Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Zdrovve Love. Sprawdzamy, co jest w programie

Rodzice 12 uczniów wyrazili dotychczas zgodę na to, by ich dzieci wzięły udział w warsztatach Zdrovve Love. Na razie do programu nie zgłosiła się też żadna szkoła. To druga edycja budzącego olbrzymie emocje programu. Sprawdzamy, co takiego zawiera, że budzi obawy przed uczestnictwem.
Zdrovve Love. Sprawdzamy, co jest w programie

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Zdrovve Love

To projekt, którego głównym założeniem jest edukacja seksualna uczniów I klas gdańskich szkół ponadpodstawowych. To także część programu „Wsparcie prokreacji dla mieszkańców miasta Gdańska w latach 2017–2025”. Nowym realizatorem jest Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, natomiast opiekę merytoryczną sprawuje prof. Maria Beisert, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

W trakcie zajęć w tegorocznej edycji w pięciu modułach programu omawiane będą:

  1. Wprowadzenie do seksualności i praw seksualnych człowieka
  2.  Anatomia – zdrowie i higiena oraz dojrzewanie i rozwój psychoseksualny
  3. Zdrowie prokreacyjne, antykoncepcja i metody planowania rodziny
  4. Profilaktyka – ryzykowne zachowania seksualne i infekcje przenoszone drogą płciową
  5. Bezpieczne relacje – jak tworzyć zdrowe związki i dbać o swoje granice

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zdrovve Love wraca do Gdańska

Materiał do zajęć przygotowano w oparciu o wiedzę specjalistów z Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Broszura z materiałami dla uczniów odwołuje się do Deklaracji Praw Seksualnych Człowieka. Podobnie jak w poprzedniej edycji programu, w Module 1. przywołano jej fragment, uzupełniając go uzasadnieniem wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (z 19.12.2017, skarga nr 22338/15):

- (...) wiedza o seksualności ludzkiej nie ma na celu „seksualizacji dzieci”, lecz ich ochronę przed realnymi niebezpieczeństwami. Z tego punktu widzenia każde dziecko, bez względu na wiek, winno zostać wyposażone w odpowiednią wiedzę, z uwzględnieniem swojego stopnia rozwoju emocjonalnego i intelektualnego".

 

Warsztaty Zdrovve Love - dla kogo?

Udział w programie – co podkreślają jego organizatorzy – jest całkowicie dobrowolny. Uczestnikami warsztatów mogą być wyłącznie uczniowie klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. To nastolatki od 15 roku życia (albo 14 r.ż – jeśli zaczęły naukę wcześniej).

Uczestnictwem w programie nie są więc objęci uczniowie szkół podstawowych – co zarzucają krytycy programu.

Aby zajęcia mogły odbyć się w szkołach, konieczna jest zgoda dyrektora szkoły oraz rady rodziców.

Jeśli szkoła zdecyduje się na przeprowadzenia takich warsztatów na swoim terenie, i tak na uczestnictwo w nich każdego chętnego do udziału ucznia muszą wyrazić zgodę jego rodzice lub opiekunowie prawni.

Możliwe jest także samodzielne zgłoszenie ucznia – o ile będzie on miał zgodę opiekuna prawnego.

>>> DEKLARACJA RODZICÓW (ZOBACZ FORMULARZ) <<<

Nowe otwarcie programu Zdrovve love - na rok szkolny 2022/23 - gdańscy urzędnicy ogłosili 2 grudnia. 

Na razie zgodę na to, by ich dziecko wzięło udział w warsztatach, wyrazili rodzice 12 uczniów.

- Rzeczywiście to niewiele, ale jesteśmy przekonani, że po feriach będzie więcej zgłoszeń - mówi Patryk Rosiński z gdańskiego magistratu. - Przeprowadzono już zaplanowane zajęcia pilotażowe, na pewno pomogą podjąc zarówno rodzicom, jak i nastolatkom decyzję co do uczestnictwa. 

Pytaliśmy w kilku szkołach ponadpodstawowych, czy planują przeprowadzenie takich zajęć na swoim terenie. W każdej zapewniano nas, że  na razie nikt z uczniów ani rodziców się z tym tematem nie zgłaszał. - Będziemy o tym myśleć, jak będą takie deklaracje - słyszeliśmy.

Pierwsze zajęcia dla grupy chętnych uczniów odbędą się 29 grudnia - w Gdańskim Ośrodku Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień.

Zdrovve Love – warsztaty poza szkołą

Warsztat trwa 5 godzin lekcyjnych i składa się z 5 tematycznych modułów warsztatowych - na na terenie Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień lub w placówce oświatowej – na jej zaproszenie. Każda grupa zajęciowa może liczyć od 15 do 20 osób.

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Prokurator w podstawówce. Lex Czarnek kontra Zdrovve love

To rozwiązanie, o którym zdecydowano w ubiegłym roku. - Często konflikty w radach rodziców powodowały, że dostęp do niego był utrudniony dla tych rodziców, którzy chcieli posyłać na zajęcia swoje dzieci – wyjaśniała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Warsztaty – jak podkreśla Patryk Rosiński z gdańskiego magistratu - prowadzone będą przez osoby z wykształceniem pedagogicznym, psychologicznym lub medycznym, z udokumentowanym doświadczeniem w prowadzeniu edukacji zdrowotnej oraz udokumentowane doświadczenie w pracy szkoleniowej w zakresie edukacji seksualnej w okresie ostatnich 3 lat.

Zdrovve Love - broszura dla uczniów

Zajęcia w ramach programu prowadzone mają być na podstawie materiałów, zawartych w broszurze dla uczestników warsztatów realizowanych w ramach „Programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców miasta Gdańska w latach 2017–2025”.

Broszura podzielona jest na podrozdziały, zgodne z modułami warsztatów. Jednym z najbardziej krytykowanych przez przeciwników programu zagadnień jest moduł, dotyczący antykoncepcji i metod planowania rodziny. Krytykujący - m.in. członkowie stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk - od początku pytali, jak  uczenie świadomego zapobiegania ciąży ma się do programu wsparcia prokreacji. 

>>> Zdrovve love. Zobacz broszurę dla uczniów <<<

Jednak przede wszystkim krytykujący odwołują się nie do informacji, zawartych w materiałach dla uczniów, ale do faktu, że jej autorzy odwołują się do standardów edukacji seksualnej w Europie, opracowanej przez WHO w 2012 r. To zbiór zaleceń dotyczących edukacji na kolejnych etapach rozwoju dziecka. Ich autorzy podkreślają, że standardy dotyczą wszystkiego, co należy rozwinąć u dzieci i młodzieży, tak aby utrzymały zdrowie oraz wykazywały pozytywne nastawienie i czerpały satysfakcję z własnej seksualności.  W dokumencie podkreślono, że edukacja seksualna człowieka rozpoczyna się w momencie narodzin i trwa całe życie.

POLECAMY TAKŻE: „Serio, panie ministrze?” Minister Czarnek reaguje na wpis Aleksandry Dulkiewicz

W dokumencie WHO przedstawiono matrycę zawierającą zagadnienia, które powinny zostać omówione z dzieckiem w ramach edukacji seksualnej na określonym etapie rozwoju. Określono grupy wiekowe dzieci i młodzież: 0-4 lata, 4-6 lat, 6-9 lat, 9-12 lat, 12-15 lat oraz osoby powyżej 15. roku życia. Zaznaczono jednocześnie, że graniczne limity wiekowe powinny być traktowane elastycznie.

Najbliższe warsztaty w GOPZiPU poprowadzi psycholog i seksuolog Roksana Galewska-Wajlonis. Ich temat to: Czym jest płodność i rozwój seksualny?

Organizator proponuje chętnym uczniom cztery terminy zajęć do wyboru. Zakres/zagadnienia omawiane w trakcie warsztatu to:

  • W module 1 (Wprowadzenie do seksualności i praw seksualnych człowieka) – zapoznanie z aktualnymi wytycznymi i rekomendacjami w zakresie seksualności
  • W module 2 (Anatomia - zdrowie i higiena oraz dojrzewanie i rozwój psychoseksualny) – wiedza na temat zmian, które przynosi dojrzewanie i z czego one wynikają
  • W module 3 (Zdrowie prokreacyjne, antykoncepcja i metody planowania rodziny) – poszerzenie wiedzy dotyczącej płodności, prokreacji, by móc świadomie podejmować decyzje dotyczące posiadania potomstwa
  • W module 4 (Profilaktyka - ryzykowne zachowania seksualne i infekcje przenoszone drogą płciową) – wiedza, jak dbać o swoje zdrowie prokreacyjne poprzez poznanie sposobów profilaktyki zdrowotnej
  • W module 5 (Bezpieczne relacje - jak tworzyć zdrowe związki i dbać o swoje granice) – nauka rozpoznawania i budowania zdrowych relacji z partnerem(-rką)

Przypomnijmy. Pod koniec 2021 roku zakończyła się ewaluacja pierwszego etapu programu Zdrovve Love. Od 2017 do 2020 roku zrealizowano 296 godzin warsztatów edukacyjnych dla 835 uczestników, przeprowadzono spotkania informacyjne dla 2779 rodziców i 2870 uczniów.

Szkoły zainteresowane organizacją warsztatów na swoim terenie powinny zgłaszać się do Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka