Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Solidarność po kaszubsku, czyli Dzień Jedności Kaszubów i Ukraińców

Jestem zbudowany faktem, że w tym roku, w ramach obchodów Dnia Jedności Kaszubów, w wielu kaszubskich miastach (Gdańsku, Sopocie, Lęborku, Luzinie, Łubianie, Wejherowie), oprócz manifestowania jedności, dorobku, trwania przy wartościach, podkreślania wyjątkowości kaszubskiego kraju, odbędą się happeningi i zbiórki na rzecz pomocy dla Ukrainy. W ten sposób Kaszubi podkreślą swoją solidarność, jedność i wsparcie dla narodu ukraińskiego, uciekającego przed wojną po barbarzyńskiej agresji ze strony Rosji Putina. Niedawno Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego podjęła uchwałę, w której potępiła agresję i wyraziła wsparcie dla Ukraińców.

Wielu Kaszubów od początku włączyło się w akcje pomocy dla Ukraińców. Jest zatem oczywiste, że także podczas swojego święta DJK, który przypada jutro, 19 marca, nie zapomną o braciach Ukraińcach, o potwornej wojnie i zbrodniach, jakie zgotował im szaleńczy Putin. Święto Kaszubów zostało ustanowione na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach z 19 marca 1238 roku, kiedy to w bulli Grzegorza IX Kaszubi szczeciński książe Bogusław I został nazwany „księciem Kaszub”.

Tego typu święta wzmacniają wspólnotę, tożsamość, identyfikację Kaszubów i ich sympatyków z miejscem zamieszkania i mobilizują do działania. I dostrzegam wielką pozytywną przemianę wspólnoty kaszubskiej. Od wstydliwości do mody i przyznawania się do swoich korzeni. Nastąpiło odrodzenie języka kaszubskiego, który jest fundamentem kaszubskiej etniczności i największym wyróżnikiem Kaszubów. Choć wiele jest jeszcze do zrobienia, by język kaszubski przetrwał.

Mariusz Szmidka / redaktor naczelny Zawsze Pomorze

W mojej opinii tego typu święta wzmacniają wspólnotę, tożsamość, identyfikację Kaszubów i ich sympatyków z miejscem zamieszkania i mobilizują do działania. I dostrzegam wielką pozytywną przemianę wspólnoty kaszubskiej. Od wstydliwości do mody i przyznawania się do swoich korzeni. Nastąpiło odrodzenie języka kaszubskiego, który jest fundamentem kaszubskiej etniczności i największym wyróżnikiem Kaszubów.

Wiele jest jeszcze do zrobienia, by język kaszubski przetrwał. Dlatego Kaszubi tak bardzo się oburzyli, gdy większość sejmowa zdecydowała o zmniejszeniu o 39,8 mln zł, subwencji na naukę języków mniejszości narodowych i etnicznych. Oburzenie poskutkowało tym, że minister edukacji narodowej w swoim rozporządzeniu wskazał, iż obniżenie subwencji dotyczy wyłącznie mniejszości niemieckiej.

To bardzo zła praktyka, że minister wg uznania decyduje o podziale środków, dyskryminując jedną z mniejszości. Kaszubi domagają się w tej kwestii ustawowej gwarancji, a nie uznaniowości tego czy innego ministra. Ale dzisiaj nie czas na taką dyskusję. Dzisiaj czas na odruch serca, wsparcie i solidarność z narodem Ukraińskim. Bądźmy razem.

W ramach obchodów Dnia Jedności Kaszubów od 18 marca aż do niedzieli 20 marca odbędzie się szereg imprez połączonych ze zbiórkami i manifestowaniem jedności z Ukrainą. W piątek, 18 marca, odbył się happening na rynku w Wejherowie, a w Łubianie kiermasz słodkości z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc dla Ukrainy. W sobotę, 19 marca o godz.12, w Gdańsku na Górze Gradowej na najwyższym maszcie, ponownie wywieszona zostanie flaga kaszubska, a o godz. 18 w Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie odbędzie się koncert kaszubskiej orkiestry akordeonowej „Vivat Cassubia”. Podobne wydarzenia zaplanowano w Lęborku (19.03. godz. 14.30 – przemarsz ze Stacji Kultura na Plac Pokoju), Luzinie (19.03. godz. 18 w Sali GOK w Galerii Luzino), a w niedzielę (20.03. godz. 17) maraton pieśni kaszubskich w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Bądźcie razem, manifestujmy jedność i solidarność z Ukrainą.

Program obchodów święta Kaszubów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka