Dary dla rodzin czekające na transport w siedzibie Szlachetnej Paczki w Sztumie Fot. Piotr Piesik

Szlachetna Paczka - Weekend Cudów także na Żuławach i Powiślu

Trwa Weekend Cudów czyli kulminacja tegorocznej Szlachetnej Paczki, kiedy przygotowane staraniem darczyńców i wolontariuszy dary są przewożone do rodzin potrzebujących wsparcia. To czas wytężonej pracy ale też wielkiej satysfakcji.
Piotr
Piesik
11.12.2021 / 16:52

Szlachetna Paczka jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia rokrocznie odbywa wspomniany Weekend Cudów, który wieńczy trwającą wiele tygodni pracę nad wyszukaniem potrzebujących pomocy rodzin, ustaleniem czego im najbardziej potrzeba, pozyskaniem darczyńców, wreszcie przygotowaniem tytułowych paczek i dostarczeniem ich do rodzin.

Tylko w powiecie sztumskim Szlachetna Paczka szykowała w tym roku pomoc dla 25 rodzin. Część darów rozwieziono już w piątek, pozostałe w sobotę i niedzielę. Do niektórych rodzin paczki z prezentami trafią jeszcze później - przyczyną jest Covid 19, jeśli ktoś z danej rodziny jest chory lub na kwarantannie, trzeba odczekać aż wolontariusze będą mogli tam pojechać bez żadnego zagrożenia.

- Wszystkie rodziny dostaną paczki z darami, jakie zostały ustalone jako najpotrzebniejsze dla nich. Udało nam się pozyskać darczyńców głównie z powiatu sztumskiego, ale także z Kwidzyna, Prabut i spoza naszego regionu - opowiadają Ewelina Lipieńska i Anna Groszkowska ze Szlachetnej Paczki w Sztumie. - Rozwiezienie darów to spore zadanie logistyczne, ponieważ rodziny mieszkają w odległych nieraz miejscowościach. Jeszcze kilka lat temu również darczyńcy mogli zawozić paczki do rodzin, teraz z powodu koronawirusa jest to niemożliwe. Od strony transportu pomógł nam bardzo Zakład Aktywności Zawodowej i Zakład Karny w Sztumie.

W powiecie sztumskim w tym roku w ramach Szlachetnej Paczki pracowało siedmioro wolontariuszy. Jak opowiadają liderki rejonu, przydałoby się co najmniej troje więcej, lecz jest jeszcze wiele osób służących po prostu pomocą i wsparciem.

Kiedy wejdzie się w czasie Weekendu Cudów do siedziby któregoś z rejonów Szlachetnej Paczki, można tam spostrzec dary zapakowane w świąteczny papier i oznakowane cyfrowo - literowymi symbolami. Te symbole oznaczają poszczególne rodziny - nie ma tam oczywiście żadnych nazwisk! Kiedy wszystkie trafią do rodzin, przyjdzie czas na obszerną "papierową" robotę, ponieważ trzeba będzie opisać dla darczyńców przebieg wizyt w odbierających prezenty rodzinach.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze