Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku prowadzi dwa szpitale - malborski oraz nowodworski 

Nowy tomograf komputerowy wkrótce w malborskim szpitalu

Nowy tomograf komputerowy pojawić się powinien w trakcie najbliższych tygodni w szpitalu w Malborku. Ten nowoczesny sprzęt zakupiony został dzięki specjalnej dotacji z tzw. funduszu covidowego. Dzięki dofinansowaniu w kwocie 5,6 miliona złotych w lecznicy prowadzone są również inne inwestycje.
Piotr
Piesik
23.09.2022 / 11:22

Wspomniana kwota ma posłużyć do wykonania pięciu zadań. Pierwsze z nich to rozbudowa instalacji dostarczającej gazy medyczne - to już zrobiono. Podobnie drugie zadanie - zakup nowego ambulansu, który trafił już do zespołu ratownictwa medycznego w Nowym Stawie.

Trwają jeszcze prace przy rozbudowie sieci poczty pneumatycznej w malborskim szpitalu, co ma związek z kolejnymi projektami. Chodzi w pierwszej kolejności o zakup nowego tomografu komputerowego (to czwarte zadanie). Montaż urządzenia musi być poprzedzony przez modernizację siedziby pracowni TK, która ma potrwać jeszcze około tygodnia. Potem rozpocznie się instalacja nowego tomografu o znacznie większych możliwościach diagnostycznych niż wcześniej używanego w Malborku. Będzie to sprzęt 64-rzędowy i 64-warstwowy. Laikowi zapewne niewiele to powie - prezes Powiatowego Centrum Zdrowia Paweł Chodyniak zapewnia, że to urządzenie pozwoli na wykonywanie wszystkich niemal badań przydatnych w procesie terapii pacjentów, ponadto w krótszym czasie. - Więcej badań, lepszej jakości, żadnych kolejek do badania - konstatuje P. Chodyniak.

Pozostało jeszcze piąte zadanie z finansowanych dzięki dotacji funduszu covidowego. To modernizacja oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Oddział ten będzie teraz dysponować izolatką z pięcioma łóżkami, pełnym zapleczem socjalnym i administracyjnym. To dostosowanie oddziału do wszystkich obecnych wymogów sanitarnych, także na wypadek ponownego wzrostu liczby zachorowań na Covid 19.

Co istotne - wszystkie prace są tak organizowane, by nie odbiło się to na opiece nad pacjentami. Nie będzie konieczności przenoszenia ich do innych oddziałów czy szpitali. 

Paweł Chodyniak dodaje, że do otrzymanej dotacji 5,6 miliona złotych spółka Powiatowe Centrum Zdrowia dołożyła około 1 milion, by wszystkie inwestycje zrealizować w optymalnym kształcie. Po prostu do niektórych zadań trzeba było nieco dołożyć. 

Przy okazji warto było sprawdzić, jak Powiatowe Centrum Zdrowia jest przygotowane do sezonu grzewczego? Największa placówka spółki - szpital w Malborku - odbiera ciepło z sieci miejskiej. Szpital w Nowym Dworze Gdańskim oraz budynek administracyjny w Malborku mają ogrzewanie gazowe. Placówki medyczne mają być objęte takimi samymi preferencjami co do cen nośników energii jak odbiorcy indywidualni. Z ogrzewaniem nie powinno więc być problemów. 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze