Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Wręczenie nagrody im. Pawła Adamowicza. Uhonorowano bezimiennych bohaterów z Michałowa

Podczas środowej sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli burmistrz Michałowa odebrał II Nagrodę Komitetu Regionów im. Pawła Adamowicza. Specjalne wyróżnienie jury trafiło do Oleksandra Babycha, więzionego przez Rosjan burmistrza ukraińskiego miasta Hola Prystan.
Wręczenie nagrody im. Pawła Adamowicza. Uhonorowano bezimiennych bohaterów z Michałowa

Autor: UM Gdańsk

Oklaskami na stojąco przedstawiciele Komitetu Regionów przyjęli przemówienie Marka Nazarko, burmistrza podlaskiego Michałowa, który ze wzruszeniem - w  imieniu mieszkańców gminy - odbierał w Brukseli nagrodę im. Pawła Adamowicza. Nagroda, której patronem stał się zamordowany prezydent Gdańska, została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk.  Przyznawana jest za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gmina Michałowo laureatem nagrody im. Pawła Adamowicza

W uroczystości wzięli m.in. udział przewodniczący Komitetu Regionów Vasco Cordeiro, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Magdalena Adamowicz. Obecny był również Jerzy Buzek, były polski premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Vasco Cordeiro przypomniał wrzesień 2021 r., kiedy to reżim Aleksandra Łukaszenki  zaczął ściągać na Białoruś tysiące osób z krajów dotkniętych kryzysem humanitarnym, by przerzucić je do Polski. - Byli oni narażeni na nieludzkie traktowanie - mówił Cordeiro.- Pobicia, molestowanie - to codzienna rzeczywistość imigrantów w lesie na granicy z Polską. Niektórzy z nich mieli nadzwyczajne szczęście znaleźć się w pobliżu Michałowa.

Cytując słowa Wisławy Szymborskiej: „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”, przewodniczący Komitetu Regionów przyznał, że postawa obywateli Michałowa stoi "na wysokości tego cytatu".

Michałowo - miasto i 6,5 tysięczna gmina położona na południowy wschód od Białegostoku, tuż przy granicy z Białorusią -  zostało nominowane do nagrody przez trzy miasta - Gdańsk, Wrocław i Kraków. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz powróciła do jesieni sprzed półtora roku, gdy władze białoruskie jednostronnie otworzyły dla uchodźców swoje granice. W odpowiedzi na celowe przerzuty polskie władze ogłosiły stan wyjątkowy. Wtedy nagle tysiące przybyszów znalazło się w pułapce. Zamiast poddawać standardowym procedurom weryfikacji, zaczęto wypychać ludzi za granice. Dochodziło do przypadków nieludzkiego traktowania, także kobiet i dzieci. Po tym, jak Straż Graniczna wywiozła na granicę grupę 20 irackich jazydów, wśród których były kilkuletnie maluchy, pojawiło się w przestrzeni publicznej coraz głośniej zadawane pytanie: "Gdzie są dzieci z Michałowa?"

W tej trudnej sytuacji mieszkańcy Michałowa zachowali się tak, jak trzeba. Burmistrz Marek Nazarko otworzył punkt pomocy dla potrzebujących, na co prawie jednogłośnie zgodzili się radni. Zaangażowali się strażacy, samorządowcy, przedstawiciele Fundacji Mała Ojczyzna. Nad drzwiami domów, oferujących pomoc uchodźcom zaświeciły się zielone lampki.  Mimo systemowa dezinformacji i nagonki w mediach publicznych wszyscy zdali test z człowieczeństwa.

Nagroda Pawła Adamowicza ma nie tylko upamiętniać wartości bliskie zamordowanemu w 2019 roku prezydenta Gdańska, ale przede wszystkim pokazywać postawy warte naśladowania, wartości, na których ufundowana jest Unia Europejska. Cieszę się, że w tym roku jury nagrody doceniło społeczność i władze Michałowa za ich cywilną odwagę, solidarność i prawość w stawaniu po stronie drugiego człowieka

Aleksandra Dulkiewicz / prezydent Gdańska

Burmistrz Marek Nazarko przypominał ciężki okres  po zamknięciu granic.

- Dramat gonił dramat - mówił, przypominając marznące w lesie dzieci, rodzące tam kobiety, zamarzających w bagnach mężczyzn. W tej sytuacji niosący pomoc mieszkańcy gminy stali się bezimiennymi bohaterami.

W przemówieniu burmistrza padły też ważne pytania - dlaczego tych, którzy wykazali się człowieczeństwem spotkały szykany,  hejt, dlaczego kierowano w ich kierunku długa broń. I najistotniejsze - dlaczego pomoc drugiemu człowiekowi jest przestępstwem?

Podczas podczas Europejskiego Komitetu Regionów uhonorowano także specjalnym wyróżnieniem jury Ołeksandra Babicza, burmistrza Hola Prystan na południu Ukrainy, który od siedmiu miesięcy jest przetrzymywany w rosyjskiej niewoli. Ołeksandr Babicz  reprezentuje wszystkich ukraińskich burmistrzów, którzy zostali porwani lub torturowani od początku rosyjskiej inwazji.

Nagroda im. prezydenta Pawła Adamowicza

Nagroda propaguje spuściznę Pawła Adamowicza w obronie demokracji na szczeblu lokalnym oraz stanowi hołd i uznanie dla wszystkich osób, które odważnie i uczciwie stawiają czoła nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Laureatką I edycji nagrody jest burmistrz Kolonii Henriette Reker.

Wyróżnienie zostało przyznane wspólnie przez miasto Gdańsk, na którego czele przez 20 lat stał Paweł Adamowicz, Międzynarodową Sieć Miast Schronienia ICORN oraz Europejski Komitet Regionów, którego nieżyjący prezydent był członkiem


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka