Sopot szuka strat ciepła. Nad miastem latał specjalny samolot

Dwie mapy, ukazujące miejsca w Sopocie z dużymi stratami ciepła oraz nieodpowiednio oświetlone, powstaną dzięki danym zebranym podczas kilku godzin lotu samolotu, wyposażonego w kamerę termowizyjną. Loty nad kurortem odbyły się w nocy z soboty na niedzielę. Na podstawie zebranych danych będzie można podjąć działania, które przyniosą miastu duże oszczędności.
Karol
Uliczny
7.03.2023 / 14:01

Aby zebrać dane do wykonania mapy strat ciepła i mapy zanieczyszczenia światłem, niezbędne były odpowiednie warunki - niska temperatura, brak pokrywy śnieżnej i opadów. Samolot wyposażony w specjalistyczny sprzęt wystartował z lotniska Rzeszów-Jasionka w nocy z soboty na niedzielę (4-5 marca br.). Nad Sopotem krążył blisko 2 godziny. Wykonał kilka tysięcy zdjęć RGB i termalnych.

Mapa strat ciepła. Na tropie awarii sieci

Mapa strat ciepła jest w dużym uproszczeniu obrazem całego miasta wykonanym kamerą termowizyjną.

- Taka mapa pozwala na odszukanie miejsc z dużymi stratami ciepła, spowodowanymi awariami, usterkami w sieciach ciepłowniczych, ale również wadliwą izolacją sieci - mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Na jej podstawie można podjąć działania zapobiegające stratom ciepła, a co za tym idzie, zyskać ogromne oszczędności. Przy obecnych cenach energii takie działania są na wagę złota. Analiza strat ciepła budynków spowoduje nie tylko zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale też będzie się wiązać z niższą emisją dwutlenku węgla i szkodliwych substancji do atmosfery.


Mapa będzie też wykorzystywana przy podejmowaniu decyzji dotyczących termomodernizacji kolejnych budynków użyteczności publicznej w Sopocie. Również mieszkańcy dowiedzą się z tych danych, czy ich budynek wymaga takiej modernizacji.

Mapa zanieczyszczenia światłem

Z kolei mapa zanieczyszczenia światłem pozwoli na skuteczne zarządzanie oświetleniem w Sopocie. Dzięki zebranym danym będzie można zidentyfikować tereny oświetlone nadmiernie i niedostatecznie.

- Te dane są dla nas równie cenne, co informacje o stratach ciepła - mówi Marcin Skwierawski. - Dzięki analizie oświetlenia ulicznego dowiemy się, gdzie w Sopocie znajdują się największe skupiska oświetlenia użytkowego i architektonicznego, poznamy miejsca nadmiernie zanieczyszczone światłem oraz te, gdzie jest zbyt ciemno i konieczne jest ich doświetlenie, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Optymalizacja oświetlenia da kolejne oszczędności w opłatach za energię.


Naloty jaki i opracowane mapy wykonuje firma MGGP Aero Sp. z o.o. z Tarnowa. Mapy zostaną dodane jako kolejne warstwy w systemie ObliView już w pierwszej połowie kwietnia br.

Ortofotomapa Sopotu z nowymi danymi

Prawie 17 tys. zdjęć wykonanych zestawem kamer, umieszczonych w specjalistycznym samolocie, podczas wielu godzin lotów nad miastem - dzięki zebranym w ten sposób danym, pod koniec ubiegłego roku powstała m.in. najnowsza ortofotomapa Sopotu. Można na niej obejrzeć dowolny fragment kurortu z kilku stron, zmierzyć powierzchnię domu czy poznać potencjał solarny dachu. Z tych danych skorzysta geodeta, projektant, urzędnik, ale też mieszkaniec planujący np. instalację fotowoltaiki.

Dane te pozyskiwane były wiosną i latem 2022 r. Znajdziemy je już teraz w serwisie ObliView na stronie sopot.obliview.com.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze