(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Kino Helios wraca do Galerii Kociewskiej
w Tczewie

Przed tygodniem Tczew obiegła smutna informacja o wypowiedzeniu umowy sieci kin Helios przez firmę INBAP Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych z Białej Podlaskiej, będącą właścicielem Galerii Kociewskiej. Wszystko wskazuje, że kino wraca do Galerii. Mamy potwierdzenie z sieci kin Helios. Kolejne seanse już od 24 czerwca.
Krystyna
Paszkowska
22.06.2022 / 17:26

Ostatni seans w kinie Helios w Galerii Kociewskiej wyświetlony został 16 czerwca. Zarówno sieć kina, jak i INBAP z kilkudniowym wyprzedzeniem powiadomiły o rozwiązaniu umowy, czego skutkiem było zamknięcie tej placówki kulturalnej.

Przez kilka dni tczewianie wymieniali pomiędzy sobą opinie w tym temacie. Górował smutek, złość, że powtarza się sytuacja sprzed lat, kiedy to działalność zamknęło kultowe kino Wisła.

– Likwidacja kina w Tczewie jest dużą stratą dla społeczności lokalnej – mówi Łukasz Brządkowski z Dawnego Tczewa. – Było ono nie tylko miejscem rozrywki, ale także edukacji dla szkół. Sam byłem wielokrotnie zapraszany na lekcje filmowe w roli eksperta od zagadnień historycznych. Wygląda na to, że problem leży w samym projekcie galerii. Jest to obiekt zbyt mały, żeby przyciągać dużą liczbę ludzi. Stąd problemy nie tylko kina, ale częste rezygnacje najemców. Może przyszła pora, żeby w Tczewie powstała nowa, wielkopowierzchniowa galeria?

PRZECZYTAJ TEŻ: Tczew bez kina! Helios znika z Galerii Kociewskiej

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Joannę Grabowską, byłą dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

– Brak kina w Tczewie to dla mieszkańców duża strata – stwierdziła. - Już brak imprez w Amfiteatrze wpłynął na obniżenie poziomu oferty kulturalnej w naszym mieście, a teraz jeszcze kino. Liczę jednak, że strony się dogadają lub do Tczewa zawita nowy operator, co nie zmienia faktu, że mieszkańcy powinni mieć wybór: mogą korzystać z różnorodnej oferty kulturalnej w Tczewie lub poza nim. W chwili obecnej zmuszeni jesteśmy korzystać z tej drugiej opcji – dodała Joanna Grabowska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Po likwidacji Heliosa. Kino wróci do Tczewa!

Rzeczniczka INBAP-u zapewniła jednak, że Tczew bez kina nie pozostanie. Tak się też stało. Dobre wieści dla miłośników kina z Tczewa i okolic potwierdziła nam sieć kin Helios:

„Szanowni Państwo,

jest nam miło poinformować, że udało nam się dojść do porozumienia z właścicielem Galerii Kociewskiej w sprawie kontynuacji współpracy. Tym samym od najbliższego piątku, 24 czerwca 2022 r. kino Helios w Tczewie będzie ponownie czynne. Bilety na seanse są już dostępne w sprzedaży, a aktualny repertuar z filmowymi nowościami można sprawdzić na stronie: www.helios.pl.

Łączymy pozdrowienia,

Zespół ds. komunikacji sieci kin Helios”

PRZECZYTAJ TEŻ: Historia jest mocna. Trzymajcie się foteli. Do kin wchodzi film „Po miłość/POUR L'AMOUR”

Tym samym, tym razem przerwa w funkcjonowaniu kina w Tczewie była zaledwie kilkudniowa, a nie jak przed poprzednio kilkuletnia. Kinomani mogą znowu cieszyć się możliwością oglądania ulubionych filmów w Tczewie.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze