(Fot. KPP Tczew | Zdjęcie ilustracyjne)

6 zatrzymanych
za oszustwa i wyłudzenia leasingowych aut na 6,5 mln zł!

Wzięli BMW i inne auta w leasing, a później, gdy ich spółka miała kłopoty, choć należały do firm oferujących tę usługę, sprzedawali je kolejnym nabywcom – tak o 6 osobach zatrzymanych przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku mówią śledczy. Spółki oferujące samochody miały na procederze stracić 6,5 mln zł, a podejrzanym grozi do 8 lat więzienia.
Jacek
Wierciński
21.01.2022 / 08:00

– W toku śledztwa ustalono, że funkcjonująca na terenie województwa pomorskiego spółka zawierała umowy leasingowe na pojazdy osobowe z przeznaczeniem na wynajem. W związku z utratą płynności finansowej w latach 2018 -2019, leasingowane pojazdy, pomimo że nie stanowiły własności spółki, były sprzedawane osobom fizycznym, zainteresowanym nabyciem auta w atrakcyjnej cenie – relacjonuje prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Jak się dowiedzieliśmy, były to głównie pojazdy marki BMW, volkswagen oraz toyota, a działające w imieniu spółki osoby miały dokonywać przywłaszczenia stanowiących własność leasingodawców pojazdów, jednocześnie dopuszczając się oszustw wobec ich nabywców, niemających świadomości co do ich stanu prawnego oraz sytuacji finansowej spółki.

– Ustalona na obecnym etapie wartość poniesionej przez firmy leasingowe szkody wynosi około 6, 5 miliona złotych – słyszymy.

Zarządzającemu spółką (usłyszał aż 59 zarzutów) oraz pięciu jej pracownikom zarzucono popełnienie czynów przywłaszczenia mienia na szkodę firm leasingowych oraz oszustwo na szkodę nabywców pojazdów. Wobec podejrzanych, którym grozi do 8 lat więzienia, zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i dozorów policji, połączonych z zakazem opuszczania kraju.

– Sprawa ma charakter rozwojowy – zaznacza rzeczniczka prasowa gdańskiej „okręgówki”.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze