Zajęcia dla dzieci i młodzieży odbywają się w Muzeum Zamkowym już od lat, prowadzi je Dział Edukacji muzeum

Szkolne ferie z kulturą także w zamkach krzyżackich w Malborku i Kwidzynie

Ferie z kulturą - pod takim hasłem od 15 stycznia do 25 lutego w 80 instytucjach na terenie całego kraju odbywać się będą rozmaite zajęcia, spotkania, prezentacje. W gronie ww. instytucji znajduje się Muzeum Zamkowe w Malborku, które przygotowało szeroką ofertę dla zamków w Malborku i Kwidzynie. Realizacja tej oferty już się rozpoczęła - choć ferie szkolne w województwie pomorskim ruszają dopiero pod koniec stycznia, to przecież na Pomorzu wypoczywać będą uczniowie z innych regionów kraju, gdzie ferie już trwają.
Piotr
Piesik
15.01.2024 / 11:47

Zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w Muzeum Zamkowym realizowane będą od 15 stycznia do 25 lutego, w godzinach od 9 do 15. Wcześniej trzeba zarezerwować termin u osób prowadzących zajęcia, wymagana jest również opłata 10 zł od osoby. Szczegółowa lista proponowanych przedsięwzięć dostępna jest na stronach internetowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samego muzeum. 

Warto jednak przedstawić ogólne tematy zajęć. Ciekawie zapowiadają się zajęcia warsztatowe w zamkowej zbrojowni pt. „Ile średniowiecznego Grunwaldu w sztuce XIX wieku?” na bazie oryginału obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" (T. Popiel, Z. Rozwadowski, 1910), eksponowanego w Wielkim Refektarzu Muzeum Zamkowego w Malborku pod kątem realiów historycznych przedstawionych ubiorów, symboliki heraldycznej, uzbrojenia i taktyki. Oglądając ten sam obraz można przystąpić do innych zajęć, nt. „Armie Grunwaldu 1410 - podobieństwa i różnice”

Kolejne propozycje: „Historia w przedmiotach zapisana. Dwa nagie miecze grunwaldzkie ich historia, symbolika i znaczenie w kulturze polskiej na przestrzeni dziejów.”; „W dawnym skryptorium” czyli warsztaty z kaligrafii gotyckiej i nowożytnej. Jeszcze inne: „Potwory, mityczne zwierzęta, czyli średniowieczne fantasy na zamku w Malborku” - Warsztaty tworzenia tarcz herbowych z postaciami mitycznymi. „Jaki znak Twój?! Czy masz już swoją chorągiew?” - w trakcie tego spotkania uczestnicy dowiedzą się czym jest chorągiew, sztandar, flaga. Spróbują odnaleźć te elementy wśród eksponatów w salach wystawowych. Będzie okazja, aby samodzielnie wymyśleć i wykonać chorągiew.

Spotkanie pt. „Biblia Pauperum” to odnajdywanie drogi czytania symboli zamkowego detalu architektonicznego. Odkrywanie biblijnych źródeł opowieści klasztornych murów z wykorzystaniem umiejętności odnajdywania tekstu za pomocą sigli. Wreszcie warsztaty artystyczne „Poznajemy portale” - malowanie na papierze detalu architektonicznego pochodzącego z oglądanych portali.

Zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone będą także w zamku w Kwidzynie, który jest oddziałem Muzeum Zamkowego. To m.in. warsztaty z przędzenia w ramach cyklu „Dawne zawody- prządka”, warsztaty wytwarzania naczyń z gliny „Naczynia obtaczane”, warsztaty tworzenia masek karnawałowych „W ptasich piórkach”, warsztaty kulinarne „Tłusty czwartek” . Szykowany jest również wykład "Muzeum od podszewki" w ramach cyklu "Spotkania z historią".

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze