Na Starym Rynku w Chojnicach, w pobliżu fontanny, zainstalowano rzeźby z cyklu "Warrior" autorstwa Tomasza Sobisza z Katedry Rzeźby gdańskiej ASP

Rzeźby Tomasza Sobisza na Starym Rynku
w Chojnicach

W sąsiedztwie ratusza i w pobliżu fontanny na Starym Rynku w Chojnicach zainstalowano rzeźby z cyklu „Warrior” autorstwa Tomasza Sobisza z Katedry Rzeźby gdańskiej ASP. Do Chojnic przyjechały prosto z gdańskiej Olivia Business Center.
Olek
Knitter
8.05.2023 / 16:13

Cykl „Warrior” to artystyczna i rzeźbiarska metafora mówiąca o wojownikach z różnych epok  od czasów hellenistycznych, rzymskich, przez okres średniowiecza obejmująca również czasy współczesne.

W poniedziałek, 8 maja autor Tomasz Sobisz zaprezentował rzeźby i zdradził jak to się stało, że znalazły się one w Chojnicach. Okazało się, że wszystko zaczęło się cztery lata temu od „zlecenia” z chojnickiego urzędu. Wówczas to artysta wykonał historyczną koronę na pomnik Orła Białego. Później Sobisz wykonał również rzeźbę chojnickiego medyka Jarosława Armady, która znajduje się w Parku 1000-lecia. A teraz zaprezentował swoje artystyczne prace.

Te prace, które znalazły się na Starym Rynku i będą tu przez okres wakacji do września to inny obszar tego, czym się zajmuję i co daje mi ogromną przyjemność, czyli prace oscylujące wokół tematów komemoratywnych, upamiętniających. W Chojnicach oglądać można aktualnie część całego cyklu, gdyż kilka prac jest również na innych wystawach. Ten cykl to podróż w czasie, podróż po różnych warstwach historycznych. Niektóre hełmy odnoszą się do konkretnych warstw historycznych, niektóre są przetworzone i tylko podpowiadają o jakim okresie mowa, a skojarzenia mogą być dowolne. Myślę, że ta wystawa wpisuje się w tę przestrzeń tego rynku – mówił podczas otwarcia wystawy autor Tomasz Sobisz z gdańskiej ASP, którego realizacje rzeźbiarskie znajdują się m.in. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Bazie F-16 w Poznaniu-Krzesinach, Bazylice Mariackiej w Gdańsku, Bazylice Santi XII Apostoli w Rzymie i innych miejscach w kraju i na świecie.
 

W poniedziałek, 8 maja autor Tomasz Sobisz zaprezentował rzeźby i zdradził jak to się stało, że znalazły się one w Chojnicach

Te prace, które znalazły się na Starym Rynku i będą tu przez okres wakacji do września to inny obszar tego, czym się zajmuję i co daje mi ogromną przyjemność, czyli prace oscylujące wokół tematów komemoratywnych, upamiętniających. W Chojnicach oglądać można aktualnie część całego cyklu, gdyż kilka prac jest również na innych wystawach. Ten cykl to podróż w czasie. Niektóre hełmy odnoszą się do konkretnych warstw historycznych, niektóre są przetworzone i tylko podpowiadają o jakim okresie mowa, a skojarzenia mogą być dowolne. Myślę, że ta wystawa wpisuje się w tę przestrzeń tego rynku – mówił podczas otwarcia wystawy autor Tomasz Sobisz z gdańskiej ASP, którego realizacje rzeźbiarskie znajdują się m.in. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Bazie F-16 w Poznaniu-Krzesinach, Bazylice Mariackiej w Gdańsku, Bazylice Santi XII Apostoli w Rzymie i innych miejscach w kraju i na świecie.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze