Trzy pomysły radnych PiS na usprawnienie systemu FALA

Zniżki dla posiadaczy biletów okresowych, rezygnacja z obowiązku „checkowania” dla posiadaczy tych biletów oraz wprowadzenie zniżek dla osób regularnie kupujących bilety okresowe, to trzy pomysły na usprawnienie systemu FALA, zaproponowane w poniedziałek, 27 lutego przez gdańskich radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Redakcja
Zawsze Pomorze
27.02.2023 / 17:48

- Nadal wiele spraw związanych z systemem FALA jest niejasnych, wydaje się on skomplikowany i nieintuicyjny – mówił radny Przemysław Majewski. – To zniechęca do korzystania z komunikacji miejskiej, a przecież powinniśmy wszyscy starać się o to by była jak najbardziej dostępna. Dlatego przedstawiamy dziś trzy konkretne propozycje dla tego systemu.

Jako pierwszą z nich radny Andrzej Skiba zaproponował rezygnację z obowiązku „checkowania” się przez posiadaczy biletów okresowych.

- Posiadacze tych biletów stanowią ponad 60 proc. wszystkich przychodów z tego tytułu – wyjaśniał Skiba. – Powinniśmy o nich dbać i ułatwiać im korzystanie z komunikacji, a nie utrudniać. Po drugie zniżki dla posiadaczy tych biletów. Mamy dobre lokalne przykłady. Niegdyś posiadacze karnetów na mecze Lechii mogli uzyskać kilkuprocentowe zniżki za regularne przedłużanie biletów. Powinniśmy iść tą drogą. Po trzecie poszerzenie oferty biletów okresowych w atrakcyjnych cenach. Bilety kwartalne, półroczne czy roczne, doskonale sprawują się w innych miastach Polski. To byłoby uatrakcyjnienie oferty dla mieszkańców.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: System FALA znów opóźniony, ale bilety nie tak drogie

Zdaniem Henryka Hałasa system Fala miał być prosty zgodnie z hasłem „wsiadaj i jedź”. Tymczasem kupiono dwa busy za 700 tysięcy, które mają służyć do szkolenia z systemu. Zdaniem radnego to absurd i zaprzeczenie idei systemu. W dodatku część z przewidzianych do szkolenia osób, jak młodzież szkolna, jest już zwolniona z obowiązku posiadania biletu...

Elżbieta Strzelczyk zwróciła uwagę, że nadal nie wiadomo co będzie się działo z systemem, jeśli opuszczą go samorządy jak np. Tczew. Czy koszty systemu zostaną przerzucone na inne samorządy? To istotna kwestia, na którą spółka i miasto nadal nie odpowiedziały.

Andrzej Skiba zapowiedział, że kolejna kwestia, którą radni PiS będą wkrótce poruszać to sama oferta ZTM.

- Niestety najnowsze zmiany kursów i linii są w kontrze do tego co oczekują mieszkańcy – ocenił radny.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze