Szczepionki na COVID-19 dla dzieci dotarły do Polski

Minister zdrowia poinformował, że do Polski dotarło pół miliona dawek szczepionek dla dzieci od szóstego miesiąca życia do czterech lat. Już w czwartek Ministerstwo Zdrowia zaprezentuje plan szczepień dla najmłodszych. - Jest to szczepionka bezpieczna dla dzieci i warto z niej skorzystać - mówi dr Sławomira Niedźwiecka, pediatra, specjalista chorób zakaźnych.
Dorota
Abramowicz
7.12.2022 / 15:56

Informację o zakupie szczepionek dla najmłodszych minister Adam Niedzielski podał na Twitterze. W krótkim komunikacie czytamy: Do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dotarły szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci od 0,5 roku do 4 lat. Zamówiliśmy 504 tys. dawek, z możliwością zwiększenia aprowizacji w miarę potrzeb. W czwartek zaprezentujemy plan szczepień najmłodszych. Szczepionki dla dzieci są wysoce skuteczne i bezpieczne".

W październiku br. Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepionki przeciwko COVID-19 już dla półrocznych niemowląt. Zastrzyk może być podawany w mięsień ramienia lub uda. Szczepionkę Pfizera podaje się w trzech dawkach - najpierw po trzech tygodniach, a potem co najmniej po ośmiu tygodniach. Dopiero trzecia dawka daje ok. 70-procentową skuteczność. Z kolei szczepionka Moderny podawana jest w dwóch dawkach, w odstępie czterech tygodni i jej skuteczność wynosi 37-50 proc.

- Jest to szczepionka bezpieczna dla dzieci i warto z niej skorzystać - mówi dr Sławomira Niedźwiecka, pediatra, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego dla Dzieci w Pomorskim Centrum Gruźlicy i Chorób Zakaźnych. - Zwłaszcza, że COVID-19 niekoniecznie jest infekcją sezonową. Jest pula dzieci, która przejdzie infekcję łagodnie, ale jest też pula, która będzie chorować ciężej. Ponadto takie szczepienie może uchronić przed zakażeniem także rodziny, sąsiadów, inne dzieci, dla których covid nie będzie banalną infekcją.Nie mówiąc już o tym, że po nawet banalnej infekcji mogą pojawić się poważne powikłania, w tym słynny PIMS. Nie ma gwarancji, że nasze dziecko będzie "szczęściarzem", dla którego zakażenie zakończy się jedynie katarem.

dr Sławomira Niedźwiecka
pediatra

Jest to szczepionka bezpieczna dla dzieci i warto z niej skorzystać. Zwłaszcza, że COVID-19 niekoniecznie jest infekcją sezonową. Jest pula dzieci, która przejdzie infekcję łagodnie, ale jest też pula, która będzie chorować ciężej

Od połowy 2021 r. sukcesywnie obniżany jest wiek, od którego można zaszczepić się przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Młodzież w wieku 12-17 lat została objęta programem  szczepień preparatami firm Pfizer i Moderna od 7 czerwca 2021 roku. Przed rokiem, w grudniu 2021 r. szczepieniami objęto dzieci między 5 a 11 rokiem życia. Otrzymują one szczepionkę mRNA o nazwie Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dawce pediatrycznej 10 mikrogramów podawaną  dzieciom, które skończyły 5 lat lub szczepionkę Spikevax (Moderna) w dawce 50 mikrogramów dla dzieci, które skończyły 6 lat. O kwalifikacji do szczepienia dzieci 5-11 lat decyduje każdorazowo lekarz.

- W tym przypadku przeciwwskazania są dokładnie takie same, jak przy wszystkich pozostałych szczepionkach, np. przeciw grypie - wyjaśnia dr Niedźwiecka. - Dziecko musi być zdrowe i to w pełni wystarczy.  

Na czwartek zapowiadana jest konferencja ministra zdrowia w sprawie szczepień najmłodszych.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze