, które modernizujemy poprawimy nie tylko komfort pracy nauczycieli, ale także warunki uczęszczających tam uczniów.

Piotr Grzelak
wiceprezydent Gdańska

Szacunkowo 2635 ton węgla rocznie mniej niż przed termomodernizacją popłynie do atmosfery. 9 314 734 KW rocznie – o tyle mniejsze będzie zużycie energii. To ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o kwestie środowiskowe, ale także w kontekście ograniczania zapotrzebowania na energię związanego z agresją putinowskiej Rosji na Ukrainę

Koszt inwestycji to niecałe 3,4 mln złotych. Prace powinny zakończyć się w listopadzie.

Dyrektor szkoły Grzegorz Borsuk wyjaśnił, że konserwator nie wyraził zgody na docieplenie budynku od zewnątrz, w związku z czym na okres remontu społeczność tej placówki oświatowej korzystać będzie z gościnności sąsiednich szkół.

- Po południu tam będą przebywać nasze dzieci i gdzie będą mogły odbywać się zajęcia mówi dyrektor szkoły. - Dołożymy starań, aby  zachować jak największy komfort dla uczniów, nauczycieli i dla rodziców - dodał Grzegorz Borsuk.

Pierwszym obiektem zrealizowanym w ramach programu była termomodernizacja Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Kołobrzeskiej. Obecnie, poza Szkołą Muzyczną, termomodernizację przechodzi jeszcze 8 szkół. Na ukończeniu są roboty m.in. w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Gojawiczyńskiej, Przedszkolu nr 74 przy ul. Magellana czy Przedszkolu nr 75 przy ul. Wileńskiej. Zaawansowane są także prace w SP 56 przy ul. Małomiejskiej oraz w Szkole Podstawowej nr 81 przy ul. Siedleckiego.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze