Wielkie sadzenie drzew przy Cmentarzu Witomińskim w Gdyni

Przybędzie nowych drzew w Gdyni. Miasto zaprasza mieszkańców do wspólnego sadzenia drzew w pobliżu cmentarza na Witominie. Przygotowano 800 sadzonek buków, grabów, dębów i modrzewi. Z kolei gdyńscy uczniowie, w ramach akcji "Posadź drzewo" w najbliższych tygodniach będą mogli zadecydować, gdzie pojawią się nowe nasadzenia w mieście.
Dorota
Abramowicz
31.03.2023 / 05:00

W poniedziałek, 3 kwietnia, między godziną 9 a 12 wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w sadzeniu drzew przy ul Witomińskiej w Gdyni. Miejsce nasadzeń mieści się tuż przed parkingiem cmentarza, po prawej stronie ulicy Witomińskiej (jadąc od centrum).

Wiceprezydent Marek Łucyk w rozmowie z portalem gdynia.pl wyjaśnił, że w styczniu tego roku miasto było zmuszone do usunięcia w tym miejscu spróchniałych buków, zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców. W niektórych bukach próchnica sięgała aż 90 proc. przekroju powierzchni Teraz przygotowano nowe, cenne gatunki drzew - około 800 sadzonek buków, grabów, dębów i modrzewi, które pozwolą na zalesienie ogołoconego z drzew miejsca.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Gdańsku posadzono pierwszy mikrolas

Kolejna, proekologiczna akcja miasta - projekt „Posadź drzewo” -  jest skierowan do najmłodszych gdynian - uczniów szkół podstawowych i średnich.  Wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne, uczniowie zostali włączeni w proces decydowania o tym, gdzie w mieście pojawią się kolejne drzewa - czytamy w portalu gdynia.pl.

Jak wziąć udział w akcji?

Potrzebne będzie do tego aktywne Konto Mieszkańca z  wielofunkcyjną aplikacją Gdynia.pl. Korzystając z zakładki „Posadź drzewo” do 15 kwietnia każdy młody człowiek może zgłosić propozycję miejsca, w którym powinno się pojawić nowe drzewo. Jeśli nie będzie to sprzeczne z docelowym przeznaczeniem terenu i kwestiami własnościowymi, w lokalizacjach, które otrzymają najwięcej głosów, po ostatecznej analizie zaczną rosnąć drzewa.  

Równocześnie - z myślą o rodzicach -  stworzono instrukcję zakładania Konta Mieszkańca i delegowania uprawnień do korzystania z niego przez dzieci - uczniów gdyńskich szkół.

Należy kolejno:

  • aktywować konta dzieci poprzez dodanie adresu e-mail
  • następnie dzieci logują się do własnych kont poprzez stronę konto.um.gdynia.pl lub aplikację gdynia.pl
  • wybierają zakładkę „Posadź drzewo” i wysyłają swoje propozycje nasadzeń.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze