Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Ulotki o narkotykach podczas Dni Mózgu na UG. Uczelnia wyjaśnia sprawę

Jakie skutki wywołuje amfetamina czy kokaina, jak długo jest w organizmie i co grozi za ich posiadanie – ulotki o takiej treści pojawiły się podczas tegorocznych Dni Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim. Władze Uniwersytetu Gdańskiego wszczęły postępowanie w tej sprawie.
Ulotki o narkotykach podczas Dni Mózgu na UG. Uczelnia wyjaśnia sprawę

Autor: Alan Stocki | UG

Dni Mózgu na UG to cykliczne wydarzenie popularyzujące naukę, skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Tegoroczna edycja odbywała się 17 marca i zgromadziła na Wydziale Biologii setki zainteresowanych, którzy brali udział w wykładach, pokazach i warsztatach.

Jedną z prelekcji prowadziły osoby, związane ze Społeczną Inicjatywą Narkopolityki. Spotkanie było zamknięte i ograniczone wiekowo dla osób od 15 roku życia, ale na terenie wydziału pojawiły się sygnowane przez SIN3city ulotki, dotyczące rodzajów narkotyków i ich używania. Mieli je rozdawać podczas imprezy przedstawiciele organizacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdańsk. Dni Mózgu na UG i w Hevelianum

Z ulotek można dowiedzieć się m.in., w jakiej formie występują narkotyki, opisują substancje z grupy amfetamin, kokainę i szałwię. Ulotka informuje też o skutkach prawnych posiadania narkotyków i o czasie, w jakim utrzymują się w organizmie.

Dni Mózgu Gdańsk

Radny pyta o ulotki

Interpelację w tej sprawie złożył do władz Gdańska (współorganizatorem Dni Mózgu było Hevelianum, będące miejską instytucją) radny Przemysław Malak.

- W dniach mózgu uczestniczyły dzieci, uczniowie szkół podstawowych. Wydawać by się mogło, że podczas takiego wydarzenia, skierowanego do dzieci gdańskich szkół, wszelkie materiały rozdawane dzieciom powinny być dokładnie sprawdzone przed ich dystrybucją – pisze radny w interpelacji, adresowanej do prezydent Gdańska.

Treści z ulotek, które przytacza w swoim piśmie, określa jako „instruktarz tego, w jaki sposób należy zażywać narkotyki”. (pisownia oryginalna)

Przemysław Malak pyta w interpelacji m.in. o to, dlaczego Społeczna Inicjatywa Narkopolityki została wybrana do udziału w Dniach Mózgu, czy Gdańsk nadal zamierza z nią współpracować oraz „dlaczego tego typu ulotki były rozdawane dzieciom, jakie mechanizmy zawiodły, oraz czy nie doszło do możliwych naruszeń prawa”.

Uniwersytet Gdański wszczyna postępowanie

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy władze Uniwersytetu Gdańskiego, który od 13 lat współorganizuje to wydarzenie w Trójmieście.

- W tym roku zaproszona przez organizatorów z Wydziału Biologii UG Społeczna Inicjatywa Narkopolityki, działająca legalnie i współpracująca z samorządami i organizacjami (m.in. z Narodowym Instytutem Leków czy Instytutem Psychiatrii i Neurologii) dystrybuowała kontrowersyjne ulotki – wyjaśnia Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzeczniczka prasowa UG. - Wygłoszony przez SIN wykład został zamknięty i ograniczony wiekowo (powyżej 15 lat). Niemniej jednak zgadzamy się, że podczas wydarzenia skierowanego do młodzieży szkolnej takie ulotki nie powinny być dostępne poza salą wykładową. Zespół kanclerski zbadał sprawę pod kątem organizacji wydarzenia i poinformował rektora o braku właściwego nadzoru organizatorów nad wydarzeniem, a Rektor skierował jeszcze w marcu do Rzecznika Dyscyplinarnego do spraw postępowania etycznego Nauczycieli Akademickich UG prośbę o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie wobec osoby odpowiadającej za organizację imprezy.

Urząd Miasta sprawdza współpracę z SIN

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie także Urząd Miejski.

Społeczna Inicjatywa Narkopolityki otrzymała dotację w wysokości 20 000 zł w ramach otwartego konkursu ofert na realizacje zadań z zakresu zdrowia publicznego w ramach „Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska" - na realizację projektu "SIN party Gdańsk" z terminem realizacji zadania od 03.02.2020 do 31.12.2020 roku - wyjaśnia Patryk Rosiński z biura prasowego magistratu. -  Zadanie konkursowe dotyczyło realizacji programów, działań profilaktycznych opartych na metodzie pracy ulicznej – streetworking, partyworking.  

Partyworking traktowany jest jako praca poza instytucjami, w środowisku przebywania klienta - uściślają urzędnicy. - Miejscem działań są najczęściej imprezy masowe, kluby, dyskoteki. Mające na celu działania profilaktyczno-edukacyjne dotyczące tematyki uzależnień, informacje o skutkach mieszania narkotyków z innymi substancjami psychoaktywnymi, a także bezpiecznych zachowań seksualnych.  

Celem projektu "SIN party Gdańsk" realizowanym w roku 2020 była przede wszystkim edukacja związana z zachowaniami ryzykownymi prowadzana głównie w ramach partyworkingu - informuje Patryk Rosiński. - . Kryterium udziału w projekcie były wcześniejsze działania partyworkerskie, a także chęć zostania partyworkerem. Ponadto przebywanie w trakcie imprez w klubach, na festiwalach.  

Według informacji, przekazanych nam przez  biuro prasowe UM - w ramach projektu zrealizowano m.in.:   

  • rozwój kadr uczestniczących w realizacji zadań z zakresu przeciwdziałania narkomanii (szkolenie edukatorów);   
  • zmniejszenie negatywnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych używania narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych poprzez podejmowanie działań edukacyjnych   w dyskotekach, klubach i podczas masowych imprez muzycznych;  
  • zwiększenie wiedzy na temat zachowań ryzykownych wśród klientów programu;  
  • ograniczenie strat związanych z zachowaniami ryzykownymi wśród klientów programu;  
  • zwiększenie wiedzy na temat dostępności pomocy prawnej i psychologicznej wśród klientów programu;  
  • zwiększenie wiedzy na temat substancji psychoaktywnych wśród klientów programu;  
  • poprawa stanu bezpieczeństwa uczestników imprez poprzez zwiększenie wiedzy na temat zagrożeń i metod przeciwdziałania im wśród organizatorów imprez / właścicieli klubów/dyskotek;   
  • zwiększenie wiedzy na temat możliwości bezpieczniejszej zabawy wśród klientów programu;   
  • przesłanie klubom raportu z ewaluacji programu w celu zwiększenia wiedzy wśród organizatorów imprez / właścicieli klubów/dyskotek.  

 

Rektor skierował jeszcze w marcu do Rzecznika Dyscyplinarnego ds. postępowania etycznego Nauczycieli Akademickich UG prośbę o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie wobec osoby odpowiadającej za organizację imprezy

Magdalena Nieczuja-Goniszewska / rzeczniczka prasowa UG

Magdalena Nieczuja-Goniszewska przypomina, że żadna wcześniejsza edycja nigdy nie wzbudziła kontrowersji.

- W związku z tym incydentem wprowadzone zostaną też odpowiednie procedury kwalifikowania materiałów dostarczanych przez współorganizatorów i uczestników wydarzenia – podkreśla. - Jednocześnie prosimy osoby, które w przyszłości podczas wydarzeń organizowanych na terenie UG, dostrzegą zachowania lub materiały, które uznają za niepokojące o niezwłoczne poinformowanie o tym fakcie organizatorów wydarzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka