Tu mieszkał prof. Jerzy Limon. Sopot uczci wybitnego sopocianina

"Sopocka Limoniada" to cykl wydarzeń upamiętniających postać prof. Jerzego Limona, który spędził dzieciństwo i młodość w Sopocie oraz jest autorem m. in. dwóch powieści opisujących Jego ukochane miasto rodzinne: "Munchhauseniada" i "Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy", poświęcony historii ulicy Haffnera.
Redakcja
Zawsze Pomorze
3.06.2023 / 06:38

W drugą rocznicę śmierci prof. Jerzego Limona grono jego przyjaciół wraz z władzami miasta Sopotu, pragnie upamiętnić postać tego wybitnego sopocianina, poprzez umieszczenie tablicy pamiątkowej na jego rodzinnym domu przy ul. Haffnera 53. Uroczystości towarzyszą wydarzenia artystyczne.

3 czerwca, godz. 17.00 - pochód artystyczno-teatralny organizowany przez Alicję Grucę pt. "Sopocka Munchhauseniada".  
Rozpocznie się o godz. 17.00 przed kościołem Św. Jerzego w Sopocie prezentacją postaci , następnie barwny korowód uda się ul. Boh. Monte Cassino i ul. Haffnera do domu rodzinnego Jerzego Limona, na Haffnera 53, gdzie zakończy się artystycznym performansem.

Będzie to barwny, artystyczny pochód postaci sopockich z powieści Jerzego Limona "Munchhauseniada", w której opisywał swój dom rodzinny, ulicę Haffnera, miasto Sopot w latach przedwojennych i powojennych, jego barwnych, magicznych mieszkańców. Oprócz postaci dawnego Sopotu, będą też bohaterowie sztuk Szekspira, ponieważ parada nawiązuje do dzieła życia prof. Jerzego Limona - Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

LIMONiada Sopot

- Zapraszamy artystów, przedstawicieli środowiska naukowego UG, przyjaciół i znajomych prof. Limona , a także wszystkich chętnych do wzięcia w niej udziału. Mile widziane stroje szekspirowskie, rekwizyty teatralne lub czerwone róże – zachęcają organizatorzy.

Godz. 18.00 - performans artystyczny kończący paradę przed domem Jerzego Limona i uroczystość związana z odsłonięciem tablicy pamiątkowej z udziałem przedstawicieli władz Sopotu i Gdańska oraz środowisk artystycznych i naukowych.

O godz. 19.00 w Teatrze Atelier - koncert jazzowy Michała Sołtana i jego zespołu, oraz prezentacja opowiadania Jerzego Limona pt. "O chłopcu wyniosłym jak skała"- z książki "Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy". Jest to bajka o chłopcu , który pragnął nieśmiertelności i czarodziej zamienił go w skałę, która po wiekach kruszy się i powstaje z niej sopocka plaża. Opowiadanie to zostanie wydane przez sopockie wydawnictwo "Smak słowa" i będzie piękną, literacką pamiątką na 200-lecie kurortu.

Bilety na koncert: www.kupbilecik.pl/qr.png

"Sopocka Limoniada" jest częścią obchodów "200 lat kurortu Sopot"

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze