Bramkarz Lechii Gdańsk Dusan Kuciak jest jednym z kandydatów w naszym plebiscycie (Fot. Marcin Gadomski)

Wybieramy „Sportowca Roku 2021 – Zawsze Pomorze”

Spośród sportowców z województwa pomorskiego, wybierzemy „Sportowca Roku 2021 – Zawsze Pomorze”. Dokona tego kapituła plebiscytu pod przewodnictwem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.
Adam
Mauks
21.01.2022 / 07:00

Wśród zawodniczek i zawodników rozsławiających Pomorze są przedstawiciele ogromnej liczby dyscyplin sportowych oraz klubów z naszego regionu. Są olimpijczycy i paraolimpijczycy z Tokio, sportowcy doświadczeni i perspektywiczni, reprezentujący dyscypliny popularne i te rzadziej goszczące w mediach. Wszystkich łączy jednak to, że swoimi dokonaniami promowali w 2021 roku województwo pomorskie.

To był rok przełożonych igrzysk olimpijskich w Tokio. Srebrny medal za awans do finałowego biegu sztafetowego 4 razy 400 merów otrzymała biegaczka SKLA Sopot Anna Kiełbasińska. Pozostałe sukcesy pomorskich sportowców nie były aż tak spektakularne, zwłaszcza jeśli chodzi o seniorów. Nie było jednak tak źle, żeby nie pokusić się o wskazanie tych, którzy startami na arenach Polski i świata promowali nasz region. Temu ma służyć nasz plebiscyt.

„Sportowca Roku 2021 – Zawsze Pomorze” wybierze kapituła plebiscytu pod przewodnictwem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, do której zaprosiliśmy znakomitych przed laty sportowców z Pomorza: Iwonę Guzowską, Adama Korola, Leszka Blanika, Czesława Langa i Pawła Kryszałowicza, a także Piotra Klechę (prezesa Pomorskiego Zrzeszenia LZS), prof. Pawła Cięszczyka (rektora AWFiS w Gdańsku), Bartosza Krawczyńskiego (prezesa Pomorskiej Federacji Sportu) oraz Przemysława Daleckiego (dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu). W kapitule plebiscytu zasiądą także Maciej Kowalczuk (Departament Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku), Mariusz Szmidka (redaktor naczelny tygodnika i serwisu „Zawsze Pomorze”) i Adam Mauks (dziennikarz sportowy „Zawsze Pomorze”).

Wraz z Partnerem Strategicznym czyli Samorządem Województwa Pomorskiego i Partnerem Głównym - firmą Drutex oraz Pomorskim Zrzeszeniem LZS wytypowaliśmy sportowców z każdego powiatu województwa pomorskiego oraz z Gdańska, Sopotu, Gdyni i ze Słupska. To spośród nich kapituła wybierze „Sportowca Roku 2021 – Zawsze Pomorze”.

„Sportowiec Roku 2021 – Zawsze Pomorze”. Lista kandydatów

O tytuł „Sportowca Roku 2021 – Zawsze Pomorze” ubiegać się będą:

  • Magdalena Kwaśna (żeglarstwo, Chojnicki KŻ) – uczestniczka IO w Tokio w klasie Laser,
  • Aleksandra Melzacka (żeglarstwo, YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk) – uczestniczki IO w Tokio w klasie 49 FX,
  • Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (żeglarstwo, AZS AWFiS) – 9. miejsce w IO w Tokio w klasie 49,
  • Piotr Myszka (żeglarstwo, AZS AWFiS Gdańsk) – 6. miejsce w IO Tokio,
  • Anna Kiełbasińska (lekkoatletyka, SKLA Sopot) – srebrny medal IO (sztafeta 4 razy 400),
  • Cyprian Mrzygłód (lekkoatletyka, AZS AWFiS) – uczestnik IO w Tokio,
  • Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (żeglarstwo, AZS AWFiS) – mistrzowie świata juniorów i mistrzowie Europy w klasie 49,
  • Dominik Buksak (żeglarstwo, AZS AWFiS) – 5. miejsce w MŚ w klasie 49,
  • Karolina Jaszczyszyn (rugby, Biało-Zielone Ladies Gdańsk) – 2. miejsce w Pucharze Europy z drużyną klubową, i srebrny medal ME z reprezentacją Polski,
  • Mikołaj Kulka i Daniel Gałęza (wioślarstwo, Drakkar Gdańsk) – brąz MŚJ w dwójce i mistrzostwo Europy juniorów,
  • Piotr Zeszutek (rugby, Ogniwo Sopot) – mistrzostwo Polski z Ogniwem Sopot i wygrane kadry w meczach z Ukrainą, Niemcami i Szwajcarią,
  • Dusan Kuciak (piłka nożna, Lechia Gdańsk) – jeden z najlepszych bramkarzy polskiej ekstraklasy, reprezentant Słowacji,
  • Alice Kunek (koszykówka, VBW Arka Gdynia) – australijska koszykarka mistrzyń Polski z Gdyni.

Powiat gdański:

  • Dominika Ullman – (koszykówka, zawodniczka Politechniki Gdańskiej, wychowanka GTS Pruszcz Gdański) – uważana za jeden z największych talentów polskiej koszykówki, młodzieżowa reprezentacja Polski,
  • Maja Ściborska – (koszykówka, zawodniczka GTS Pruszcz Gdański, urodzona w 2010 roku, gra na pozycji obrończyni – mimo tego, że gra z chłopcami w swojej kategorii wiekowej, jest jedną z najlepszych zawodniczek, nie tylko w swojej kategorii.

Gdańsk:

Olimpia Osowa (unihokej):

  • Hanna Samson – w drużynie narodowej V m na MŚ kobiet, brąz w MP kobiet,
  • Katarzyna Słonina – V na MŚ jw. i złoto w MP w kategorii juniorki starsze,
  • Marta Bieniasz-Krzywiec – V m na MŚ jw. i VI m MŚ juniorek U-19.

Gdynia:

  • Piotr Pesta (biegi na orientację, Azymut 45 Gdynia) – srebrny medal mistrzostw Polski w średniodystansowym biegu na orientację, brązowy medal mistrzostw Polski w klasycznym, srebrny i brązowy medal na klubowych mistrzostwach Polski w kategorii młodzieżowiec, uczestnik mistrzostw świata juniorów w Turcji,
  • Katarzyna Cepurdej (biegi na orientację, Azymut 45 Gdynia) – złoty medal mistrzostw Polski w sztafetowym biegu na orientację i brązowy medal mistrzostw Polski w biegu klasycznym.

Sopot:

  • Wiktor Jaszczerski (koszykówka, Trefl Sopot) – uzdolniony, 17-letni rzucający obrońca sopockiej drużyny, występującej w Energa Basket Lidze,
  • Jan Koszowski (żeglarstwo, SKŻ Ergo Hestia Sopot) – został mistrzem świata w A's Youth Foil Class U 17,
  • Jakub Balewicz i Karolina Jankowska (żeglarstwo, SKŻ Ergo Hestia Sopot) – oboje zdobyli brązowe medale w kategorii A's Youth Foil Class U 15,
  • Magda Wojciechowska (żeglarstwo, SKŻ Ergo Hestia) – zdobyła srebrny medal MŚJ w klasie Formula Kite U 19,
  • Nina Arcisz (żeglarstwo, SKŻ Ergo Hestia) – zdobyła brązowy medal w klasie Formula Kite U19.

Powiat kwidzyński:

  • Michał Peret (piłka ręczna, MMTS Kwidzyn) – doświadczony obrotowy MMTS, jeden z filarów drużyny występującej w PGNiG Superlidze,
  • Arkadiusz Ossowski (piłka ręczna, MMTS Kwidzyn) – znakomity rozgrywający kwidzyńskiej drużyny,
  • Patryk Grzenkowicz (piłka ręczna, MMTS Kwidzyn) – skrzydłowy, skutecznie grający zawodnik,
  • Dominika Skonieczna (trójbój siłowy, Nadwiślanin Kwidzyn) – złoto oraz brąz w kategorii open MP. Trenuje dopiero 9 miesięcy,
  • Amelia Sławska (trójbój siłowy, Nadiślanin Kwidzyn) – złoto MP w swojej kategorii,
  • Fabian Blokowski (trójbój, Nadwiślanin) – srebro MP,
  • Maciej Sławski (trójbój, Nadwiślanin) – złoto oraz srebro w kategorii open,
  • Izabella Januszewska (trójbój, Nadwiślanin) – złoto oraz brąz w open,
  • Kinga Świderska (trójbój, Nadwiślanin) – złoto MP, 425 kg w trójboju. Największy wynik w historii klubu. 2 rekordy Polski w wyciskaniu 85 kg i 90 kg,
  • Monika Noga (trójbój, Nadwiślanin) – złoto MP,
  • Dominika Michalska (trójbój, Nadwiślanin) – srebro MP,
  • Igor Tubaja (podnoszenie ciężarów, Nadwiślanin) – brązowy medal MP juniorów,
  • Miłosz Wesołowski (Kwidzyński Klub Lekkoatletyczny Rodło Kwidzyn) – złoto na MP juniorów młodszych w biegu na 1500 m – kategoria junior młodszy,
  • Andrzej Zieliński (KKL Rodło Kwidzyn – brąz na MP juniorów młodszych w rzucie oszczepem.

Powiat nowodworski:

  • Wojciech Piotrowski (LKS Żuławy Nowy Dwór Gdański, podnoszenie ciężarów, 3-krotnie zdobył tytuł MP juniorów w kategorii do 15 lat),
  • Dominik Sieńko (LKS Żuławy Nowy Dwór Gdański, ciężary) – złoto MP do lat 17. 

Powiat sztumski:

  • Kacper Traczewski (kajakarstwo, KS Victoria Sztum) – brał udział w MŚ Juniorów w kajakarstwie, II m na MP juniorów w Bydgoszczy w kategorii K-1 na 5000 m, VI m na MP juniorów w K-2 500 m, V m na MP juniorów w K-2 na 1000 m,
  • Tymoteusz Fabiański (kajakarstwo, KS Victoria Sztum) – III na MP Juniorów w Maratonie w K-2 na 22,4 km, V na MP juniorów w K-2 na 1000 m, VI na MP juniorów w K-2 na 500 m.

Powiat tczewski:

  • Patrycja Strzelczyk (zapasy, Bloczek Team Pelplin) – II na ME juniorek w Dortmundzie, członkini kadry narodowej, złoto na MP juniorek,
  • Magdalena Głodek (zapasy, Bloczek Team Pelplin) – członkini kadry narodowej, VIII na ME, brąz na młodzieżowych MP i brąz na MP seniorek.

Powiat starogardzki:

  • Tomasz Przewoźny (zapasy, UKS Olimpik Lubichowo) – III na MP LZS,
  • Marcin Grot (zapasy, UKS Olimpik Lubichowo) – III na MP LZS; obaj zapaśnicy w stylu wolnym.

Powiat chojnicki:

  • Marian Dorawa (Chojnice) – wyciskanie ciężarka, 17,5 kg jedną ręką w pozycji siedzącej wycisnął aż 246 razy! To nieoficjalne mistrzostwo Polski, mistrz Polski LZS i mistrz Pomorskiego Zrzeszenia LZS. 

Powiat człuchowski:

  • Agata Gałan – zdobyła brąz na paralekkoatletycznych ME w biegu na 400 m w Bydgoszczy w kategorii seniorek, ponadto brąz MP w kategorii seniorek na MP w biegach na 100 i 200 m,
  • Kacper Drygała – zdobył brąz na 200m MP, 2 x złoto na MP juniorów w biegach na 100 i 400 m.

Powiat bytowski:

  • Karolina Karpińska (kolarstwo przełajowe, MLKS Baszta Bytów) – VIII na MP w kategorii juniorek, II na MP LZS w przełajach,
  • Zuzanna Merda (kolarstwo, Baszta) – Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodziczek – I m ze startu wspólnego i II w parach,
  • Kacper Kasprowicz (biegi przełajowe, Baszta) – IV na MP w biegu przełajowym na 2000 m,
  • Beata Topka (biegi, Talex Borzytuchom) – członkini kadry narodowej, VII na Młodzieżowych ME w Tallinie na 10 km, awans na ME U-23 w Dublinie, 6. m w drużynie i 17. indywidualnie na 6 km. Zdobywała także liczne medale mistrzostw Polski: złoto MP na 6 km, złoto na MP U-23 na 6 km, drużynowe MP U-23 na 6 km, złoto na młodzieżowych halowych MP na 3 km, srebro na młodzieżowych MP U-23 na 1500 m, złoto na MP U-23 na 5 km, złoto na MP U-23 na 1 km, złoto na MP na 5 km, brąz na MP na 1500 m, złoto na MP LZS na 3 km,
  • Daniel Kryzel (biegi, Talex) – srebro na MP U-23 w biegu przełajowym na 8 km, V m na MP U-23 na 3 km z przeszkodami,
  • Regina Piechowska (biegi, Talex) – brąz na MP U-20 w biegu przełajowym na 2 km, srebro na MP LZS w biegu przełajowym na 2 km, brąz na MP U-20 na 2 km z przeszkodami,
  • Paweł Zabłocki (zapasy, ZKS Miastko) – brąz na MP do lat 23,
  • Piotr Ziembicki (zapasy, ZKS Miastko) – junior młodszy do 17 lat – złoto na MP,
  • Leon Rudnik (zapasy, ZKS) – młodzik do 14 lat – srebro na MP.

Powiat kartuski:

  • Kacper Majewski (kolarstwo, Cartusia Kartuzy) – młodzieżowiec, VII indywidualnie na ME w Holandii i VII w drużynie na dystansie 4 km na dochodzenie, złoto na MP w drużynie na dystansie 4 km na dochodzenie,
  • Adam Woźniak (kolarstwo, Cartusia) – VII na ME w drużynie na dochodzenie, 3-krotny MP na 1km, na 4 km na dochodzenie i na 4 km w drużynie,
  • Damian Sławek (kolarstwo, Cartusia) – VII na ME w drużynie, VII na szosowych ME w sztafecie mieszanej,
  • Kamila Mróz (kolarstwo, Cartusia) – szosowe górskie MP – złoto do lat 23, IV m w elicie, trafiła po zalewie miesiącu treningów na zgrupowanie kadry narodowej, 
  • Gevorg Sakahyan (zapasy, Cartusia) – brąz na MŚ Oslo – zapasy klasyczne,
  • Aleksander Mielewczyk (zapasy, Cartusia) – młodzieżowiec – srebro na MP młodzieżowców, brąz na MP seniorów zapasy klasyczne,
  • Dominika Konkel (zapasy, Cartusia) – uczestniczka ME i MŚ, złoto na MP kadetek,
  • Krzysztof Różnicki (lekkoatletyka, GKS Żukowo) – rekord Polski w biegu na 800 m U-20, złoto na MP juniorów młodszych na 3 km,  
  • Samuel Michna (tenis stołowy, UKS Lis Sierakowice) – młodzik, srebro na MP, srebro na MP LZS, złoto na Grand Prix Młodzików, ćwierćfinalista na Międzynarodowych Zawodach WTT Youth Contender we Władysławowie.

Powiat słupski:

Akademia Młodego Lekkoatlety Słupsk:

  • Marek Zakrzewski – złoto na MP juniorów młodszych na 100m, złote medale w sztafecie 4 x 100m, 4 x 200m, I m w biegu na 100 m w meczu międzypaństwowym w Brnie (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja) – członek kadry narodowej,
  • Hanna Grabowska – członkini kadry narodowej, złoto w halowych MP w skoku wzwyż – juniorka młodsza, startowała na ME w Tallinie w kat. U-20, IV na MP seniorek,
  • Kewin Małek – członek kadry narodowej, złoto na HMP juniorów młodszych do 18 lat w skoku wzwyż, srebro na MP U-18 na stadionie, II w skoku wzwyż w/w meczu międzypaństwowym – trener Bernadeta Kopeć,
  • Małgorzata Pazda-Pozorska – biegaczka ultramaratonów, reprezentantka Polski, ustanowiła rekord Europy w biegu 6-godz., rekord Europy w biegu 24-godzinnym, jedyna Polka w kategorii seniorek biegająca na 50, 100 km i w biegu 24-godzinnym.

LKS Jantar Ustka:

  • Klaudia Regin – oszczepniczka, jedyna reprezentantka województwa pomorskiego, która zdobyła złoty medal w drużynie na ME w Chorzowie, srebro na MP seniorek, złoto w drużynie na Pucharze Europy w Splicie, 
  • Aleksander Nurkowski – srebro na MP młodzików U-16 w biegu na 1000 m z przeszkodami. 

Powiat pucki: 

Klif Chłapowo:

  • Kacper Kohnke – junior młodszy w kolarstwie przełajowym, zdobył III miejsce na Pucharze Polski, II i I miejsce na Pucharze Polski w Cetniewie.

LKS Ziemi Puckiej:

  • Dominika Duraj – V miejsce na MP juniorek młodszych w biegu na 400 m, członkini kadry narodowej,
  • Mateusz Helman – junior młodszy, kulomiot – finalista MP, złoto na MP LZS w pchnięciu kulą.

Powiat wejherowski:

  • Paulina Stenka (kickboxing KTS-K GOSRiT Luzino) – wielokrotna medalistka mistrzostw Polski i brązowa medalistka MŚ seniorek,
  • Żaneta Stenka (kickboxing, KTS-K GOSRiT Luzino) – dwukrotna brązowa medalistka ME kadetek.

Powiat kościerski:

  • Faustyna Kotłowska (sport niepełnosprawnych, UKS Olimpijczyk Skorzewo) – uczestniczka igrzysk paraolimpijskich w Tokio – VII miejsce w rzucie dyskiem,
  • Daniel Pek (sport niepełnosprawnych, UKS Olimpijczyk Skorzewo) – uczestnik igrzysk paraolimpijskich w Tokio – VII miejsce w biegu na 1500 m.

Powiat lęborski:

  • Mikołaj Kałużny (piłka nożna, Lew Lębork) – uzdolniony piłkarz rocznika 2008,
  • Jan Muller (piłka nożna, Lew Lębork) – uzdolniony piłkarz rocznika 2008.

Powiat malborski:

  • Krzysztof Danielak (piłka nożna, Grom Nowy Staw) – stoper, zasłużony zawodnik drużyny, mieszkaniec Nowego Stawu, kapitan zespołu,
  • Jakub Jędrzejewski (piłka nożna, Grom Nowy Staw) – defensywny pomocnik, najmłodszy zawodnik w drużynie, bardzo dobra, równa forma w rundzie jesiennej, filar defensywy.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze