Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

„Widzialni, trochę zapomniani”. Społeczność żydowska Malborka tematem muzealnej wystawy

Interesującą wystawę oglądać można w Muzeum Miasta Malborka. Wspólnie z miejscowym Archiwum Państwowym przygotowano ekspozycję „Widzialni, trochę zapomniani”, która przedstawia historię ludności pochodzenia żydowskiego mieszkającej w Malborku w okresie przed II wojną światową.
„Widzialni, trochę zapomniani”. Społeczność żydowska Malborka tematem muzealnej wystawy

Autor: Fot. Muzeum Malborka

Wśród przedwojennych malborczyków dominowali ewangelicy, wielu było mieszkańców wyznania rzymskokatolickiego. Obok nich mieszkali też obywatele pochodzenia żydowskiego. W 1814 roku ukonstytuowała się w Malborku gmina żydowska. Jej członkowie parali się handlem, prowadzili hurtownie, przedsiębiorstwa komisowe, rozmaite sklepy, zajazdy, gospody. Do znanych w mieście należały m.in. skład żelazny D. Bernsteina, fabryka mydła E. Jaruslawsky’ego, na Starym Mieście wyróżniały się domy handlowe „Conitzer&Sohne” A. Flatauera. Obuwie nabywano w sklepie M. Salingera, po medykamenty udawano się do apteki „Zum goldenem Adler” H. Mehrlandera.

Objęcie władzy w Niemczech przez nazistów oznaczało szybki upadek także malborskiej gminy żydowskiej. Została zlikwidowana w 1938 roku, już wcześniej wielu mieszkańców wyznania mojżeszowego opuściło miasto. Inni trafili do obozów koncentracyjnych. Wielka malborska synagoga wybudowana w stylu mauretańskim została spalona. W miejscu, gdzie się znajdowała przebiega dziś tranzytowa aleja Rodła.

Wystawa zawiera eksponaty i materiały ze zbiorów Archiwum Państwowego w Malborku, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Muzeum Miasta Malborka oraz zbiorów kolekcjonerskich. Można ją oglądać od wtorku do soboty, codziennie od godz. 10. do 16.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka