Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

W gminie Chojnice stanie obelisk upamiętniający rolniczą Solidarność

Ignacy Guenther, który został posłem w pierwszych częściowo wolnych wyborach w historii Polski w 1989 roku, a niedawno otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności, zainicjował powstanie w gminie Chojnice tablicy upamiętniającej rolników, którzy przyczynili się do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych Solidarność.
W gminie Chojnice stanie obelisk upamiętniający rolniczą Solidarność
Ignacy Guenther, poseł na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, z Krzyżem Wolności i Solidarności

Autor: fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze

W czwartek, 13 kwietnia, Ignacy Guenther, poseł na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, a więc wybrany w pierwszych częściowo wolnych wyborach w historii Polski, pochwalił się otrzymanym Krzyżem Wolności i Solidarności za swoją działalność w czasach komunizmu oraz aktywność podczas strajku w Bydgoszczy. To on, działając w NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” organizował Duszpasterstwo Rolników w Chojnicach. Wcześniej za swą działalność otrzymał również Medal 40-lecia Polski Ludowej i Złoty Krzyż Zasługi. Ponadto w 2018 za swoją postawę i walkę o wolność Ignacy Guenther otrzymał jako pierwszy w regionie chojnickim specjalną odznakę honorową oraz legitymację działacza opozycji antykomunistycznej. Została ona wręczana w uznaniu szczególnych zasług dla Polski w latach 1956–1989 z narażeniem własnego życia, wolności, majątku lub praw pracowniczych.

- W 1981 roku miałem godzinę, aby się zastanowić i podjąć decyzję, czy chcę startować do Sejmu – wspomina dziś 86-letni Guenther, który mobilizował do działania w tamtych latach rolników z gminy Chojnice. - Było to wtedy bardzo trudne, ciągle jeździła za nami Służba Bezpieczeństwa. Nie było gdzie się spotykać. Przygarnęły nas siostry zakonne z Topolna i co miesiąc spotykaliśmy się u nich na zebraniach. Ale tam również służby dobrze nas pilnowały. W nocy widzieliśmy poustawiane samochody. Tam właśnie, w Topolnie dostałem propozycję kandydowania na posła, jako ten aktywny rolnik. Od razu nie byłem do tego pomysłu przekonany, miałem rodzinę, 25 ha ziemi. Zebrałem jednak 83 tys. głosów. Wszyscy pozostali z listy nie mieli razem tyle głosów, co ja sam - wspomina Ignacy Guenther, dziś „Zasłużony Obywatel Gminy Chojnice”.

W 1981 roku miałem godzinę, aby się zastanowić i podjąć decyzję, czy chcę startować do Sejmu. Od razu nie byłem do tego pomysłu przekonany, miałem rodzinę, 25 ha ziemi. Zebrałem jednak 83 tys. głosów. Wszyscy pozostali z listy nie mieli razem tyle głosów, co ja sam

Ignacy Guenther / poseł na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”

Ignacy Guenther wyszedł również z propozycją, aby w Ogorzelinach (tuż obok Nowego Dworu, gdzie mieszka i gdzie przez 15 lat był sołtysem), powstał pamiątkowy obelisk z tablicą „upamiętniający rolników z gminy Chojnice, którzy od 1980 roku nie szczędząc sił i determinacji tworzyli gminne struktury związkowe, strajkowali i protestowali przeciwko państwowym decyzjom niszczącym Polską wieś, czym przyczynili się do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” (napis, który będzie umieszczony na tablicy).

Uroczyste odsłonięcie tablicy, która znajdzie się na obelisku w centrum wsi - przy Wiejskim Domu Kultury i OSP - zaplanowano na 10 maja po mszy (początek o godz. 10.00). W przedsięwzięcie to zaangażowały się władze gminy Chojnice.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze