Wieża widokowa Pachołek znów otwarta. Można podziwiać panoramę Gdańska

Wieża widokowa Pachołek w Gdańsku znów otwarta. Prace remontowe dobiegły końca.
Redakcja
Zawsze Pomorze
11.09.2023 / 11:54

Panorama Gdańska znów dostępna! 

Jak informuje Urząd Miejski w Gdańsku, zmiany, jakie można zauważyć to przede wszystkim wykonanie antykorozji konstrukcji stalowej wieży, aby uchronić ją przed dalszą degradacją i wydłużyć okres eksploatacji. Na szczycie wieży wyremontowana została posadzka pomostu widokowego i stopni schodów.

Ponadto, aby poprawić bezpieczeństwo osób korzystających z pomostu, podniesiono balustradę na pomoście głównym do wysokości 1,30 m. Wykonane prace widać również u stóp wieży, gdzie wymieniono dotychczasową nawierzchnię z wysłużonej trylinki, zastępując ją płytkami chodnikowymi, a także zamontowano nową tablicę informacyjną.

- Zakres prac niezbędnych do wykonania objął gruntowne oczyszczenie całej konstrukcji, usunięcie ognisk korozji, zabezpieczenie węzłów i pokrycie poszczególnych elementów konstrukcji stalowej wieży warstwami farb systemowych. Dzięki tym pracom wieża nie tylko pozostanie przez długi czas w bardzo dobrym stanie technicznym, ale również prezentuje się efektownie od strony wizualnej - mówi Patryk Rosiński z UM w Gdańsku. 

Wieża na wzgórzu Pachołek to 15-metrowa stalowa konstrukcja wybudowana w 1975 roku. Zastąpiła ona poprzednią murowaną wieżę pochodzącą z 1882 roku. Została ona zburzona 23 marca 1945 roku przez wycofujące się z Gdańska oddziały niemieckie w obawie przed wykorzystaniem jej przez wojska radzieckie jako punktu obserwacyjnego. O rozpoczęciu prac na Pachołku informowaliśmy w naszym komunikacie w maju.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze