Żuraw na wyciągnięcie ręki! Na co dzień jest 40 metrów nad ziemią

Przez najbliższe trzy dni mieszkańcy oraz turyści mają okazję przyjrzeć się z bliska sylwetce żurawia wieńczącego jeden z symboli Gdańska, czyli najsłynniejszego w Polsce i Europie portowego dźwigu nad Motławą. Wiatrowskaz przeszedł niedawno konserwację i dumnie prezentuje się gościom Ośrodka Kultury Morskiej przy ul. Tokarskiej. Po tym czasie, ptak powróci do swoich codziennych obowiązków…
Karol
Uliczny
20.04.2023 / 13:27

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku daje zwiedzającym możliwość spotkania oko w oko z żurawiem, na co dzień, zamontowanym ponad 40 metrów nad ziemią, na dachu słynnego obiektu. Miedziany zabytek wrócił właśnie z konserwacji. Aby uwiecznić go na zdjęciach trzeba się spieszyć. Obiekt będzie pokazywany tylko przez trzy dni. Jego oficjalny powrót na dach zaplanowano 27 kwietnia.

Okazją do pokazania mieszkańcom Gdańska i turystom wiatrowskazu, jest modernizacją zabytkowego dźwigu portowego. Jeden z jego najbardziej charakterystycznych elementów mierzy blisko 1,5 metra i niedawno został oczyszczony, odmalowany i pokryty specjalną powłoką odporną na promienie UV.

- Historia zatoczyła koło, bo mija właśnie 30 lat od momentu, kiedy miedziany żuraw, w tej wersji, został zamontowany na szczycie - przypomina dr Robert Domżał, dyrektor NMM. - Wiemy, że nigdy dotąd nie był pokazywany z bliska. To unikatowa szansa, by dostrzec jego szczegóły: dziób, końcówki piór, ćwieki, pazurki, ale także strukturę powierzchni i materiał, z jakiego powstał.


Środowisko atmosferyczne, mocno zanieczyszczone m.in. tlenkami siarki, spowodowało zaczernienie powierzchni wiatrowskazu. Dlatego prace konserwacyjne rozpoczęły się od delikatnego oczyszczania mechanicznego, co pomogło zbadać materiał budulcowy.

- Rzeźbę wykonano z niezbyt odpornego na czynniki atmosferyczne metalu - blachy miedzianej – mówi Irena Rodzik, kierownik działu konserwacji muzealiów NMM. - Warstwa zabezpieczająca była nietrwała, przepuszczała siarczany i roztwory siarki zmieszane z deszczówką do warstwy miedzianej, która z czasem zbrązowiała, stała się matowa i sczerniała.

Demontaż metaloplastycznego ptaka staje się idealną okazją, aby przyjrzeć się efektom konserwacji z bliska. Szansa na selfie może się już nie powtórzyć.

- To gratka dla miłośników historii Gdańska i jego zabytków. Pamiątkową fotografią będzie można pochwalić się kolejnym pokoleniom – zachęca dr Domżał.

Prezentację wiatrowskazu zaplanowano w ramach akcji pt. „Na chwilę przed powrotem…Stań oko w oko z żurawiem”. Obiekt dostępny będzie w dniach 21 - 23.04.2023 r. na 3. piętrze Ośrodka Kultury Morskiej, w godz. 10 – 16.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze