(fot. Dawid Jaskulski | Zawsze Pomorze) 

Wielka Parada Bryczek i Wozów w Szymbarku otworzyła sezon letni na Kaszubach

W niemal 30-stopniowym upale, po raz osiemnasty ulicami Szymbarka przejechała niezwykle widowiskowa Wielka Parada Bryczek i Wozów wspierana przez kaszubską orkiestrę dętą, straż ogniową z Goręczyna i asystę jeźdźców konnych. Mimo upału ponad 150 koni ciągnących blisko 80 bryczek i wozów drabiniastych wypełnionych było turystami i mieszkańcami Kaszub. Po atrakcyjnym objeździe na szymbarskim stadionie odbyły się Mistrzostwa Szwajcarii Kaszubskiej w jeździe na oklep i wyścigi bryczkami.
Dawid
Jaskulski
26.06.2022 / 19:47

Tradycyjnie Wielka Parada Bryczek i Wozów w Szymbarku jest oficjalnym otwarciem sezonu turystycznego na Kaszubach. Zapraszamy do Szymbarku położonego u podnóża wzgórza Wieżycy, w paśmie wzgórz szymbarskich. Mamy największe centrum turystyki konnej – podkreśla Piotr Kupper ze Zrzeszenia Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni, prowadzący stadninę koni w Wieżycy-Kolanie.

Szymbarską paradę od lat organizują właśnie kaszubscy kuczerzy na czele z Danielem Górlikowskim i Lokalną Organizacją Turystyczną „Szczyt Wieżyca”, która mocno aktywizuje i integruje mieszkańców, turystów i samorządy. Przede wszystkim stała się koordynatorem wspólnych działań różnych gestorów turystycznych w zakresie organizacji imprez regionalnych. Przyczyniła się także do uporządkowania biznesu związanego z turystyką konną i w ogóle rozwojem turystki w tej części Szwajcarii Kaszubskiej.

- Moja rodzina, mąż i dwójka dzieci od lat przyjeżdżamy tu z Gdańska, by wziąć udział w paradzie. Dla dzieci, ale też dla nas taka przejażdżka wozem drabiniastym to wielka frajda, możliwość podziwiania walorów krajobrazowych tej pięknej okolicy i możliwość poznania nowych ludzi - powiedziała Gabriela, turystka z Gdańska.

W szymbarskiej Paradzie Bryczek i Wozów oprócz turystów, mieszkańców, motocyklistów i właścicieli pojazdów retro udział wzięli samorządowcy, m.in. Marian Kowalewski, wójt gminy Somonino i Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

Szymbark bez wątpienia w dniu parady stał się konną stolicą Polski. Zjawili się w nim także niezwykle uzdolnieni zawodnicy reprezentujący stadniny konne z Kaszub i Pomorza, którzy wystartowali w niezwykle widowiskowych XII Mistrzostwach Szwajcarii Kaszubskiej w jeździe na oklep. Do tego odbyły się też wyścigi bryczkami. Wielka gratka dla miłośników koni i wyścigów konnych. Wokół szymbarskiego stadionu dla uczestników wydarzenia przygotowano szereg atrakcji dla dzieci, stoiska handlowe i gastronomiczne. W programie znalazł się także pokaz artystyczny Travel Show Estrada z występem tancerki z Azerbejdżanu oraz zespołu z Ukrainy. Kaszubskie tańce i pieśni zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Marzebionci. 

Przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni oraz LOT „Szczyt Wieżyca” życzyli wszystkim turystom wspaniałych wrażeń, bo Kaszuby są piękne. Zapewnili, że wszystkie gospodarstwa agroturystyczne, hotele są przygotowane, czekają ze swoimi atrakcjami, specjałami kuchni regionalnej, ze swoją uprzejmością, gościnnością i otwartością.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze