Szybka recepta

Nadczynność tarczycy występuje, gdy tarczyca produkuje zbyt dużo niektórych hormonów. Może to powodować wiele objawów, w tym zmęczenie i bezsenność, niezamierzoną utratę wagi, szybkie tętno i wiele innych. Niejednokrotnie pacjenci będą skazani na farmakoterapię. Szybka recepta przez internet, jest świetnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy stale przyjmują określony lek.
Arkadiusz
Kosiński
7.06.2023 / 12:41

Czy nadczynność tarczycy można leczyć tylko „naturalnie”?

Pomimo szumu, jaki można przeczytać w Internecie, nie ma „naturalnego lekarstwa” na nadczynność tarczycy. Można jednak wprowadzić zmiany w diecie i stylu życia, które mogą wspomóc leczenie tarczycy. Niektóre z nich mogą nawet pomóc w radzeniu sobie z objawami i poprawie samopoczucia.

Jakie zmiany w diecie wprowadzić, które mogą pomóc w nadczynności tarczycy?

Może się wydawać, że istnieje plan żywieniowy dostępny dla każdego schorzenia, ale tak naprawdę nie ma jednej konkretnej diety przeznaczonej wyłącznie dla osób z nadczynnością tarczycy. Zdrowa, zbilansowana dieta pomaga pacjentom utrzymać dobre samopoczucie. Równowaga między warzywami, owocami, zdrowymi ziarnami i chudymi źródłami białka jest ważna, aby upewnić się, że otrzymujesz potrzebne składniki odżywcze bez dodatkowych kalorii.

Jeśli jednak jesteś w trakcie leczenia nadczynności tarczycy i straciłeś dużo na wadze, w niektórych przypadkach lekarz może zachęcić Cię do nadwyżki kalorycznej. Nie oznacza to, że powinieneś udać się do restauracji typu fast food lub objadać się przekąskami w domu. Lekarz może, zamiast tego pomóc w opracowaniu planu dostarczania większej ilości kalorii w codziennych posiłkach i przekąskach.

Co w przypadku, kiedy poziom hormonów się wyrówna?

Z drugiej strony, możesz zacząć nadmiernie przybierać na wadze, gdy tarczyca zacznie się wyrównywać. Może to oznaczać odwrotne podejście do diety, w którym skupiasz się na pokarmach bogatych w składniki odżywcze, takich jak warzywa i chude białka, które pomogą Ci utrzymać sytość bez dodatkowych kalorii.

Wreszcie, lekarz może zasugerować dietę niskojodową, ponieważ zbyt duża ilość jodu może nasilać objawy nadczynności tarczycy. Tarczyca pobiera jod i wykorzystuje go do produkcji hormonów tarczycy.

Pokarmy, które należy uwzględnić w diecie

Świeże warzywa, owoce, rośliny strączkowe, chude białka i produkty pełnoziarniste są niezbędne w każdej zbilansowanej diecie. W przypadku nadczynności tarczycy zaleca się następujące produkty:

  • Łosoś słodkowodny — ryby zawierają zdrowe tłuszcze, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowej masy ciała. Należy jednak unikać ryb słonowodnych ze względu na nadmierną zawartość jodu w wodach oceanicznych,
  • Rośliny strączkowe — fasola, soczewica i groch są dobrym źródłem białka i błonnika bez tłuszczów nasyconych występujących w mięsie,
  • Pokarmy bogate w wapń — nieleczona nadczynność tarczycy może osłabiać kości. Produkty mleczne zawierają jod, warto skupić się na innych źródłach wapnia,
  • Możesz również rozważyć suplementacje wapnia w tabletkach. Podczas wykupywania szybkiej recepty na tabletki wspierające pracę tarczycy — porozmawiaj z lekarzem o wprowadzeniu suplementacji. 

Nadczynność tarczycy może być jednak trudna do wyleczenia. Wymaga ona powstrzymania tarczycy przed wytwarzaniem zbyt wielu hormonów. Leczenie może obejmować jod radioaktywny, leki przeciwtarczycowe, a czasami operację. Za pośrednictwem telemedycyny oraz konsultacji online, pacjenci mogą uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu. Szybka recepta przez internet stanowi dla nich ogromne udogodnienie, gdyż nie muszą spędzać już czasu w kolejkach przed gabinetem lekarza. 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze